ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2016 року м. Київ К/800/20538/15
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Веденяпіна О.А.
Островича С.Е.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України"
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2014
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2015
у справі № 804/18700/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України"
до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі по тексту - відповідач-1, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві), Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач-2, Дніпропетровської ОДПІ ГУ Міндоходів у м. Києві) про визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо внесення коригувань до автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок", зокрема, до підсистеми "Аналітична система" на підставі акту № 2727/26-55-22-08/33152670 від 08.09.2014 та акту № 2529/26-55-22-10/33152670 від 15.10.2014; зобов'язання відповідача-2 відновити в автоматизованій інформаційній системі "Податковий блок", зокрема, у підсистеми "Аналітична система", показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ, які були відкориговані податковим органом податковим органом на підставі акту № 2727/26-55-22-08/33152670 від 08.09.2014 та акту № 2529/26-55-22-10/33152670 від 15.10.2014; зобов'язання у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з усіх податкових електронних баз даних у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві інформацію, внесену на підставі акту № 2727/26-55-22-08/33152670 від 08.09.2014 та акту № 2529/26-55-22-10/33152670 від 15.10.2014.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2014, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2015, у задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення про задоволення позову у повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що податковим органом на адресу позивача було направлено запит № 41792/10/26552-10-10 від 20.08.2014 щодо надання ним інформації по результатам господарських відносин з контрагентами за червень 2014 року.
З метою вручення вказаного запиту працівниками ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було здійснено вихід за податковою адресою позивача та встановлено відсутність посадових осіб за вищевказаною адресою, про що складено акт від 20.08.2014 № 1909/26-55-22-10/33152670.
У зв'язку з вищевказаним відповідачем-1 було складено акт від 20.08.2014 №2529/26-55-22-10/33152670 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України" щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.06.2014 по 30.06.2014".
08.09.2014 ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було направлено позивачу запит № 44026/10/26-55-22-08-10 про надання інформації по результатам господарських відносин з контрагентами за червень 2014 року у зв'язку з надходженням інформації про можливі випадки порушення податкового законодавства при нарахуванні податку на прибуток та податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ "Уніплаза".
З метою вручення вказаного запиту працівниками відповідача-1 було здійснено вихід за податковою адресою позивача та встановлено відсутність посадових осіб за вищевказаною адресою, про що складено акт від 08.09.2014 № 2009/26-55-22-08.
У зв'язку з вищенаведеним відповідачем-1 було складено акт від 08.09.2014 № 2727/26-55-22-08/33152670 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України" щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.07.2014 по 08.09.2014".
На підставі зазначених актів ДПІ в Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві внесла зміни щодо показників податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України" до бази "Аналітична система" Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України "Податковий блок".
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України (2755-17)
.
У пункті 61.1 статті 61 цього Кодексу визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.
Згідно з пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (1232-2010-п)
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби розроблені Методичні рекомендації, згідно з підпунктом 4.4 пункту 4 яких (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами Державної податкової служби України.
При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу державної податкової служби забезпечує проведення такої звірки.
Аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, який є відображенням дій працівників податкових органів, не породжує правових наслідків для платника податків і, відповідно, не порушує його прав.
Внесена до ІС "Податковий блок" інформація на підставі такого акта використовується податковими органами для інформаційно-аналітичного забезпечення їхньої діяльності і не зумовлює для платника податків змін у структурі податкових зобов'язань та податкового кредиту.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 03.11.2015 № 21-99а15, від 11.11.2015 справа № 21-778а15, від 17.11.2015 справа № 21-1852а15, від 17.11.2015 справа № 21-2944а15, від 01.12.2015 № 21-3133а15.
За таких обставин, підстави для виключення з інформаційної системи "Податковий блок" інформації, внесеної на підставі акту зустрічної звірки, складеного за наслідками такої звірки, відсутні.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежний реєстратор підприємств харчової промисловості України" відхилити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2014 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2015 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий
Судді
|
(підпис) О.І. Степашко
(підпис) О.А. Веденяпін
(підпис) С.Е. Острович
|