ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2017 року м. Київ К/800/61/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М.І.,
суддів: Єрьоміна А. В., Стрелець Т. Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Калина" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження та постанови, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У вересні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Калина" (далі - ПАТ "Калина") звернулось до суду з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), в якому просить скасувати розпорядження № 119-ЦД-1-Е від 15 квітня 2015 року та постанову № 1278-ЦД-1-Е від 26 серпня 2015 року.
В позовній заяві зазначено, що 12 березня 2015 року позивачем проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних зі зміною найменування. Проте, 15 квітня 2015 року суб'єктом владних повноважень сформовано розпорядження № 119-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, що полягає у нездійсненні заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку із заміною найменування.
Разом з цим, відповідачем прийнято постанову № 1278-ЦД-1-Е від 26 серпня 2015 року, якою накладено санкції за вищевказане правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 гривень.
Вважаючи, що такі дії та рішення Комісії є безпідставними, позивач звернувсь до суду з вимогою про скасування розпорядження № 119-ЦД-1-Е від 15 квітня 2015 року та постанови № 1278-ЦД-1-Е від 26 серпня 2015 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року, адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними і скасовано розпорядження № 119-ЦД-1-Е від 15 квітня 2015 року та постанову № 1278-ЦД-1-Е від 26 серпня 2015 року, прийняті Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 вересня 2012 року № 1239 та, враховуючи постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 481-ЦД-1-Е від 15 квітня 2015 року, посадовими особами Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено порушення позивачем вимог пункту 3 розділу І Порядку заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 736 (z0802-13)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 травня 2013 року за № 802/23334 (z0802-13)
, що полягає у нездійсненні ПАТ "Калина" заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку із зміною найменування.
Внаслідок встановленого порушення відповідачем прийнято розпорядження № 119-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 15 квітня 2015 року, згідно з яким зобов'язано позивача у термін до 20 липня 2015 року усунути порушення законодавства про цінні папери та у строк до 20 липня 2015 року письмово повідомити відповідача про виконання цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів.
Так, 26 серпня 2015 року Комісією прийнято постанову № 1278-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, внаслідок порушення вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів", що зумовлено невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Комісії № 119-ЦД-1-Е від 15 квітня 2015 року, згідно з якою Комісією накладено на ПАТ "Калина" штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 гривень.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в діях позивача відсутні порушення, які викладені Комісією, а відтак оскаржуване розпорядження № 119-ЦД-1-Е від 15 квітня 2015 року сформовано відповідачем поза межами правового поля, тому таке розпорядження та, як наслідок постанова № 1278-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26 серпня 2015 року є необґрунтованими та протиправними.
Зазначена позиція Окружного адміністративного суду міста Києва була підтримана і Київським апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України. Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР)
визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Форми здійснення державного регулювання ринку цінних паперів містяться у статті 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", які полягають у: прийнятті актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулюванні випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видачі ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; забороні та зупиненні на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрації випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; проведенні контролю за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створенні системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; здійсненні контролю за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановленні правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; проведенні пруденційного нагляду за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; здійсненні контролю за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; здійсненні контролю за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведенні інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
За змістом статті 5 вищевказаного Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Закон України "Про акціонерні товариства" (514-17)
визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариства, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.
Відповідно до вимог пункту 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" (514-17)
статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення дій щодо внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Так, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачений штраф у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, що 15 квітня 2015 року Комісією сформовано розпорядження № 119-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, що полягають у нездійсненні заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку зі зміною найменування та, як наслідок за невиконання оскаржуваного розпорядження відповідачем прийнято постанову № 1278-ЦД-1-Е від 26 серпня 2015 року, якою накладено санкції за вищевказане правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 гривень.
В силу пунктів 3, 4 розділу І Порядку заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв'язку зі зміною найменування емітента та/або забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 736 (z0802-13)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 травня 2013 року за № 802/23334 (z0802-13)
, емітент зобов'язаний здійснити заміну свідоцтва (свідоцтв) у разі зміни найменування та/або забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі. У разі розміщення емітентом більше ніж одного випуску цінних паперів здійснюється заміна свідоцтва за кожним випуском.
Документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) подаються емітентом до:
центрального апарату Комісії (у разі якщо відповідний випуск (випуски) цінних паперів було зареєстровано центральним апаратом Комісії);
територіальних органів Комісії (у разі якщо відповідний випуск (випуски) цінних паперів було зареєстровано відповідним територіальним органом Комісії або територіальним органом Комісії/Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, який знаходився на території адміністративно-територіальної одиниці відповідного територіального органу Комісії).
Емітент подає документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) не пізніше 60 календарних днів з дати державної реєстрації в органах державної реєстрації змін до установчих документів емітента, пов'язаних зі зміною його найменування, і не пізніше 5 робочих днів від дати прийняття уповноваженим органом емітента рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів.
З матеріалів справи вбачається, що державна реєстрація змін до установчих документів, пов'язаних із зміною найменування ПАТ "Калина" проведена 12 березня 2015 року.
З урахуванням вищевказаної норми чинного законодавства 60-ти денний строк для заміни позивачем свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів розпочався саме 12 березня 2015 року та відповідно закінчився 12 травня 2015 року.
Аналізуючи обставини справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що на момент прийняття розпорядження № 119-ЦД-1-Е від 15 квітня 2015 року, в якому вказано про встановлене порушення, яке полягає у нездійсненні заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку зі зміною найменування, строк для заміни позивачем такого свідоцтва не закінчився, а відтак у діях позивача відсутній склад правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків суду та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями - 220-1, 223, 224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
|
М. І. Смокович
А. В. Єрьомін
Т. Г. Стрелець
|