ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2017 року м. Київ К/800/14139/16
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Бухтіярової І.О.,
суддів Веденяпіна О.А.,
Цвіркуна Ю.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016
у справі № 809/1422/15 (876/5342/15)
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_2.)
до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ДФС в Івано-Франківській області)
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ФОП ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 05.12.2014 № 000038 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016, позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення № 000038 від 05.12.2014 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн.; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Позивач в запереченнях на касаційну скаргу відповідача просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, як законні та обґрунтовані.
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні відповідно до ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши в межах касаційної скарги правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено з підтвердженням матеріалів справи, що 11.04.2014 старшим оперуповноваженим ВОВЕЗ ОУ ДПІ у м. Івано-Франківську з дозволу та в присутності ФОП ОСОБА_2, за участю понятих, проведено огляд магазину "Для Вас", що знаходиться за адресою: смт. Делятин, по вул. 16 липня, 222Д, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність.
Під час проведеного огляду виявлено алкогольні напої з наклеєними стрічками з зображенням "Козачка" та марками акцизного податку з наступними серіями та номерами, а саме: горілка "Maximum" ємкістю 0,5 л. 17 АААМ 096594, 17 АААГ 096002, 17 АААВ 096904, 17 АААЇ 096818, 17 АААМ 096834; бальзам "Давній рецепт" ємкістю 0,5 л., 23 АААВ 120234, 23 АААЕ 333697, 23 АААВ 120066, 23 АААО 333277, 23 АААО 333445.
Вказані лікеро-горілчані вироби, у зв'язку із тим, що марковані марками акцизного податку не встановленого взірця, вилучено та дві марки акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 17 АААГ 096002, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААЕ 333697, 08/13, 9,898 грн. відповідачем направлено до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Управлінні МВС України в Івано-Франківській області для встановлення чи відповідають за способом нанесення зображення та первинними елементами захисту надані на дослідження марки акцизного податку тим, які перебувають в офіційному обігу, якщо ні, то яким способом виготовлені такі марки.
Відповідно до висновку експерта № 09/07-231 від 22.06.2014 дві марки акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 17 АААГ 096002, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААЕ 333697, 08/13, 9,898 грн. за способом нанесення зображень та первинними елементами захисту не відповідають маркам акцизного податку на алкогольні напої, які знаходяться в офіційному обігу. Всі зображення на наданих двох марках акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 17 АААГ 096002, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААЕ 333697, 08/13, 9,898 грн. виготовлені плоским офсетним способом друку без ірисового розкату.
На підставі матеріалів кримінального провадження № 32014000000000012 від 11.03.2014 відповідач прийняв рішення № 000038 від 05.12.2014 про застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених абз.15 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", у розмірі 17 000 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що штрафна санкція за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, передбачена абз.15 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", чинним на момент виникнення спірних правовідносин, складає 8500 грн.
Суд касаційної інстанції погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Відповідно до абз.3 ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з пп. пп. 14.1.107, 14.1.109 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України (2755-17)
) марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до положень п. п. 226.6, 226.7 ст. 226 ПК України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється; кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки. Постановою Кабінету Міністрів України за № 1251 від 27.12.2010 (1251-2010-п)
, відповідно до п. 226.3 ст. 226 ПК України Кабінетом Міністрів України затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Положення).
Згідно з п. 20 Положення вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються (п. 226.11 ст. 226 ПК України).
Суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють зберігання алкогольних напоїв, повинні додержуватись вимог абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", статті 226 Кодексу та пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1251 від 27.12.2010 (1251-2010-п)
щодо належного маркування алкогольних напоїв.
Відповідно до положень пп. пп. 83.1.3, 83.1.6 п. 83.1 ст. 83 ПК України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: експертні висновки; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 790 (790-2003-п)
, передбачено, що однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Як встановлено в судовому порядку, відповідачем виявлено зберігання суб'єктом підприємницької діяльності алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка 11.04.2014, таким чином, моментом виникнення даних правовідносин є дата виявлення допущеного порушення.
Згідно з абз.15 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 8500 гривень.
Однак, податковим органом застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000 грн., яка була передбачена редакцією даної статті на момент прийняття спірного рішення відповідача, що суперечить вимогам ст. 58 Конституції України, оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, штрафна санкція за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, передбачена абз.15 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" чинним на момент виникнення спірних правовідносин, складає 8500 гривень, про що вірно зазначено судами попередніх інстанцій.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Враховуючи викладене, межі перегляду, колегія суддів приходить до висновку про відсутність порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи в частині задоволення позовних вимог. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення у відповідній частині - залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220- 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області - відхилити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016 в частині оскарження рішення № 000038 від 05.12.2014 про застосування фінансових санкцій в сумі 8500 грн. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
Судді
|
І.О. Бухтіярова
О.А. Веденяпін
Ю.І. Цвіркун
|