ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2017 року м.Київ К/800/6540/17
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Донець О.Є.,
Мороз В.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Щирецький завод залізобетонних виробів" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Щирецький завод залізобетонних виробів" про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2016 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Щирецький завод залізобетонних виробів", в якому просило зобов'язати відповідача забезпечити допуск до проведення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська,44.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач в порушення ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п.6 Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС від 02 листопада 2015 року № 1335, не допустив позивача до проведення планової перевірки додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки при наявності законних підстав для її проведення.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року, позов задоволено; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Щирецький завод залізобетонних виробів" забезпечити допуск Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до проведення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська,44.
При винесенні рішень суди попередніх інстанцій входили із обґрунтованості позовних вимог, дотримання позивачем встановленого порядку проведення перевірок та безпідставності недопущення відповідачем посадових осіб Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій для проведення планових заходів контролю у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Щирецький завод залізобетонних виробів" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В касаційній скарзі відповідач зазначає про помилковість висновку судів щодо віднесення товариства до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику та щодо наявності підстав для допуску представників позивача на територію підприємства відповідача, оскільки представники Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області мали на меті, крім проведення планової перевірки, ще й приведення в дію постанови про застосування запобіжних заходів від 06 червня 2013 року № 94 щодо зупинення експлуатації адміністративного корпусу ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів". Також зазначає про дію мораторію на проведення перевірок відповідно до Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (1728-19) , який набрав чинності з 01 січня 2017 року.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області від 15 серпня 2016 року № 198 "Про проведення планових перевірок у вересні 2016 року" визначено період проведення планової перевірки ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів" (смт.Щирець, вул.Золотогірська, 44) з 10 вересня 2016 року по 24 вересня 2016 року.
20 серпня 2016 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області на адресу ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів" надіслано повідомлення про проведення планової перевірки від 15 серпня 2016 року № 58-8/7188, яке отримане відповідачем 23 серпня 2016 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
10 вересня 2016 року позивачем видано посвідчення № 6154 на проведення перевірки ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів" за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська, 44.
23 вересня 2016 року уповноважені особи позивача прибули для здійснення планової перевірки ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів" за адресою Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Золотогірська, 44 щодо додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Відповідач посадових осіб Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, яким доручено провести перевірку, не допустив до об'єкта перевірки, про що складено акт від 23 вересня 2016 року. Представник відповідача від надання пояснень відмовився, про що зазначено в акті. У зв'язку з відмовою відповідача у отриманні примірника акту про недопущення до проведення перевірки від 23 вересня 2016 року, такий направлений позивачем на адресу відповідача засобом поштового зв'язку.
Як передбачено ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Відповідно до ст. 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) , цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до ст.66 Кодексу центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Як передбачено ч.ч.1, 2 ст.7 вказаного Закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Основні вимоги щодо організації та здійснення державного нагляду (контролю) посадовими особами Державної служби України з надзвичайних ситуацій та посадовими особами головних управлінь (управлінь) ДСНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного та республіканського значення (далі - територіальні органи) за додержанням і виконанням суб'єктами господарювання, міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями, що належать до сфери їх управління, вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки визначено Порядком проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 листопада 2015 року № 1337 (z1467-15) , зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2015 року за № 1467/27912 (z1467-15) (далі Порядок № 1337).
Відповідно до п.п.3, 5 розділу І Порядку № 1337 (z1467-15) посадові особи ДСНС України та її територіальних органів здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок стану додержання та виконання суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Перевірки проводяться за адресою розташування об'єктів перевірок суб'єкта господарювання в робочий час, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку, у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Пунктом 6 розділу І Порядку № 1337 (z1467-15) встановлений обов'язок суб'єктів господарювання безперешкодно допускати посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів для здійснення огляду (обстеження) будівель, приміщень, споруд, устаткування, території, надавати для ознайомлення документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зазначеній сфері, а також їх копії у разі необхідності в порядку, визначеному законодавством.
Періодичність здійснення планових перевірок суб'єктів господарювання визначається з урахуванням Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2012 року № 306 (306-2012-п) (в редакції постанови КМУ від 04 червня 2015 року № 361 (361-2015-п) ) (п.4 розділу ІІ Порядку № 1337).
Відповідно до п.11 розділу ІІІ Порядку № 1337 (z1467-15) у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, форму якого наведено в додатку 4 до цього Порядку. Керівник або уповноважена особа суб'єкта господарювання в акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, зазначити мотиви своєї відмови у допущенні до проведення перевірки. В акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки зазначаються дата, час його складання та відомості про посадову особу, яка склала акт, а також посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яку ознайомлено з цим актом та якій вручено його під розпис. Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки складається у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається в наглядовій справі. У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання від підписання акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки посадовою особою ДСНС України робиться відповідна відмітка щодо відмови від ознайомлення та отримання цього акта. У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання отримати зазначений акт такий акт надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Абз.6 п.9 розділу ІІІ Порядку передбачено право посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Позивачем дотримано вищевказані вимоги Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) та Порядку № 1337 (z1467-15) , наказ про проведення перевірки, повідомлення та посвідчення на проведення перевірки оформлені належним чином, відповідачу надавались відповідні документи перед проведенням перевірки та вручено копію посвідчення на проведення перевірки, а тому у ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів" не було законних підстав для недопуску посадових осіб до проведення перевірки в межах здійснення планового заходу державного контролю. За вказаними обставинами колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача забезпечити допуск посадових з осіб Управління державної служби з надзвичайних ситуацій до проведення планової перевірки.
Доводи касаційної скарги відповідача встановлених судами обставин та висновків не спростовують, у більшості збігаються із доводами, викладеними у запереченнях проти позову та апеляційній скарзі, які досліджені судами з наданням їм належної правової оцінки.
Щодо доводів відповідача про те, що ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів" не відноситься до об'єктів з високим ступенем ризику слід зазначити, що відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року № 306 (306-2012-п) , до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику відносяться суб'єкти, які провадять діяльність на території та/або у приміщеннях, що належать їм на праві власності, володіння, користування: об'єктів підвищеної небезпеки та об'єктів, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, промислових, складських будівель (споруд), зовнішніх установок, які за вибухопожежною небезпекою належать до категорії "А" або "Б", промислових, складських будівель (споруд), зовнішніх установок, які за пожежною небезпекою належать до категорії "В", площею: 500 кв. метрів та більше - для промислових будівель (споруд), зовнішніх установок, 1000 кв.м. та більше - для складських будівель (споруд), об'єктів, на яких передбачено перебування 50 або більше осіб, що мають хоча б одну з таких ознак: розташовані на підвальних та/або підземних поверхах, працюють у нічний час (з 23 по 7 годину), об'єктів, на яких передбачено перебування 100 або більше осіб, об'єктів, які є будинками та/або спорудами з умовною висотою понад 47 метрів, об'єктів, які є пам'яткою архітектури та/або історії національного значення.
Як вбачається з матеріалів справи, у повідомленні про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки ТОВ "Щирецький завод залізобетонних виробів" /а.с.111/ в розділі "загальні дані" зазначено загальну кількість працівників - 120 осіб. Вказане повідомлення підписане керівником товариства та скріплене печаткою.
Отже, товариство відноситься до суб'єктів господарювання із високим ступенем ризику за ознаками проведення діяльності на території та/або у приміщеннях, що належать їм на праві власності, володіння, користування об'єктів, на яких передбачено перебування 100 або більше осіб.
Доводи відповідача стосовно того, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області мало на меті крім проведення планової перевірки ще й приведення в дію постанови про застосування запобіжних заходів від 06 червня 2013 року № 94, ґрунтуються на припущенням і не можуть бути розцінені як належна підстава для недопуску контролюючого органу для проведення перевірки.
Необґрунтованими є посилання відповідача на Закон України від 03 листопада 2016 року № 1728-VІІІ "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (1728-19) , який набрав чинності з 01 січня 2017 року, зокрема, щодо мораторію на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, оскільки нереалізовані позивачем повноваження по проведенню планової перевірки та обов'язок відповідача по допуску до такої перевірки мали місце 23 вересня 2016 року, звернувся позивач із даним позовом у жовтні 2016 року, рішення у справі судом першої інстанції прийнято в листопаді 2016 року, що періодом дії вказаного мораторію не охоплювалося.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Щирецький завод залізобетонних виробів" залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених ст.ст. 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді