ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
17 травня 2017 року м. Київ К/800/16590/17
|
Суддя Вищого адміністративного суду України Швець В.В., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 21 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду 19 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
2 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визнання дій щодо недоплати Йому щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплатити 4730 грн, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо виплати щорічно до 5 травня учасникам бойових дій разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, проте відповідач у 2016 році виплатив йому вказану допомогу в розмірі 920 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 141 (141-2016-п)
"Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги".
Вказані дії позивач вважає протиправними, оскільки норми вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України звужують обсяг встановлених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
прав та пільг учасників бойових дій, а Закони України мають вищу юридичну силу в порівнянні з актами органів виконавчої влади, і тому ця постанова не може бути застосована при нарахуванні виплат щорічної одноразової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 21 лютого 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду 19 квітня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.
Так, судами встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії АБ № 007891, виданого 18 лютого 2015 року та має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Листом управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради Тернопільської області від 11 листопада 2016 року № 04-28/7269 позивачу роз'яснено, що він одержав разову грошову допомогу у 2016 році в розмірі 920 грн, оскільки такий розмір допомоги передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 141 (141-2016-п)
"Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги".
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформування міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року (79-19)
, яким розділ VI Бюджетного кодексу України (2456-17)
доповнено пунктом 26, згідно з яким норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (79-19)
був прийнятий пізніше за Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
та не визнавався Конституційним Судом України таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
, а тому до спірних правовідносин необхідно застосовувати норми саме Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (79-19)
.
ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити не лише посилання на помилкове застосування норм матеріального права при вирішенні справи та порушення судами норм процесуального права, а і пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи.
У касаційній скарзі позивач посилається на те, що норма статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не зазнавала змін та є чинною на сьогоднішній день. Крім того, позивач вказує на те, що склалась правова колізія, коли норми законів по різному регулюють одну сферу суспільних відносин, при цьому норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
та Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (2456-17)
" не є взаємно-виключними, оскільки тільки одна з них чітко закріплює розмір щорічної разової грошової допомоги.
Також позивач посилається на те, що норми постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №141 (141-2016-п)
, якою встановлено щорічну разову грошову допомогу, що належить до виплати учасникам бойових дій у 2016 році в розмірі 920 грн, звужують обсяг встановлених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
їх прав та пільг, в той час як закони мають вищу юридичну силу, а тому ця постанова не може бути застосована при нарахуванні виплат щорічної одноразової грошової допомоги учасникам бойових дій згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
.
Проте із вказаними доводами позивача погодитись не можна з огляду на те, що пунктом 63 Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ (79-19)
(набрав чинності 1 січня 2015 року) розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України (2456-17)
доповнено пунктом 26, згідно з яким норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 141 (141-2016-п)
"Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
і "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14)
з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
і "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14)
встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
і "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14)
здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 920 гривень (пп. 2 п. 1 Постанови).
Враховуючи викладене, здійснення відповідачем нарахування та виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі 920 грн, тобто у розмірі, встановленому Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ (79-19)
та підпунктом 2 пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 141 (141-2016-п)
"Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
і "Про жертви нацистських переслідувань" (1584-14)
, а тому, зважаючи на наведені обставини та вимоги закону, висновок суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для визнання неправомірними дій відповідача по виплаті позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 141 (141-2016-п)
, є правильним.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки особа, яка її подала, не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 21 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду 19 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а додані до касаційної скарги матеріали повернути.
Ухвала оскарженню не підлягає.