ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2017 року м. Київ К/800/18129/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Голяшкіна О.В. Єрьоміна А.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Іллінціагромаш"
на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року
та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2016 року
у справі № 802/210/16-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Іллінціагромаш"
до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України
про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Іллінціагромаш" звернулося до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2016 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Іллінціагромаш" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Скаржник касаційну скаргу обґрунтовує тим, що постанова про накладення санкції прийнята у відношенні позивача за невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України у зв'язку із неподанням до Комісії документів про скасування реєстрації випуску акцій, а також повідомлення про усунення порушення. Скаржник вважає такі висновки відповідача помилковими, оскільки постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 року у адміністративній справі № 2а/0270/5692/12, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року скасовано реєстрацію випуску акцій та анульовано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ "Іллінецьке районне підприємство "Агромаш", правонаступником якого є позивач.
На адресу Вищого адміністративного суду України надійшли заперечення від відповідача на касаційну скаргу.
У запереченнях на касаційну скаргу відповідач зазначив, що подання товариством неповного пакету документів не відповідало вимогам Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затверджений Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 23.04.2013 № 737 . В зв'язку з чим Комісією на виконання вимог чинного законодавства і було прийнято рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 310 від 11 березня 2015 року. Оскільки вимоги даного рішення не було виконано позивачем, тому в подальшому Комісією було винесено постанову № 27-1ЦД1-Е від 20 січня 2016 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідач просив суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно рішень загальних зборів акціонерів від 22 вересня 2004 року та 30 квітня 2005 року товариство з обмеженою відповідальністю "Іллінціагромаш" є правонаступником зобов'язань відкритого акціонерного товариства "Іллінецьке районне підприємство "Агромаш" стосовно всіх його кредиторів, включаючи зобов'язання, які оспорюються.
Відповідно до акта про правопорушення на ринку цінних паперів № 01-ЦД-1-Е від 12 січня 2016 року встановлено порушення ТОВ "Іллінціагромаш" вимог невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 про усунення порушень законодавства про цінні папери. Термін виконання до 11 червня 2015 року.
Рішенням № 310 від 11 березня 2015 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язала ТОВ "Іллінціагромаш" у строк до 11 червня 2015 року усунути порушення вимог п.3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків актів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.05.2013 року № 822/23354 (z0822-13)
(із змінами і доповненнями), а саме, подати до Комісії документи для скасування реєстрації випуску акцій та протягом одного робочого дня після отримання розпорядження уповноваженої особи Комісії про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій письмово повідомити Комісію про усунення порушення.
У термін до 11 червян 2015 року ТОВ "Іллінціагромаш" не усунуло порушення, в зв"язку з чим Комісією прийнято рішення № 310 від 11 березня 2015 року.
У зв'язку із невиконанням позивачем рішення № 310, уповноваженою особою Комісії 12 червян 2015 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів.
За результатами розгляду справи уповноваженою особою комісії прийнято постанову № 27-ЦД-1-Е від 20 січня 2016 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів. Даною постановою на відповідача накладено штраф в розмірі 17000 грн. за невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 "Щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що постанова № 27-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 20 січня 2016 року є правомірною та скасуванню не підлягає.
Переглядаючи рішення, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з позицією судів першої та апеляційної інстанцій виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно статті 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах, зокрема: контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення, або приєднання до акціонерного товариства, яке є власником акцій товариства, що припиняється, або власником яких є інше товариство, що приєднується (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій), регулює Порядок скасування реєстрації випусків акцій, затверджений Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 23.04.2013 № 737 (z0822-13)
(далі - Порядок).
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку протягом десяти робочих днів після прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення комісія з припинення має подати до реєструвального органу заяву заяву про зупинення обігу акцій та документи відповідно до Порядку.
Згідно п. 2 розділу І Порядку зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій здійснюються відповідно до цього Порядку центральним апаратом або територіальними органами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - реєструвальний орган) відповідно до делегованих повноважень, у тому числі в разі, якщо випуск акцій зареєстровано Міністерством фінансів України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим або обласним фінансовим управлінням.
У разі зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та у разі відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій оформлюються відповідні розпорядження
Згідно із п. 13 розділу І Порядку реєструвальний орган протягом трьох робочих днів з дати видачі розпорядження про відмову в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій направляє його емітенту.
Пунктом 18 розділу І Порядку визначено, що на підставі розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій реєструвальним органом вносяться відповідні зміни до Державного реєстру випусків цінних паперів.
Частиною першою статті 31 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку веде Державний реєстр випусків цінних паперів у встановленому нею порядку.
На момент прийняття рішення про припинення Відкритого акціонерного товариства "Іллінецьке районне підприємство "Агромаш" шляхом перетворення в Товариство з обмеженою відповідальністю "ІЛЛІНЦІАГРОМАШ" відповідні правовідносини були врегульовані Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222 (z0180-99)
, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 березня 1999 року за № 180/3473 (z0180-99)
у відповідній редакції .
Пунктом 3.1. розділу III Порядку № 222 (z0180-99)
встановлено, що у разі скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства, протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них, правонаступник подає до реєструвального органу пакет документів.
Законодавством, чинним як на момент прийняття товариством рішення про перетворення, так і на момент прийняття оскаржуваної постанови, передбачено порядок вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва та перелік обов'язкових документів, які має подати товариство з метою реалізації обов'язку для скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у разі припинення діяльності товариства шляхом його перетворення.
Саме невиконання позивачем наведених вимог законодавства щодо надання обов'язкових документів для скасування реєстрації випусків акцій, як правонаступник Відкритого акціонерного товариства "Іллінецьке районне підприємство "Агромаш", зумовило винесення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 11 березня 2015 року рішення № 310.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не оскаржувалося рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 310 від 11 березня 2015 року про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Згідно відомостей Державного реєстру випусків цінних паперів станом на 20 січня 2016 року випуск акцій акціонерного товариства, яке припинено шляхом перетворення в ТОВ"ІЛЛІНЦІАГРОМАШ", не скасовано.
Оскільки у термін до 11 червня 2015 року товариством не виконано рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 310 від 11 березня 2015 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 27-ЦД-1-Е від 20 січня 2016 року.
Посилання скаржника на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 року у адміністративній справі № 2а/0270/5692/12, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року, є не належним доказом невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 310 від 11 березня 2015 року.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 07 липня 2015 року постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року у справі № 2а/0270/5692/12 скасовано.
По справі ухвалено нове рішення. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Іллінціагромаш" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовлено. (а.с. 81-87)
Таким чином, постанова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України № 27-1ЦД1-Е від 20 січня 2016 року винесена у відповідності з вимогами чинного законодавства України.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до обґрунтованих висновків про відмову у задоволенні позовних вимог.
Із матеріалів справи та змісту касаційної скарги не вбачається неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права. Також відсутні підстави вважати, що цими судами допущені порушення норм процесуального права.
Згідно частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Іллінціагромаш" - відхилити.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2016 року у справі № 802/210/16-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.