ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2017 року м. Київ К/800/22894/16
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.
Суддів Бухтіярової І.О.
Юрченко В.П.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2016 року та постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2015 року по справі № 804/14564/15 за позовом Приватного акціонерного товариства "Макіївський завод "Лазер" до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Макіївський завод "Лазер" звернулось до суду з позовною заявою до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу від 13.07.2015 року № 314 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ "Макіївський завод "Лазер".
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2016 року у даній справі позов задоволено з огляду на правомірність заявлених вимог.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що податковим органом на підставі постанови старшого слідчого СВ ФР Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області старшого лейтенанта податкової міліції, відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.11 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та підставі наказу "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ "Макіївський завод "Лазер" № 155 від 07.04.2015 року, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Макіївський завод "Лазер" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 01.01.2014 року із запланованим терміном проведення 5 робочих днів.
07.04.2015 року ПАТ "Макіївський завод "Лазер" звернувся до відповідача з заявою вих. № 75, у якій повідомив про неможливість відновлення втрачених первинних документів, при цьому, просив надати строк для відновлення первинних документів у зв'язку з їх втратою під час перевезення з зони проведення АТО до пункту, підконтрольному Україні.
Наказом № 163 від 14.04.2015 року Західно-Донбаською ОДПІ було зупинено проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПАТ "Макіївський завод "Лазер" та перенесено термін її проведення з 14.04.2015 року на 13.07.2015 року.
Позивач звернувся з листом вих. № 250 від 12.05.2015 року до Прем'єр-міністра України, в якому повідомив про неможливість відновлення втрачених первинних фінансово-господарських документів по взаємовідносинам ПАТ "Макіївський завод "Лазер" за період з 01.01.2011 року по 30.03.2015 року, просив надати роз'яснення щодо подальших дій у даній ситуації або видати доручення щодо позбавлення зобов'язання ПАТ "Макіївський завод "Лазер" виконувати вимоги Постанови про витребування документів від 30.03.2015 року на підставі настання форс-мажорних обставин. Також просив спільно з Верховною Радою України визначити можливість розроблення загальнодержавних програмних дій по захисту юридичних осіб, що були вимушені залишити фактичне місце перебування та змінити юридичну адресу з підстав проведення на визначеній території заходів антитерористичної операції.
Листом вих. № 255 від 13.05.2015 року на ім'я Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, у зв'язку з неможливістю відновлення відповідних документів, позивач просив відповідача про звільнення його від зобов'язання виконання вимог Постанови про витребування документів від 30.03.2015 року, на підтвердження чого надав Сертифікат № 4197 про форс-мажорні обставини від 30.04.2014 року № 663/12.12-03, виданий Донецькою ТПП.
Сертифікат № 4197 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 30.04.2015 року № 663/12.12-03 засвідчує форм-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму, військові дії на території донецької області (вилучення та знищення документації підприємства озброєними людьми) Приватному акціонерному товариству "Макіївський завод "Лазер". Місцезнаходження до 26.01.2015 року - за адресою селище міського типу Свердлове м. Макіївка Донецької області; з 26.01.2015 року - за адресою АДРЕСА_1.; здійснює господарську діяльність на території міста Павлоград Дніпропетровської області та м. Макіївка, Донецької області (за попереднім місцем реєстрації знаходяться виробничі потужності).
Також, у Сертифікаті зазначено, що відповідно до п.100.4-100.5 Податкового кодексу України (2755-17)
, Постанови КМУ від 27.12.2010 року № 1235 "Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу" (1235-2010-п)
; Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 (405/2014)
"Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України"; Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, з травня 2014 року та впродовж до поточної дати місто Макіївка не контролюється органами державної влади.
Однак, не зважаючи на вищезазначені обставини, Західно-Донбаської ОДПІ прийнято наказ від 13.07.2015 року № 314, яким було поновлено позапланову документальну виїзну перевірку ПАТ "Макіївський завод "Лазер" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 01.04.2014 року.
Відповідно до акту від 13.07.2015 року № 79/04-10-22.01, підписаного сторонами у справі, посадову особу Західно-Донбаської ОДПІ не було допущено до перевірки у зв'язку з не пред'явленням службового посвідчення особи, яка зазначена в направленні на перевірку.
Задовольняючи позов, суди виходили з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669-VII (1669-18)
) протягом терміну дії цього Закону, єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивачем було здійснено звернення до Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин та отримано відповідний Сертифікат.
Спірним питанням зазначеного позову є правомірність проведення позапланової перевірки за наявності настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII (1669-18)
цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім п. 4 ст. 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
За положеннями статті першої цього Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 (405/2014)
та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 (405/2014)
.
Пунктом 5 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 жовтня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року № 405/2014 (405/2014)
у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
На виконання абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (1669-18)
розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р (1053-2014-р)
затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р (1079-2014-р)
зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" (1053-2014-р)
.
З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював господарську діяльність в місці, яке згідно розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (1053-2014-р)
та від 02 грудня 2015 року № 1275-р (1275-2015-р)
, відноситься до затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, який є в наявності у позивача.
Відносно посилань відповідача на той факт, що Сертифікат є документом який лише надає право на розстрочення або відстрочення податкового боргу на підставі п. 100.4 і п.100.5 ст. 100 ПК України, колегія суддів погоджується з висновком судів про те, що головною метою Сертифікату є засвідчення Торгово-промисловою палатою України настання обставин непереборної сили для заявника при здійсненні господарської діяльності на території м. Донецька та дотриманні законодавства України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, а проведення перевірки стосується саме оподаткування та валютного контролю.
За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суди дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.
Відповідно до п. 3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області відхилити.
Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2016 року та постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2015 року по справі № 804/14564/15 залишити без змін.
Справу повернути до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку передбаченому ст. ст. 235 - 239, ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий
Судді
|
підпис Голубєва Г.К.
підпис Бухтіярова І.О.
підпис Юрченко В.П.
|