ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2017 року м. Київ К/800/14740/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2017 року у справі за позовом Громадської організації "Культурно-освітнє товариство інвалідів "Зелен Сад" до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи - Департамент містобудування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, Угорницька сільська рада Івано-Франківської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.12.2015 року № 695,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2015 року Громадська організація "Культурно-освітнє товариство інвалідів "Зелен Сад" звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківській області з позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи - Департамент містобудування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, Угорницька сільська рада Івано-Франківської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.12.2015 року № 695.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківській області від 18.04.2016 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2017 року апеляційну скаргу Громадської організації "Культурно-освітнє товариство інвалідів "Зелен Сад" було задоволено. Скасовано постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 18.04.2016 року та прийнято нову, якою адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.12.2015 року № 695 "Про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки".
У касаційній скарзі Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2017 року та залишити в силі постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківській області від 18.04.2016 року.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами встановлено, що 28.10.2015 року Громадська організація "Культурно-освітнє товариство інвалідів "ЗеленСад" отримала від Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 173-51.1-01 для будівництва на земельній ділянці площею 0,6568 га, що знаходиться в селі Угорники урочище "Рінь", навчально-виховного комплексу інноваційної освіти, а 17.11.2015 року отримала декларацію про початок виконання будівельних робіт.
10.12.2015 року Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради прийнято рішення № 695 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки", яким скасовані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 28.10.2015 року № 173-51.1-01, видані Громадській організації "Культурно-освітнє товариство інвалідів "ЗеленСад".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.12.2015 року № 695 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки" не ґрунтується на вимогах закону та порушує права позивача.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Предметом спору є правомірність дій відповідача стосовно прийняття ним рішення № 695 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки".
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямування на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів визначає Закон України від 17.02.2011 року № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17)
.
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), до органів, що здійснюють управління у сфері містобудівної діяльності відносяться органи місцевого самоврядування.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
(надалі - Закон № 280/97-ВР (280/97-ВР)
).
Відповідно до статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), до виконавчих органів міських рад віднесені виконавчі комітети, відділи, управління та інші створені радами виконавчі органи.
Таким чином, Департамент містобудування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради відноситься до виконавчих органів Івано-Франківської міської ради та є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури, утворюється Івано-Франківською міською радою, їй підзвітне та підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради та міському голові міста Івано-Франківська.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що земельна ділянка передана Громадській організації "Культурно-освітнє товариство інвалідів "ЗеленСад" в постійне користування для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
28.10.2015 року позивач отримав від Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 173-51.1-01 для будівництва на земельній ділянці площею 0,6568 га, що знаходиться в селі Угорники урочище "Рінь", навчально-виховного комплексу інноваційної освіти, а 10.12.2015 року відповідачем було прийнято оскаржуване рішення, яким дані умови скасовані.
Відповідно до Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, який затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 N 109 (z0912-11)
, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно із п.1.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, чинність наданих містобудівних умов та обмежень не може бути зупинена у зв'язку з початком розроблення, внесення змін або оновлення містобудівної документації на місцевому рівні.
У відповідності до абз.3 п.1.5 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельні ділянки, їх склад та зміст, складання завдання на проектування з відхиленням від містобудівних умов та обмежень не допускається.
Пунктом 1.6 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст передбачено, що містобудівні умови та обмеження, видані до набрання чинності цим Порядком, можуть бути приведені у відповідність (при відхиленні від прийнятої містобудівної документації) у частині визначення максимально допустимих (граничних) техніко-економічних показників об'єкта будівництва (у разі необхідності).
Разом із тим, як вірно зазначив суд апеляційної інстанції, вказаний Порядок не містить процедури скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
Судом апеляційної інстанції було також встановлено, що позивач із заявою про внесення змін до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки до відповідача не звертався, відхилення від прийнятої містобудівної документації не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради не мав правових підстав для прийняття рішення від 10.12.2015 року № 695 "Про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки".
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції, є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2017 року у справі за позовом Громадської організації "Культурно-освітнє товариство інвалідів "Зелен Сад" до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи - Департамент містобудування та архітектури Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, Угорницька сільська рада Івано-Франківської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 10.12.2015 року № 695 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
|
О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
В.Ф. Мороз
|