ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2017 року м. Київ справа № 875/6/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І.В. Бухтіярової І.О. Веденяпіна О.А. при секретарі судового засідання Бовкуні В.В.
за участю представників сторін: від позивача - ОСОБА_4, ОСОБА_5,
від відповідача - Шкурат В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу ОСОБА_7
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 р.
у справі № 875/6/17
за позовом ОСОБА_7
до Центральної виборчої комісії
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
18 квітня 2017 року ОСОБА_7 (далі - позивач, ОСОБА_7.) звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК, Комісія), в якому просила суд: - визнати неправомірною бездіяльність ЦВК по не внесенню змін в Додаток 15 Постанови Комісії від 24.01.2017 р. № 6 (v0006359-17)
"Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року", а саме не виключення з тексту Додатку слів: "Стольненська сільська рада (села Стольне, Дмитрівка, Лазарівка, Чорногорці)"; - зобов'язати відповідача виключити слова: "Стольненська сільська рада (села Стольне, Дмитрівка, Лазарівка, Чорногорці)" з Додатку 15 Постанови Комісії від 24.01.2017 р. № 6 (v0006359-17)
"Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року" та вчинити інші необхідні дії для не проведення перших місцевих виборів в селах Стольне, Дмитрівка, Лазарівка, Чорногорці Менського району Чернігівської області 30 квітня 2017 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 р. адміністративний позов - повернено позивачу.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням Київського апеляційного адміністративного суду, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судом норм процесуального права, просив скасувати ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 р. і направити справу для подальшого розгляду.
Відповідач в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає оскаржуване судове рішення законним, обґрунтованим та прийнятим у відповідності до норм діючого законодавства.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення представників сторін, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування Київським апеляційним адміністративним судом як судом першої інстанції норм права, колегія суддів дійшла висновку щодо наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Стольненської сільської ради Менського району Чернігівської області від 29 грудня 2016 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад" було вирішено об'єднатися з територіальними громадами міста Мена - Менської міської ради, сіл Киселівка, Комарівка, селища Прогрес - Киселівської сільської ради; сіл Величківка, Вільне - Величківської сільської ради; селища Садове, села Нові Броди - Садової сільської ради; села Дягова - Дягівської сільської ради; села Фесівка - Фесівської сільської ради; села Осьмаки - Осьмаківської сільської ради; сіл Ушня, Дібрівка - Ушнянської сільської ради; сіл Ліски, Майське, Максаки, Луки - Лісківської сільської ради; селище міського типу Макошине, села Остапівка - Макошинської селищної ради; сіл Куковичі, Овчарівка, Загорівка, селища Куковицьке - Куковицької сільської ради; села Слобідка - Слобідської сільської ради; сіл Стольне, Дмитрівка, Лазарівка, Чорногорці - Стальненської сільської ради; села Бірківка - Бірківської сільської ради; сіл Блистова, Деперівка - Блистівської сільської ради; села Семенівка - Семенівської сільської ради; села Синявка - Синявської сільської ради в Менську міську територіальну громаду з адміністративним центром у місті Мена.
17 січня 2017 року до ЦВК надійшло звернення Чернігівської обласної державної адміністрації з доданими до нього документами щодо прийняття Комісією рішення про призначення перших виборів депутатів Менської міської ради Менського району Чернігівської області об'єднаної територіальної громади та відповідно Менського міського голови у зв'язку з добровільним об'єднанням територіальних громад міста та сіл (у тому числі сіл Стольне, Дмитрівка, Лазарівка, Чорногорці) у Менську міську об'єднану територіальну громаду.
Розглянувши вказане звернення, Комісія Постановою від 24 січня 2017 року № 6 (v0006359-17)
призначила на неділю, 30 квітня 2017 року, перші вибори, зокрема, депутатів Менської міської ради Менського району Чернігівської області об'єднаної територіальної громади та Менського міського голови, оголосивши з 11 березня 2017 року початок виборчого процесу, який триває і на теперішній час.
Разом з тим, 04 квітня 2017 року Стольненською сільською радою Менського району Чернігівської області прийнято рішення "Про скасування рішення дев'ятої сесії Стольненської сільської ради сьомого скликання від 29 грудня 2016 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад", у зв'язку з чим позивачка звернулась до ЦВК із заявою, в якій просила внести зміни до Додатку № 15 Постанови Комісії від 24.01.2017 р. № 6 (v0006359-17)
"Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року", а саме виключити слова "Стольненська сільська рада (села Стольне, Дмитрівка, Лазарівка, Чорногорці).
На зазначене звернення позивача Комісія надала відповідь, в якій, зокрема, зазначила, що не наділена повноваженнями виключати зі складу об'єднаної територіальної громади окремі територіальні громади, які до неї увійшли.
За вказаних обставин та вважаючи Постанову Комісії від 24.01.2017 р. № 6 (v0006359-17)
"Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року" в оскаржуваній частині протиправною, позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду, як суду першої інстанції, з відповідним позовом.
Приймаючи ухвалу від 19 квітня 2017 року про повернення адміністративного позову Київський апеляційний адміністративний суд виходив з того, що даний спір не підсудний Київському апеляційному адміністративному суду в порядку статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки виник поза межами виборчого процесу та не належить до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, а томі визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку. Тобто, дана справа підлягає розгляду окружним адміністративним судом.
Колегія Вищого адміністративного суду України погоджується з такою позицією суду попередньої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначаються Законом України "Про місцеві вибори" (595-19)
.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.
Виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
Пунктом 6 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом.
Слід ураховувати, що положеннями цієї норми визначено основні складові виборчого спору, за якими спір повинен виникнути під час виборчого процесу, та правовідносини, в яких виник цей спір, повинні бути пов'язані з виборчим процесом.
Під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Отже, спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, розглядаються за особливостями, встановленими статтями 172- 179 Кодексу адміністративного судочинства України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Враховуючи, що даний спір виник у зв'язку із незгодою позивача із Постановою Комісії від 24.01.2017 р. № 6 (v0006359-17)
"Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року" в частині не виключення з тексту Додатку № 15 слів: "Стольненська сільська рада (села Стольне, Дмитрівка, Лазарівка, Чорногорці)", а, отже поза межами виборчого процесу, який з огляду на вимоги статті 11 Закону України "Про місцеві вибори" та відповідно до Постанови ЦВК від 24 січня 2017 року № 6 (v0006359-17)
розпочався 11 березня 2017 року, колегія суддів погоджується з висновком Київського апеляційного адміністративного суду про те, що даний спір не пов'язаний з виборчим процесом в розумінні статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Доводи апеляційної скарги позивача стосовно того, що відповідачем допущено бездіяльність при вирішенні питання щодо звернення позивача від 10.04.2017 р. за результатами прийняття рішення "Про скасування рішення дев'ятої сесії Стольненської сільської ради сьомого скликання від 29 грудня 2016 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад", не спростовують висновків суду, що спір між сторонами знаходиться поза межами виборчого процесу, оскільки заявлені позовні вимоги позивача стосуються саме Постанови Комісії від 24.01.2017 р. № 6 (v0006359-17)
, якою затверджено Додаток № 15, і відмови ЦВК вчиняти будь-які дії стосовно зміни тексту цього Додатку.
Відповідно до пункту 5.4.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 р. № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" (v0015760-13)
до Київського апеляційного адміністративного суду також оскаржуються рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії як суб'єкта виборчого процесу (за винятком рішень, дій чи бездіяльності щодо встановлення результатів виборів) та члена цієї комісії, якщо ці рішення, дії або бездіяльність прийняті (вчинені) в межах виборчого процесу і пов'язані з ним. Тобто такі справи Київський апеляційний адміністративний суд вирішує як суд першої інстанції.
Якщо ж рішення, дії або бездіяльність цієї комісії (за винятком рішень, дій чи бездіяльності щодо встановлення результатів виборів) прийняті (вчинені) ЦВК за межами виборчого процесу або не пов'язані з ним, то такі справи підсудні окружному адміністративному суду (ч. 2 ст. 18 КАС України). У разі надходження такої справи до Київського апеляційного адміністративного суду позовна заява ухвалою цього суду підлягає поверненню з підстав, передбачених пунктом 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України (предметно не підсудна цьому суду). З цих підстав таку ухвалу Київський апеляційний адміністративний суд може постановити як суд першої інстанції лише з урахуванням особливостей, передбачених статтями 172, 176, 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин та з урахуванням, що під час апеляційного розгляду не встановлено порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б давали підстави для зміни або скасування оскаржуваного рішення, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись статтями 172, 177, 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_7 залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 р. у справі № 875/6/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя
Судді:
|
(підпис) І.В. Приходько
(підпис) І.О. Бухтіярова
(підпис) О.А. Веденяпін
|