ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
22 червня 2017 року м. Київ К/800/13932/17
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Хмельницької міської ради на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 року у справі за позовом Хмельницької міської ради до управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, треті особи - Хмельницьке бюро технічної інвентаризації, Товариство з обмеженою відповідальністю "Либідь", про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2016 року Хмельницька міська рада звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, треті особи - Хмельницьке бюро технічної інвентаризації, Товариство з обмеженою відповідальністю "Либідь", в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора від 30.12.2015 року, індексний номер 27715367 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.02.2017 року позовні вимоги Хмельницької міської ради були задоволені. Визнане протиправним та скасоване рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області ОСОБА_2 від 30.12.2015 року, індексний номер 27715367 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Либідь" було задоволено. Скасовано постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.02.2017 року та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено
У касаційній скарзі Хмельницька міська рада, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 року та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.
Хмельницьким бюро технічної інвентаризації подано відзив на касаційну скаргу Хмельницької міської ради, в якому просить касаційну скаргу Хмельницької міської ради задовольнити.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Хмельницької міської ради задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в комунальній власності територіальної громади міста Хмельницького перебуває об'єкт нерухомого майна - підземний пішохідний перехід, розташований на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської загальною площею 1461,5 кв. м. Вказаний об'єкт побудований на умовах спільного фінансування за бюджетні кошти і кошти інвесторів та прийнятий в експлуатацію на підставі розпорядження Хмельницької міської адміністрації від 19.07.1993 року № 1663.
За фізичними та юридичними особами, які брали участь у будівництві вказаного об'єкта зареєстровано право власності на нежитлові приміщення, розташовані в підземному переході на перехресті вулиць Кам'янецька - Подільська площею 36,6 кв. м, 38,4 кв. м, 38,1 кв. м, 38,1 кв. м, 38,4 кв. м, 47,5 кв. м, 37,5 кв. м, 20,8 кв. м. Загальна площа цих об'єктів становить 295,4 кв. м. На решту площі підземного переходу управлінням житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради на підставі розпорядження міської адміністрації Хмельницької міської Ради народних депутатів від 19.07.1993 року № 1663, видано свідоцтво на право власності від 18 грудня 2006 року. Згідно даного свідоцтва, за територіальною громадою міста Хмельницького, в особі Хмельницької міської ради Хмельницьким БТІ зареєстроване право власності на об'єкт нерухомого майна - підземний пішохідний перехід, розташований на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської в м. Хмельницькому загальною площею 1461,5 кв. м., що підтверджується витягом Хмельницького БТІ від 18.12.2006 року № 12934461.
Відповідно до наказу управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів від 24.04.2013 року № 1248, підземному пішохідному переходу загальною площею 1461,5 кв. м., на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської в м. Хмельницькому присвоєно адресу - вул. Кам'янецька, 21/1-А.
Згідно інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 24.11.2016 року № 73874467, державним реєстратором реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області 13 травня 2013 року, з відкриттям розділу, до Реєстру прав власності на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію за територіальною громадою міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради права власності на підземний перехід, загальною площею 1461,5 кв. м., розташований на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської (вул. Кам'янецька, 21/1-А).
Належне територіальній громаді майно, починаючи з 1997 року, передавалося на підставі відповідних рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради (від 11 червня 1997 року № 1639 та від 10 лютого 2000 року № 110) в користування ПМП "Ковчег", а з 2001 року - ПП "Либідь" як правонаступнику ПМП "Ковчег". Згідно останнього договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 09 листопада 2011 року управління житлово-комунального господарства передало в оренду ТОВ "Либідь" (правонаступник ПП "Либідь") на 4 роки 11 місяців частину підземного переходу на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської, м. Хмельницького загальною площею 695 кв. м для розміщення власних павільйонів та організації торгівлі за умови збереження функціонального призначення переходу; в тому числі площа загального користування 311,3 кв. м, до 02.10.2016 року.
На виконання рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 41 від 24.01.2013 року № 41, 16.05.2013 року укладено договір про внесення змін до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 09 листопада 2011 року. Пунктом 1 вказаного договору змінено сторону орендодавця з територіальної громади міста Хмельницького, в особі управління житлово-комунального господарства, на управління комунального майна та доповнено договір стороною - міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (отримувач коштів, балансоутримувач). Також пунктом 2 вказаного договору змінено адресу об'єкта оренди на вул. Кам'янецька, 21/1 - А.
Після закінчення терміну дії вказаного договору оренди, виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийняте рішення №730 від 27 жовтня 2016 року, яким відмовлено ТОВ "Либідь" в продовженні строку оренди нерухомого майна - частини підземного пішохідного переходу загальною площею 695 кв. м по вулиці Кам'янецькій, 21/1-А в м. Хмельницькому та укладенні договору оренди на новий термін.
24.11.2016 року листом № 1189 управління комунального майна Хмельницької міської ради повідомило позивача, що на частину підземного переходу, розташованого на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської в місті Хмельницькому (вул. Кам'янецька, 21/1-А) - нежитлове приміщення загальною площею 371,2 кв. м зареєстровано право власності за ПП "Ді Ай Сі". Згодом вказане приміщення поділено на 9 окремих об'єктів.
Згідно із відомостями, які були надані Хмельницьким бюро технічної інвентаризації та управлінням з питань реєстрації Хмельницької міської ради встановлено, що 30.12.2015 року державним реєстратором реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2, за результатами розгляду документів, поданих ТОВ "Либідь", прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 27715367, відповідно до якого за ТОВ "Либідь" зареєстроване право власності на нежитлові приміщення - приміщення магазинів загальною площею 371,2 кв. м, які розташовані в підземному переході на перехресті вулиць Кам'янецької та Подільської в місті Хмельницькому.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочинну та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочинну, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Частиною 4 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до частини 9 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії (надання відмови в ній) проводиться одночасно з вчиненням такої дії.
Пунктами 36, 37, 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень № 868 визначено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення перехід або припинення прав на нерухоме майно, до яких зокрема віднесено укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації.
Пунктом 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в такій реєстрації що визначені в Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (1952-15)
.
Статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зазначено вичерпний перелік випадків відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;
12) заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, на підставі договору купівлі продажу від 06.02.1997 року, ПМП "Ковчег" набуло право власності на приміщення магазинів загальною площею 371,2 кв.м., що знаходяться в підземному пішохідному переході по вул. Кам'янецької та Подільської, в м. Хмельницькому.
Відповідно до статті 128 Цивільного кодексу УРСР, чинного на час укладення вказаного договору, право власності на приміщення магазинів 06.02.1997 року перейшло до ПМП "Ковчег". Державна реєстрація зазначеного об'єкту нерухомого майна була здійснена Хмельницьким бюро технічної інвентаризації з видачею відповідного реєстраційного посвідчення. В грудні 2015 року ТОВ "Либідь" як правонаступник всіх прав ПМП "Ковчег" звернулось до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції в Хмельницькій області для проведення державної реєстрації права власності на приміщення магазинів в Державному реєстрі прав та обтяжень.
Також судом апеляційної інстанції встановлено, що для проведення реєстрації прав на приміщення, ТОВ "Либідь" було надано державному реєстратору в оригіналі, прошитими та оформленими належним чином наступні документи: договір купівлі - продажу від 06.02.1997 року, укладений відповідно до вимог Цивільного кодексу УРСР (1540-06)
в письмовій формі між ПМП "Ковчег" та ПП "Коріл"; Акт передачі приміщення від 06.02.1997 року, яким підтверджується зокрема факт передачі приміщення та момент виникнення прав на них відповідно до Цивільного кодексу УРСР (1540-06)
, чинного на час укладення договору; реєстраційне посвідчення від 11.02.1997 року № 9988, видане Хмельницьким БТІ, в якому безпосередньо було зазначено, що воно є невід'ємною частиною правовстановлюючого документу та видається взамін реєстраційного напису, що також було передбачено в п. 2.2 Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходиться у власності юридичних та фізичних осіб, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 56 від 13.12.1995 року (z0031-96)
та технічний паспорт на об'єкт оформлений в установленому порядку станом на час реєстрації 18.12.2015 року.
Слід зазначити, що проведення вищезазначеної реєстрації права, не було первинною реєстрацією новозбудованого об'єкту, а також не було реєстрацією, що здійснюється в результаті переходу права від однієї особи до іншої. За своїм змістом та суттю державним реєстратором вирішувалось питання щодо внесення відомостей до державного реєстру речових прав на нерухоме майно стосовно права власності, яке виникло в 1997 році на об'єкті, реєстрація якого була проведена у встановленому порядку до 01.01.2013 року.
У зв'язку з вищезазначеним, державний реєстратор не мав жодних підстав витребовувати будь-які документи та діяти чи керуватись Правилами державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, затвердженими Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 56 від 13.12.1995 року (z0031-96)
, оскільки даний нормативний акт втратив чинність на підставі наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального - господарства України від 02.07.2012 року № 327 (z1216-12)
і був обов'язковим лише при проведенні попередньої реєстрації приміщень в 1997 році.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що для проведення державної реєстрації ТОВ "Либідь" реєстратору було надано, документи, що відповідали встановленому законодавством переліку, в тому числі й вимогам пункту 42 Порядку № 868 щодо подання технічного паспорту на об'єкт, у зв'язку з чим державним реєстратором було правомірно прийнято рішення від 30.12.2015 року про державну реєстрацію права власності ТОВ" Либідь" на приміщення магазинів загальною площею в 371,2 кв.м., розташованих в підземному пішохідному переході по вул. Кам'янецькій та Подільській в м. Хмельницькому.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законними і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судоми першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Хмельницької міської ради - залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2017 року у справі за позовом Хмельницької міської ради до управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, треті особи - Хмельницьке бюро технічної інвентаризації, Товариство з обмеженою відповідальністю "Либідь", про визнання протиправним та скасування рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Судді:
|
О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
В.Ф. Мороз
|