ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2017 року м. Київ К/800/19917/14
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Мороза В.Ф.
Суддів: Донця О.Є.
Голяшкін О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська автобаза "Дунайводбуд" на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року у справі за позовом заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська автобаза "Дунайводбуд" про стягнення штрафних санкцій,
в с т а н о в и л а:
Заступник прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся з позовом про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме за не оприлюднення річної інформації про емітента за 2011 рік, у розмірі 1700 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 травня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення про задоволення позову. Стягнуто з позивача на користь держави в особі Південно-Українського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку штрафні санкції у сумі 1700 грн.
Не погоджуючись з прийнятим апеляційним судом рішенням позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Судова колегія не вбачає передбачених законом підстав для задоволення касаційної скарги.
З матеріалів справи вбачається, що за результатом прокурорської перевірки, проведеної за зверненням Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, було встановлено, що 12 жовтня 2012 року, у відношенні ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" (правонаступника ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд") складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 269-ОД-1-Е.
Постановою Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 300-ОД-1-Е від 22.10.2012 року на ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" (правонаступника ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд") були накладенні штрафні (фінансові) санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1700 грн, а саме за не оприлюднення річної інформації про емітента за 2011 рік.
Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 06.04.2011 року, що 29.12.2010 року була проведена державна реєстрація припинення юридичної особи ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" в результаті її перетворення.
Відповідно п.п.8, 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам, а також накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється: для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно; для емітентів цінних паперів (крім акцій) - з дня реєстрації випуску цінних паперів до 31 грудня звітного року включно.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" не ліквідовано, а реорганізовано шляхом перетворення у ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд". Відповідно до вимог частини 2 ст. 108 ЦК України у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст. 104 ЦК України - юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Судами встановлено, що ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" 10.01.2011 року направило до ОТУ ДКЦПФР у відповідності до "Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій", затвердженого Рішенням від 30.12.1998 року № 222 (z0180-99)
, пакет документів для скасування реєстрації випуску акцій ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд". Своїм розпорядженням № 14-В від 27.01.2011 року ОТУ ДКЦПФР відмовило в скасуванні реєстрації випуску акцій. 18.04.2011 року ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" знов звернулось до ОТУ ДКЦПФР з проханням скасувати реєстрацію випуску акцій та анулювати свідоцтво про випуск акцій ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд". На час розгляду справи, Рішенням ДКЦПФР було зупинено обіг акцій, але в скасуванні реєстрації їх випуску було відмовлено з зобов'язанням усунути порушення.
Відповідачем було встановлено, що підприємством було порушено законодавство на ринку цінних паперів та, зокрема, вимоги Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та Фондового ринку від 30.12.1998 р. № 222 (z0180-99)
, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24.03.1999 р. за № 180/3473 (z0180-99)
.
Відповідно до вимог ч.3 ст.36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у разі проведення державної реєстрації припинення акціонерних товариств додатково подається копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
При цьому, Одеським територіальним управлінням не було винесено розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд". А тому станом на теперішній час ТОВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" не зупинило та не скасувало обіг акцій ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд", правонаступником якого воно є, що зобов'язує його виконувати вимоги законодавства у сфері цінних паперів.
Отже, товариством було порушено процедуру перетворення з відкритого акціонерного товариства на товариство з додатковою відповідальністю, а у подальшому у товариство з обмеженою відповідальністю.
Крім того, відповідно до ч.2 глави 1 Розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів від 19.12.2006 р. № 1591, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 р. за № 97/13364 (z0097-07)
, обов'язок здійснювати розкриття особливої інформації, передбаченої цим Положенням, припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів в порядку, встановленому комісією.
ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" не здійснило скасування реєстрації випуску акцій та не анулювало свідоцтво, порушило порядок припинення акціонерного товариства та порядок реєстрації його правонаступників, тому залишається емітентом цінних паперів з обов'язком розкриття річної інформації шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, у строк, передбачений Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" (3480-15)
Судом апеляційної інстанції встановлено, що постановою № 327-ОД-1-Е від 12.10.2012 року Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно ТДВ (правонаступник ВАТ "Одеська автобаза "Дунайводбуд"), керівнику ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" запропоновано прибути 22.10.2012 року до відділу контрольно-правової роботи для надання пояснень та підписання акту про правопорушення.
Актом № 269-ОД-1-Е від 12.10.2012 року про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено факт ненадання ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" до Одеського територіального управління НКЦПФР річної інформації про емітента за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 Розділу 5 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР № 1591 від 19.12.2006 року (z0097-07)
.
Постановою № 300-ОД-1-Е від 22.10.2012 року за порушення вимог ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" до ТДВ "Одеська автобаза "Дунайводбуд" застосована санкція у вигляді накладення штрафу у розмірі 1700 грн..
Зазначена постанова не була оскаржена товариством у передбаченому законом порядку та не скасована. Крім того, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2013 року у справі № 815/2713/13-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року, встановлено порушення товариством процедури перетворення з відкритого акціонерного товариства на товариство з додатковою відповідальністю, а у подальшому у товариство з обмеженою відповідальністю, а також правомірність винесення комісією Постанови № 300-ОД-1-Е від 22.10.2012 року.
Відтак, Постанова № 300-ОД-1-Е від 22.10.2012 року повинна бути виконана.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що територіальним управлінням дотримані порядок та процедура під час винесення спірної постанови, яка прийнята уповноваженою особою на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Доводи касаційної скарги його не спростовують та не свідчать про допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які відповідно до закону можуть бути підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. 220, 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська автобаза "Дунайводбуд" залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2014 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
|
В.Ф. Мороз
О.В. Голяшкін
О.Є Донець
|