Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2016 року м. Київ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
Ступак О.В., Демяносова М.В., Маляренка А.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_4 до Драбівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, спілки співвласників земельних та майнових паїв реорганізованого Колективного сільськогосподарського підприємства "Слава" в особі голови ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування свідоцтва про право власності на майновий пай та визнання недійсним рішення зборів уповноважених співвласників майнових паїв, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на рішення апеляційного суду Черкаської області від 05 липня 2016 року,
в с т а н о в и л а:
У січні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду з указаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що договором дарування від 05 листопада 2015 року, укладеним між ним та СТОВ "Агрофірма Корсунь", він набув право власності на майновий пай члена Колективного сільськогосподарського підприємства "Слава" (далі - КСП "Слава"), номінальною вартістю 10 513 грн, що становить 0, 356 % в майні пайового фонду підприємства. Бажаючи виділити свій майновий пай в натурі, позивач звернувся 05 листопада 2015 року з заявою до голови спілки співвласників земельних та майнових паїв реорганізованого КСП "Слава" ОСОБА_5, якою просив виділити йому майно в натурі на суму 10 183 грн, а саме: фруктовий садок 1994 року, який розташований на земельній ділянці 38 га в с. Драбівці. Отримавши відповідь про те, що відповідно до рішення № 1/6 зборів уповноважених співвласників майнових паїв КСП "Слава" оформленого протоколом від 05 квітня 2008 року № 1, даний фруктовий сад проданий ПП "Вулкан-Агро", а в 2014 році за погодженням з ПП "Вулан-Агро" фруктовий сад виділений іншому власнику майнового паю ОСОБА_6, позивач вважає порушеним своє право як власника майнового паю.
ОСОБА_4 просив суд скасувати свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства від 13 травня 2014 року серії НОМЕР_1, видане Драбівською сільською радою на ім'я ОСОБА_6, та визнати недійсним рішення зборів № 1/6 співвласників майнових паїв реорганізованого КСП "Слава", яке оформлено протоколом від 05 квітня 2008 року № 1.
Рішенням Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 10 травня 2016 року позов задоволено.
Визнано недійсним рішення № 1/6 співвласників майнових паїв реорганізованого КСП "Слава", яке оформлено протоколом від 05 квітня 2008 року № 1.
Скасовано свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства від 13 травня 2014 року серії НОМЕР_1 видане Драбівською сільською радою Корсунь-Шевченківського району Черкаської обласні на ім'я ОСОБА_6
Вирішено питання про судові витрати.
Рішенням апеляційного суду Черкаської області від 05 липня 2016 року рішення Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 10 травня 2016 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У касаційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції, обґрунтовуючи свою вимогу порушенням апеляційним судом норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Відповідно до п. 6 розд. XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (1402-19) Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.
У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України (1618-15) від 18 березня 2004 року.
Відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 05 листопада 2015 року між СТОВ "Агрофірма Корсунь" та позивачем ОСОБА_4 був укладений договір дарування майнового паю члена колективного сільськогосподарського підприємства "Слава" номінальною вартістю 10 513 грн, що становить 0,356 % майнового пайового фонду підприємства.
На підставі договору дарування 05 листопада 2015 року Драбівською сільською радою Корсунь-Шевченківського району Черкаської області видано свідоцтво про право власності на майновий пай члена КСП "Слава" серії ДР-ІІ № 0012 на ім'я позивача.
05 листопада 2015 року позивач подав письмову заяву голові спілки громадян - співвласників земельних та майнових паїв реорганізованого КСП "Слава" ОСОБА_5 про виділення йому майна в натурі на суму 10 183 грн, а саме фруктового саду 1994 року, який розташований на земельній ділянці 38 га в с. Драбівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, залишкова вартість якої станом на 01 вересня 2014 року складає 10 183 грн. Даний садок внесений в уточнений розподільчий перелік майна, що перебуває в колективній власності станом на 01 лютого 2000 року КСП "Слава" с. Драбівка Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (уточнення станом на 01 вересня 2004 року).
11 листопада 2015 року позивач отримав відповідь від голови спілки громадян - співвласників земельних та майнових паїв реорганізованого КСП "Слава" ОСОБА_5 про те, що виділити в натурі майно, а саме фруктовий садок, не можливо, так як це майно передано за рішенням зборів спілки громадян-співвласників, які відбулися 12 липня 2008 року. До відповіді додано копії: протоколу № 2/4 від 12 липня 2008 року, згідно якого збори співвласників майнових паїв СТОВ "Слава" вирішили продати фруктовий сад директору ПП "Вулкан-Агро" ОСОБА_7 за 100 % вартість (10 183 грн); договір № 1 купівлі продажу майна, що знаходиться в спільній частковій власності від 18 жовтня 2008 року, згідно якого спілка громадян - співвласників земельних та майнових паїв реорганізованого КСП "Слава" в особі голови ОСОБА_5 продала ПП "Вулкан-Агро" в особі ОСОБА_7 фруктовий сад цілісним масивом, що знаходиться в адміністративних межах Драбівської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, вартість майна складає 10 183 грн; акт приймання-передачі фруктового саду цілісним масивом від 21 жовтня 2008 року.
Згідно наданих позивачем копій свідоцтва про право власності на майновий пай від 12 травня 2014 року серії НОМЕР_2 та рішення зборів співвласників земельних та майнових паїв № 1/6, що прийняте протоколом зборів від 05 квітня 2008 року № 1, вбачається, що фруктовий сад реорганізованого КСП "Слава" продано ОСОБА_6 за 100 % вартості майнового паю, що складає 10 183 грн.
Також судами встановлено, що в провадженні Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області перебуває цивільна справа № 699/986/15-ц за позовом ОСОБА_6 до спілки громадян - співвласників КСП "Слава" в особі голови спілки ОСОБА_5, Драбівської сільської ради про виділення майнового паю в натурі та визнання права власності на майно. Предметом спору є визнання права власності на майно - фруктовий садок.
Ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції виходив із того, що правові документи на фруктовий сад реорганізованого КСП "Слава" отримані ОСОБА_6 безпідставно, та дійшов висновку про те, що свідоцтво про право власності на майновий пай від 12 травня 2014 року серії НОМЕР_2 підлягає скасуванню, а рішення зборів співвласників земельних та майнових паїв № 1/6, що прийняте протоколом зборів від 05 квітня 2008 року № 1 підлягає визнанню недійсним.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у задоволенні позову, апеляційний суд, дослідивши докази у справі й давши їм належну оцінку в силу вимог ст. ст. 212, 303, 304 ЦПК України, правильно встановив, що оспорювані правочини вчинені спілкою співвласників майнових паїв та Драбівською сільською радою в 2008 та 2014 роках, а право власності на майновий пай у позивача виникло лише після 05 листопада 2015 року, та дійшов обґрунтованого висновку про те, що право позивача оспорюваними ним правочинами не порушено, так як на момент їх вчинення він не мав права на майновий пай в спільному майні реорганізованого КСП "Слава".
Доводи касаційної скарги висновків апеляційного суду не спростовують та зводяться до переоцінки доказів, що відповідно до ч. 1 ст. 335 ЦПК України на стадії перегляду справи в касаційному порядку не передбачено.
Керуючись ч. 3 ст. 332 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.
Рішення апеляційного суду Черкаської області від 05 липня 2016 рокузалишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
О.В. Ступак
М.В. Демяносов
А.В. Маляренко