ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2017 року м. Київ К/800/35318/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Гончар Л.Я. Шведа Е.Ю.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.08.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2016 року у справі № 504/4190/15-а за позовом ОСОБА_4 до голови Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Мішиної Наталі Пилипівни, Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання неправомірними, визнання рішення протиправними та його скасування, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2015 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до голови Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Мішиної Наталі Пилипівни, Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, в якому просив:
- визнати неправомірними дії відповідача, що полягають у неналежному виконанні посадових обов'язків та недотриманні встановленої процедури громадського обговорення пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради щодо добровільного об'єднання територіальної громади села Фонтанка з територіальними громадами сіл Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка Комінтернівського району Одеської області;
- визнати такими, що не відбулися, громадські слухання, що проводились 29.05.2015 року з метою обговорення пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради від 29.05.2015 року щодо добровільного об'єднання територіальної громади села Фонтанка з територіальними громадами сіл Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка Комінтернівського району Одеської області;
- визнати протиправним та скасувати рішення Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 03.06.2015 року № 1314 - VI "Про надання згоди на добровільне об'єднання громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка Комінтернівського району Одеської області".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що повідомлення про початок процедури громадського обговорення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад не оприлюднювалось у відповідності до вимог п. 2.6 Положення про порядок громадського обговорення, затвердженого рішенням Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області № 1263-VI від 29.04.2015 року та не відповідало вимогам п.15 постанови Кабінету Міністрів від 03.11.2010 року № 996 (996-2010-п)
. Позивач вважав, що протокол складений за результатами громадського обговорення всупереч п. 3.2 Положення про порядок громадського обговорення не містив результатів голосування, а результати громадського обговорення не оприлюднювались упродовж 5 робочих днів ані шляхом опублікування у засобах масової інформації, а ні на інформаційному стенді.
Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.08.2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2016 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
На постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.08.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2016 року надійшла касаційна скарга ОСОБА_4, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нової постанови, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 29.04.2015 року рішенням № 1263-VІ Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області затверджено Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (157-19)
.
В.о. сільського голови Мішиною Н. П. 29.04.2015 року видано розпорядження "Про початок процедури громадського обговорення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад", відповідно до якого було розпочато процедуру громадського обговорення, встановлено, що громадські обговорення пропозицій депутатів сільської ради щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад відбудеться 29.05.2015 року о 15 год. в приміщенні Фонтанської сільської ради (актовий зал) за адресою с. Фонтанка вул. Степна, 4 у формі громадських слухань. Розміщено текст повідомлення про початок процедури громадського обговорення пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад було розміщено на інформаційному стенді та додатково розміщено на сайті Комінтернівської районної ради Одеської області.
У приміщенні Фонтанської сільської ради 29.05.2015 року відбулось громадське обговорення щодо об'єднання територіальних громад, за результатами якого складено протокол.
Фонтанською сільською радою Комінтернівського району Одеської області з урахуванням результатів громадського обговорення, проведених 29.05.2015 року прийнято рішення від 03.06.2015 року № 1314-VI, яким надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Фонтанка (Фонтанська сільська рада), Крижанівка, Ліски (Крижанівська сільська рада), Нова Дофінівка, Вапнярка (Новодофінівська сільська рада) Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську сільську громаду із адміністративним центром у селі Фонтанка.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідачів та вважаючи, що прийняті рішення порушують права та законні інтереси позивача та інших мешканців с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області позивач і звернувся в суд з даним позовом.
Розглядаючи адміністративну справу та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що голова Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Мішина Н. П. та Фонтанська сільська рада Комінтернівського району Одеської області під час проведення процедури громадського обговорення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та при прийнятті рішення від 03.06.2015 року № 1314 - VI "Про надання згоди на добровільне об'єднання громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка Комінтернівського району Одеської області" діяли на підставі та в межах повноважень, визначених Законом України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (157-19)
з урахуванням реальної громадської позиції мешканців села Фонтанка та протилежної (критичної, опозиційної) думки мешканців та на підставі економічно обґрунтованої позиції.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад врегульовано нормами Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (157-19)
.
Підстави та порядок здійснення ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад визначено у ст. 5 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Відповідно до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
За приписами ч. 2 ст. 5 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.
У відповідності до вимог ч.ч. 3. 4 ст. 5 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи. Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій 29.04.2015 року депутатами сільської ради с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області внесено пропозицію щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад, а рішенням Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області № 1263-VI від 29.04.2015 року затверджено Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (157-19)
, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 5 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
На підставі ч. 3 ст. 5 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та відповідно до п. 2.6 Положення про порядок громадського обговорення в.о. голови Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Мішиною Н. П. 29.04.2015 року прийнято розпорядження № 24/2015-ОД про початок процедури громадського обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та проведення громадських слухань 29.05.2015 року.
Відповідно до п. 3 розпорядження від 29.04.2015 року № 24/2015-ОД визначено відповідальною за організацію громадського обговорення заступника голови сільської ради з правових питань ОСОБА_7, яку зобов'язано забезпечити оприлюднення про початок процедури громадського обговорення, письмово сповістити ініціаторів пропозиції про початок процедури обговорення, забезпечити реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості, підготовку відповідей на пропозиції, зауваження учасників громадського обговорення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що інформацію про початок громадських обговорень розміщено відповідальною особою Фонтанської сільської ради 29.04.2015 року на інформаційному стенді сільської ради та на офіційному сайті Комінтернівської районної ради в мережі Інтернет за адресою: http://komintern-rada.odessa.gov.ua/ - розділ "сільські та селищні ради" - підрозділ "Фонтанська сільська рада".
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що відповідачем дотримано вимоги п. 2.6. Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (157-19)
в частині забезпечення інформування членів територіальної громади про ініціювання громадських слухань та визначення часу і місця їх проведення.
Відповідно до положень п.п. 4, 5 ст. 4 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади. При цьому, якість та доступність публічних послуг, що надаються в об'єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об'єднання.
За приписами ч. 1 ст. 13 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи з початку процедури громадського обговорення депутатами сільської ради проводились збори трудових колективів у дошкільних закладах - "Гніздечко" та "Тополька", Фонтанській школі та амбулаторії, де обговорювалась пропозиція депутатів сільської ради про об'єднання відповідних територіальних громад. Також на адресу відповідача надійшли окремі колективні звернення членів громади с. Фонтанка, як на підтримку пропозиції депутатів, так і з пропозицією щодо залишення існуючого статусу с. Фонтанка (а.с. 38-52, 131-204, 127-128).
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що згідно вказаних документів ініціативу депутатів Фонтанської сільської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад підтримали 1753 громадян. Під час проведення громадських слухань 29.05.2015 року відповідно до процедури, встановленої у ч. 3 ст. 5 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" були присутні 84 особи. Згідно протоколу громадського обговорення від 29.05.2015 року, що містить реквізити, визначені п. 3. 2 Положення про порядок проведення громадського обговорення, визначено дату проведення (29.05.2015 року о 15 год. 15 хв.), місце проведення (зала засідань Фонтанської сільської ради, вул. Степна, 4, с. Фонтанка), кількість учасників обговорення (84 особи), ініціаторів пропозиції та організатора обговорення, теми та короткий зміст відповідей і виступів учасників обговорення. При цьому, проти пропозиції щодо об'єднання територіальних громад виступили (згідно письмових заперечень - 11 осіб, згідно виступів на громадському обговоренні - 4 особи), інші присутні підтримали відповідну пропозицію.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що окремі недоліки в оформленні протоколу громадського обговорення, а саме відсутність визначення кількості голосів за або ж проти добровільного об'єднання територіальних громад у відповідному протоколі, не можуть нівелювати факт проведення громадського обговорення та враховуючи кількість осіб, що заперечували проти добровільного об'єднання територіальних громад, не змінили його результат.
Таким чином, під час визначення результатів громадських слухань, що проводились 29.05.2015 року з метою обговорення пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради від 29.05.2015 року щодо добровільного об'єднання територіальної громади села Фонтанка з територіальними громадами сіл Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка Комінтернівського району Одеської області відповідачі діяли на підставі та в межах повноважень, визначених Законом України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (157-19)
Враховуючи наведене, колегія суддів зазначає, що рішення Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 03.06.2015 року № 1314 - VI "Про надання згоди на добровільне об'єднання громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка Комінтернівського району Одеської області" прийнято на підставі громадського обговорення пропозиції депутатів сільської ради с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області від 29.04.2015 року з дотриманням 30-денного строку для проведення таких обговорень та у відповідності до затвердженого рішенням Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (157-19)
, що відповідає процедурі, визначеній у ч.ч. 3, 4 ст. 5 Закону України від 05.02.2015 року № 157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 по справі № 504/4190/15-а відхилити, а постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.08.2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.