ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" квітня 2017 р. місто Київ К/800/27295/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Шведа Е.Ю.,
Черпіцької Л.Т.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року у справі № 373/1352/16-а за позовом ОСОБА_2 до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому просила: визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії як державному службовцю; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від розміру заробітної плати, вказаної у довідці, з моменту підвищення заробітної плати працюючого начальника відділу.
Позов мотивований протиправністю відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі заяви від 28 липня 2016 року та довідки Переяслав-Хмельницького управління Державної казначейської служби України Київської області від 28 липня 2016 року № 28.
Постановою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 22 серпня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року скасовано постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 22 серпня 2016 року та прийнято рішення про задоволення позову, яким:
визнано протиправним рішення Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям;
зобов'язано Переяслав-Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 грудня 2015 року відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року у розмірі 90 % від заробітної плати, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з довідкою Переяслав-Хмельницького управління Державної казначейської служби України Київської області від 28 липня 2016 року № 28.
У поданій касаційній скарзі відповідач, із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального та матеріального права, просив скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Позивач надала заперечення проти скарги та просила відмовити у її задоволенні.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (889-19) у розмірі 90 % від розміру середньої заробітної плати для державних службовців.
28 липня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача з заявою з проханням здійснити їй перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Переяслав-Хмельницького управління Державної казначейської служби України Київської області від 28 липня 2016 № 28, на що відповідач листом від 02 серпня 2016 № 73/М-01 відмовив у перерахунку пенсії з мотивів, що з 01 травня 2016 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення деяких категорій осіб, у тому числі державних службовців.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на факт відсутності законодавчо врегульованого порядку перерахунку пенсій державних службовців.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції, виходячи з конституційного принципу відсутності зворотної дії закону у часі, дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, не погоджується з вказаним висновком суду апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Статтею 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19) , який набув чинності 01 січня 2015 року, положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (1013-2015-п) , яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (865-2000-п) , а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (889-19) .
Таки чином, оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01 січня 2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено які-небудь умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) відповідача та проведення перерахунку призначеної пенсії немає.
З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (889-19) , у зв'язку з чим положення Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (3723-12) частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
Відтак, з 01 травня 2016 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
У свою чергу, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (292-2016-п) , на підставі якої позивач просила здійснити перерахунок її пенсії, з 01 травня 2016 року встановлено нові умови оплати праці лише працюючих державних службовців і затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів. Згідно з пунктом 3 цієї постанови вона набирає чинності одночасно із Законом України № 889-VIII від 10 грудня 2015 "Про державну службу" (889-19) .
Викладене свідчить про відсутність у відповідача правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачеві на підставі поданої останньою заяви від 28 липня 2016 року.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідач, відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії, діяв у відповідності до вимог чинного на час виникнення спірних відносин законодавства, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.
Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
За таких обставин, зважаючи на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2016 року у справі № 373/1352/16-а скасувати.
Постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 22 серпня 2016 року у справі № 373/1352/16-а залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку статей 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: