ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
18 жовтня 2017 року м. Київ К/800/34862/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, судді
Горбатюка С.А. (доповідач)
Суддів
Калашнікової О.В.
Стрелець Т.Г.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного судочинства від 30 листопада 2016 року
в с т а н о в и л а:
У травні 2016 року ОСОБА_4 пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФ України в Одеській області) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Просив:
- визнати протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення;
- зобов'язати ГУПФ України в Одеській області перерахувати пенсію з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного судочинства від 30 листопада 2016 року, позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.
Зобов'язано ГУПФ України в Одеській області перерахувати ОСОБА_4 пенсію з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ГУПФ України в Одеській області подало касаційну скаргу.
Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є полковником запасу. Наказом Міністра оборони України по особовому складу від 20 грудня 2014 року № 829 його було звільнено з військової служби в запас за пунктом "б" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я).
Наказом командира військової частини (польова пошта В0226) по стройовій частині від 31 грудня 2014 року № 203 його було виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, направлено для зарахування на військовий облік до Одеського ОМВК. Зарахована вислуга років у Збройних Силах України: 28 років 4 місяці - календарна; 28 років 6 місяців 26 дні - пільгова.
Згідно з повідомленням про призначення пенсії ГУПФ України в Одеській області призначило ОСОБА_4 пенсію з 01 січня 2015 року у розмірі 4 922,48 грн. При обчисленні пенсії було враховано: посадовий оклад у розмірі 2 076,00 грн.; оклад за військове звання у розмірі 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (40 відсотків) у розмірі 884,40 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у розмірі 3540,64 грн. (в т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, док. 15 відсотків; надбавка за особливо важливі завдання 50 відсотків; премія 90 відсотків); підвищення або надбавка до пенсії як учаснику розмінування у воєнний та повоєнний час у розмірі 237,25 грн. та як учаснику бойових дій у розмірі 40,00 грн.
Згідно з архівною довідкою від 17 лютого 2016 року № 179/1/1570, виданою Галузевим державним архівом Міністерства оборони України та довідки від 23 березня 2016 року № 1/3855, виданою військовою частиною А 2393, довідки від 02 лютого 2016 року № 68, виданою Одеським обласним військовим комісаріатом, з січня по грудень 2013 року включно: надана йому грошова допомога на оздоровлення за цей період склала 6 104,30 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем - 6 104,30 грн.; щомісячна додаткова грошова винагорода - 13 429,46 грн.; святкова премія - 909,5 грн.
Згідно з довідкою від 26 січня 2016 року № 451, виданою військовим комісаром Житомирського військового комісаріату Міністерства оборони України, з січня по грудень 2014 року включно: щомісячна додаткова грошова винагорода ОСОБА_4 склала 47889,37 грн., грошова допомога на оздоровлення за цей період - 6 822,90 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 6 822,90 грн., одноразова премія - 5 127,72 грн., винагорода за участь в АТО - 15 553,11 грн., грошова допомога при звільненні з військової служби виплачена у розмірі 95 520,60 грн.
При обчисленні пенсії позивачу не були ураховані: грошова допомога 6104,30 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем 6104,30 грн.; щомісячна додаткова грошова винагорода 13429,46 грн.; святкова премія 909,5 грн. (з січня 2013 по грудень 2013 року включно); щомісячна додаткова грошова винагорода 47 889,37 грн., грошова допомога на оздоровлення 6 822,90 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 6 822,90 грн., одноразова премія 5 127,72 грн., винагорода за участь в АТО 15 553,11 грн., грошова допомога при звільненні з військової служби 95 520,60 грн. (з січня 2014 року по грудень 2014 року включно); індексація грошових доходів населення.
У зв'язку із цим 07 квітня 2016 року позивач звернувся до ГУПФ України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 20 квітня 2016 року № 465/Т-11 ГУ ПФУ в Одеській області відмовило йому у перерахунку пенсії.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог, а також з того, що грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за участь в АТО, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Суд апеляційної інстанції погодився із висновком суду першої інстанції та залишив постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2016 року без зміни.
Колегія суддів погоджується з такою правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на таке.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (393-92-п)
(далі - Постанова) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (2011-12)
(далі - Закон № 2011-ХІІ (2011-12)
).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частинами першою, другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (1294-2007-п)
(далі - Постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до Постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби. Законом № 2011-ХІІ (2011-12)
також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 (1294-2007-п)
та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (z0638-08)
(далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови № 1294 (1294-2007-п)
, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 Постанови № 1294 (1294-2007-п)
, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Крім того, згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2014 року № 158 (158-2014-п)
за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншого технікою, військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, починаючи з 01 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць. Отже, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які приймають участь в АТО.
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.
Отже, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України (254к/96-ВР)
гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12)
, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за участь в АТО, одноразова грошова допомога при звільненні та індексації грошових доходів населення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15, у постанові від 20 жовтня 2015 року у справі № 21-2942а15.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позову.
Оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими, підстав для їх скасування або зміни немає.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновку судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, підстав для задоволення касаційної скарги немає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відхилити, а оскаржувану Приморського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного судочинства від 30 листопада 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без зміни.
Ухвала є остаточною, оскарженню не підлягає і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Судді
|
Горбатюк С.А.
Калашнікова О.В.
Стрелець Т.Г.
|