ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2017 року м. Київ К/9991/70005/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головчук С.В. (суддя-доповідач), Іваненко Я.Л. Черпака Ю.К.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року
у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька (далі - УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька) до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (далі - ДП "Донвуглереструктуризація") про стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2010 року УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення заборгованості. В обґрунтування вимог зазначило, що Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувавних підприємств ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" є правонаступником шахти "Жовтнева", проте відмовилось відшкодувати позивачу фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах колишнім працівникам цього підприємства за період з 01 жовтня 2009 року по 31 березня 2010 року. Вважаючи дії відповідача неправомірними та уточнивши позовні вимоги, просив суд стягнути з ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" на користь УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька 902311,85 грн заборгованості.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 серпня 2010 року замінено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувавних підприємств ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" його правонаступником - Державним підприємством "Донвуглереструктуризація".
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2011 року, яку залишено без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року, в позові відмовлено.
У касаційній скарзі УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалення нового рішення про задоволення позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, зокрема Законів України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
(далі - Закон № 1058-IV (1058-15)
) та від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" ( далі - Закон № 1788-ХІІ (1788-12)
). Вказує, що суди не дали належної правової оцінки обставинам і документам справи та дійшли безпідставного висновку, що відповідач не є правонаступником за зобов'язаннями ДП "Шахта Жовтнева".
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що наказом Міністерства вугільної промисловості від 31 січня 2000 року № 34 прийнято рішення про ліквідацію шахти "Жовтнева" та призначено Державну компанію "Укрвуглереструктуризація" підприємством з виконання робіт із фізичної ліквідації цієї шахти.
Наказом Міністерства палива та енергетики України "Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго" від 05 червня 2003 року № 280 ДК "Укрвуглереструктуризація" реорганізовано шляхом злиття з Державним підприємством "Міжрегіональна державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної та торф'яної промисловості" та створення на їх базі об'єднання - "Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств" (далі - Об'єднана дирекція "Укрвуглеторфреструктуризація").
Відповідно до пункту 2.1 цього наказу у складі об'єднаної дирекції "Укрвуглеторфреструктуризації" на базі структурних підрозділів створені державні підприємства, зокрема, на базі структурного підрозділу Донецька об'єднана дирекція ДП "Укрвуглереструктуризація" - Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", яке відповідно до пункту 9.1 наказу є правонаступником майнових прав та обов'язків ДП "Укрвуглереструктуризація" згідно з розподільчим балансом.
З метою посилення контролю за використанням державного майна в період ліквідації, наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29 грудня 2007 року № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" (далі - ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" і, згідно з пунктом 3 цього наказу, припинено діяльність Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" шляхом реорганізації - приєднання до новоствореного державного підприємства - ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".
Наказом ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" від 29 лютого 2008 року № 10 створено відокремлений підрозділ ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" - "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" без утворення юридичної особи, до складу якого введено, зокрема, шахту "Жовтнева" (абзац 2 пункт 1 наказу).
В подальшому, наказом цього ж підприємства від 02 грудня 2008 року № 144 внесені зміни до пункту 1 наказу від 29 лютого 2008 року № 10, абзац 2 якого викладено в наступній редакції " Ввести до складу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт наступні об'єкти ліквідації".
Згідно з листом Міністерства вугільної промисловості України від 16 грудня 2008 року № 681/07/0302 ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" відповідає лише за суворе дотримання вимог проектів ліквідації, які затверджені в установленому порядку і цими проектами не визначено питання правонаступництва вугледобувних та вуглепереробних підприємств (а.с. 99).
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02 квітня 2010 року № 99 (v0099644-10)
припинено діяльність ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" шляхом його поділу на Державні підприємства: "Донвуглереструктуризація", "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація, "Центрально-Західна Компанія "Вуглеторфреструктуризація".
Отже, зміст цих наказів та листа дає підстави для висновку, що вказані підприємства створювались з метою організації робіт по фізичному закриттю шахт та удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго і питання щодо правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються, не вирішене.
Крім того, пунктом 3.9 Статуту відповідача встановлено, що він не є правонаступником прав і обов`язків збиткових, вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов`язані з їх господарською діяльністю. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939 (939-97-п)
затверджено Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості (далі - Порядок), відповідно до пункту 9 якого, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію, яка здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепрому розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Мінвуглепромом. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.
Під фізичною ліквідацією гірничого підприємства розуміється виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу ( пункт 11 Порядку).
За таких обставин, суди дійшли обґрунтованого висновку, що ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" не є правонаступником шахти "Жовтнева" по її майновим зобов'язанням перед іншими суб'єктами господарювання.
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (z0064-04)
, відшкодуванню підприємствами підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
.
Згідно з пунктом 6.3 цієї Інструкції у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Враховуючи те, що ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" є підприємством з виконання робіт із фізичної ліквідації шахти "Жовтнева" і не є правонаступником цієї шахти на період її ліквідації, суди дійшли правильного висновку, що відповідач не має зобов'язань перед УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах колишнім працівникам цієї шахти.
Доводи касаційної скарги щодо вжиття відповідачем заходів щодо соціального захисту працівників, вивільнених у зв'язку з ліквідацією шахт, що, на думку, позивача свідчить про те, що ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" є правонаступником цих шахт не мають правового значення для вирішення цього спору та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального законодавства, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору, оскільки факт правонаступництва зазначається в установчих документах суб'єкта господарювання.
За таких обставин, підстави для скасування ухвалених рішень колегія суддів не вбачає.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді
|
С.В. Головчук
Я.Л. Іваненко
Ю.К. Черпак
|