ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2016 року м. Київ К/9991/39477/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Заїки М.М.,
суддів Загороднього А.Ф.,
Кобилянського М.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Ленінського районного суду міста Донецька від 17 листопада 2011 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії,
встановила:
У вересні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - управління ПФУ), в якому просив визнати протиправною відмову управління ПФУ у перерахунку його пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2262-ХІІ (2262-12) ) у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів та премій для відповідних категорій військовослужбовців, починаючи з 1 червня 2011 року з урахуванням премії в розмірі 90 % посадового окладу, передбаченої наказом Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 (далі - наказ № 50, наказ № 355 відповідно).
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є військовим пенсіонером Міністерства оборони України. 1 червня 2011 року у Збройних Силах України відбулося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців шляхом введення щомісячної премії у розмірі від 90 % до 125 % посадового окладу. На підставі положень Закону України від 23 грудня 2010 року № 2857-VI "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (2857-17) був виданий наказ № 50, яким затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України. З метою організації виконання цього Закону, наказом № 355 встановлено, що з 1 червня 2011 року премія особам рядового, сержантського складу виплачується у розмірі 125 % посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових учбових закладів, які мають статус національних, та військових учбових підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - у розмірі 105 % посадового окладу; іншим військовослужбовцям - у розмірі 90% посадового окладу. На момент звільнення з військової служби обіймав посаду головного штурмана-льотчика, тому вважає, що має право з 1 червня 2011 року на перерахунок пенсії з урахуванням нового додаткового грошового забезпечення - премії в розмірі 90 % посадового окладу.
У вересні 2011 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до управління ПФУ про перерахунок його пенсії, проте йому було відмовлено з посиланням на відсутність підстав для такого перерахунку.
Ленінський районний суд м. Донецька постановою від 17 листопада 2011 року позов задовольнив: визнав неправомірними дії управління ПФУ щодо відмови здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням премії в розмірі 90 % посадового окладу з 1 червня 2011 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2012 року, рішення суду першої інстанції скасовано, позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність управління ПФУ щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_2 від 8 вересня 2011 року про перерахунок пенсії та зобов'язано управління ПФУ розглянути його заяву.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями, управління ПФУ подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення суду апеляційної інстанції щодо правильності застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" і наказу Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 мало місце підвищення премії військовослужбовцям відповідної категорії, в тому числі премії на 90% іншим військовослужбовцям, тому відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивачу на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем не приймалось рішення по суті поданої позивачем заяви щодо перерахунку пенсії, а заява була розглянута в порядку звернення громадян, що унеможливлює вирішення питання правомірності відмови або згоди в проведенні перерахунку пенсії.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ (2262-12) , визначено цим Законом.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ.
Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ (2262-12) пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій '…'. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12) , крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (z0135-07) (далі - Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.
Судами встановлено, що управління ПФУ на підставі поданої ОСОБА_2 заяви рішення щодо перерахунку пенсії не приймало.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що відповідно до статей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року № 21-484а13.
Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2012 року необхідно залишити без змін, оскільки вона є законною і обґрунтованою та ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії - без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий - суддя
судді:
Заїка М.М.
Загородній А.Ф.
Кобилянський М.Г.