Апеляційний суд міста Севастополя
Справа № 22ц-1225/12р. 
Головуючий у першій інстанції Майданік А.П.
Категорія 45 Доповідач у апеляційній
інстанції Зотов В.С.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2012 року
( Додатково див. ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (rs30808934) )
колегія судової палати з цивільних справ Апеляційного суду міста Севастополя в складі:
головуючого: Зотова В.С.,
суддів: Саліхова В.В., Володіної Л.В.,
при секретарі: Мазневі Ю.М.
за участю: прокурора Шульги А.М. та Перекрестова Ф.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі апеляційну скаргу Прокурора Гагарінського району м. Севастополя на рішення Гагарінського районного суду м. Севастополя від 08 грудня 2011 року у цивільній справі за позовом Прокурора Гагарінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради до ОСОБА_3, третя особа Громадська організація "Дачне товариство "Планета Плюс" про визнання недійсним державного акту, витребування нерухомого майна,-
В С Т А Н О В И Л А:
15 листопада 2010 року прокурор Гагарінського району м. Севастополя звернувся до суду з названим позовом, в якому посилаючись на неправомірне набуття відповідачем у власність та незаконне вибуття із державної власності земельної ділянки АДРЕСА_1, просить суд визнати недійсним державний акт серії ЯИ № 076395 на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га під 20 по АДРЕСА_2, виданий на ім'я відповідача; витребувати на користь держави в особі Севастопольської міської Ради з незаконного володіння відповідача земельну ділянку площею 0,1000 га під АДРЕСА_1; стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 570 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що розпорядження голови Севастопольської міської державної адміністрації від 06 квітня 2010 року № 1029-р "Про затвердження комплексного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 5.8 га з встановленням меж в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної дачної) громадської організації "Дачне товариство "Планета Плюс»та про передачу у власність членам цієї організації земельних ділянок, розташованих в районі бухти Соляної», на підставі якого відповідачем набута у власність зазначена земельна ділянка, було скасоване розпорядженням голови Севастопольської міської державної адміністрації від 13.09.2010 року № 1804-р "Про скасування розпорядження голови міської державної адміністрації від 06.04.2010 № 1029-р, в зв'язку з чим прокурор вважає, що відповідач набув у власність земельну ділянку без законних підстав; як вважає відповідач,, в порушення ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України ( далі - ЗК України), не звертався з заявою про передачу у власність земельної ділянки до органу, який уповноважений державою здійснювати розпорядження землями територіальної громади-до Севастопольської міської ради, який не приймав рішення про передачу спірної земельної ділянки відповідачу, в зв'язку з чим вважає незаконним набуття відповідачем права власності на земельну ділянку на підставі розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 06.04.2010р. № 1029-р, а також те що відповідач, в порушення ст. ст.51, 118 ЗК України, ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації» не проводив державну експертизу землевпорядної документації, яка повинна обов'язково проводитись щодо земель рекреаційного призначення, і в порушення припису частини другої п. 7 ст. 118 ЗК України під час передачі у власність відповідача земельної ділянки не було отримано висновку комісії з питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
На думку позивача, вказане розпорядження видано Севастопольською міською державною адміністрацією з перевищенням повноважень, так як відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14) (далі - ЗК України) від 25.10.2001 року, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження із розпорядженням землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради. Тобто спірна земельна ділянка вибула з державної власності незаконно, всупереч волі держави у особі уповноваженого на те органу - Севастопольської міської Ради, що дає підстави для пред'явлення вимоги про витребування її з чужого незаконного володіння.
До того ж позивач зазначає, що розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 1029-р від 06.04.2010 року, на підставі протесту прокурора від 20.08.2010 року № 07-1235-10, скасовано розпорядженням СМДА за №1804.
рішенням Гагарінського районного суду м. Севастополя від 08 грудня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати, як таке, що постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь головуючого, пояснення осіб, які з'явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права - визнання державного акту недійсним з підстав, визначених ст.ст. 203, 215 ЦПК України, не ґрунтується на вимогах закону, а порушень з боку відповідача при отриманні оскаржуваного державного акту не встановлено. Розпорядження СМДА № 1804-р від 13.09.2010 року постановою окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року визнано протиправним та скасовано. Щодо повноважень по розпорядження спірною земельною ділянкою, суд першої інстанції визнав, що зазначене питання стосується розмежування компетенції СМДА та Севастопольської міської Ради, та не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Також суд зазначив, що позивачем не доведено повноважень Севастопольської міської Ради щодо розпорядження спірною земельною ділянкою.
З такими висновками суду першої інстанції не погоджується колегія суддів апеляційного суду, оскільки вони зроблені без повного, всебічного та об'єктивного з'ясування дійсних обставин справи, прав та обов'язків сторін у даних правовідносинах з неправильним застосуванням норм матеріального права.
За положеннями ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Зі змісту ст. 214 ЦПК України вбачається, що під час ухвалення рішення суд повинен з'ясувати, які правовідносини випливають зі встановлених обставин справи та яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Статтею 16 ЦК України визначено способи захисту цивільних прав та інтересів.
Згідно ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Уповноважена установа розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Як вбачається з матеріалів справи 13.01.2010 року Севастопольською міською державною адміністрацією видано розпорядження № 56-р "Про надання громадській організації "Дачне товариство "Планета плюс" дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 8,5 га для будівництва та обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної дачної) в районі бухти Соляної та згоди на передавання у приватну власність громадянам - членам вказаної громадської організації земельних ділянок для будівництва та обслуговування індивідуальних дачних будинків".
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації від 06.04.2010 року № 1029-р "Про затвердження комплексного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 5,8 га з встановленням меж в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної дачної) громадській організації "Дачне товариство "Планета плюс" та передачу у власність членам цієї організації земельних ділянок, розташованих в районі бухти Соляної" було затверджено комплексний проект землеустрою та технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності 56 громадян - членів організації на земельні ділянки для індивідуального дачного будівництва. У власність громадянин - членів організації передано земельні ділянки в межах безоплатної приватизації по 0,1 га. відповідно додатку.
З додатку до розпорядження від 06.04.2010 року № 1029-р вбачається, що відповідач є членом громадській організації "Дачне товариство "Планета плюс, яким передаються у власність земельні ділянки.
На підставі даного розпорядження відповідачу видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 076395, кадастровий № 8536400000:04:001:00418 з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва, площею 0,10 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011088400897.
Наявні в матеріалах справи документи, а саме: висновок державної експертизи землевпорядної документації від 29.03.2010 року № 1470-1/10; висновок постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації по земле відводу від 24.03.2010 року (протокол № 10) свідчать про звернення громадської організації та стосуються проекту землеустрою по відводу земельної ділянки з встановленням меж на місцевості для будівництва та обслуговування кварталу індивідуальної дачної забудови в районі бухти Соляної по вул. Епроновській.
Колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено його особистого звернення з заявою до органів влади, відповідно до ст. 118 ЗК України, про надання йому у власність спірної земельної ділянки, оскільки зазначені вище висновки державної експертизи землевпорядної документації та постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації по землеустрою, стосуються проекту землеустрою по відводу земельної ділянки з встановленням меж на місцевості для будівництва та обслуговування індивідуальних дачних будинків ГО "ДТ "Планета плюс", а не відповідача, що не відповідає діючому земельному законодавству України, яким регулюється надання у власність громадянам земельних ділянок.
Наявність в матеріалах технічної документації по землеустрою також не свідчить про дотримання вимог ст. 118 ЗК України, оскільки вчинена після видачі розпорядження СМДА від 13.01.2010 року № 56-р" Про надання громадській організації "Дачне товариство "Планета плюс" дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 5,8 га для будівництва та обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної дачної) в районі бухти Соляної та згоди на передавання у приватну власність громадянам - членам вказаної громадської організації земельних ділянок для будівництва та обслуговування індивідуальних дачних будинків".
Як видно з пояснювальної записки до технічної документації по землеустрою та встановлення меж земельної ділянки в натурі та складання документів, що підтверджують право відповідача на земельну ділянку, вона розроблена на підставі розпорядження СМДА № 1029-р від 06.04.2010 року, в той час коли даним розпорядженням вказана технічна документація вже була затверджена.
Також колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що судом першої інстанції залишено без уваги доводи позову про відсутність у Севастопольської міської державної адміністрації повноважень стосовно розпорядження спірною земельною ділянкою.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ст. ст. 173, 174 ЗК України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради АРК, обласних, Київської чи Севастопольської міських рад. рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 13.11.1975 року № 361 "Про встановлення нових районів у деяких містах Української РСР" в м. Севастополі створено Гагарінський район. рішенням виконавчого комітету Севастопольської міської ради депутатів трудящих від 08.02.1977 року № 3/93 "Про межі районів м. Севастополя затверджено межі Балаклавського, Гагарінського та Нахімовського районів.
Відповідно до відомостей, які містяться в технічній документації по землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі вона знаходиться в Гагарінському районі м. Севастополя по вул. Епроновській.
Факт того, що спірна земельна ділянка знаходиться в територіальних межах м. Севастополя, а саме в Гагарінському районі, є загальновідомим, та відповідно до ч. 2 ст. 61 ЦПК України не потребує доказуванню.
В зв'язку з наведеним колегія суддів вважає, що повноваження щодо розпорядження цими землями до розмежування земель державної та комунальної власності в м. Севастополі та встановлення меж міста здійснюються Севастопольською міською Радою.
Відсутність у Севастопольської міської Ради державного акту на право комунальної власності на земельну ділянку, а також рішення про встановлення меж м. Севастополя, не може свідчити про наявність у Севастопольської міської державної адміністрації повноважень щодо розпорядження землями державної власності, що знаходяться в межах м. Севастополя.
Отже слід визнати, що набуття відповідачем права власності на підставі державного акту на земельну ділянку, площею 0,1000 га, розташовану в АДРЕСА_1, не відповідає приписам ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим є недійсним державний акт, виданий на ім'я відповідача.
З огляду на зазначене, захист права власності на земельну ділянку відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 16 ЦК України можливий шляхом припинення правовідношення права власності відповідача визнанням недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.
Враховуючи, що спірна земельна ділянка вибула з володіння держави з порушенням вимог ст.ст. 116, 118 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14) , за положеннями ст.ст. 387, 388 ЦК України позов про її витребування з чужого незаконного володіння підлягає задоволенню.
Таким чином, проведений колегією суддів апеляційного суду аналіз зібраних по справі доказів та їх оцінка в сукупності дає підстави прийти до висновку, що позов прокурора підлягає задоволенню.
За таких обставин слід визнати, що рішення суду першої інстанції відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про задоволення позову.
В той же час колегія суддів апеляційного суду вважає такими, що не ґрунтуються на вимогах законодавства посилання прокурора в позові на скасування 13.09.2010 року розпорядженням СМДА № 1804-р розпорядження СМДА від 06.04.2010 року № 1029-р, в силу висновків, які містяться в Рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 року (v007p710-09) № 7рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, ч. 1, 10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), оскільки розпорядження СМДА від 06.04.2010 року № 1029-р про надання громадянам земельних ділянок є ненормативним правовим актом одноразового застосування, яке вичерпало свою дію фактом його виконання, тому не може бути в подальшому скасоване державною адміністрацією.
На підставі ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею та документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 303, 304, п. 2 ч. 1 ст. 307, п. 1, 4 ч.1 ст. 309, ч.2 ст. 314 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу прокурора Гагарінського району м. Севастополя - задовольнити.
рішення Гагарінського районного суду м. Севастополя від 08 грудня 2011 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов прокурора Гагарінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради до ОСОБА_3, третя особа - Громадська організація "Дачне товариства "Планета плюс", - задовольнити.
Визнати недійсним державний акт серії ЯИ № 076395 на земельну ділянку, площею 0,1000 га, розташовану в АДРЕСА_1, кадастровий номер 8536400000:04:001:00418, виданий ОСОБА_3 Головним Управлінням Держкомзему у м. Севастополі, зареєстрований за № 011088400897 у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Витребувати на користь Севастопольської міської Ради з незаконного володіння ОСОБА_3 земельну ділянку, площею 0,1000 га, розташовану в АДРЕСА_1, кадастровий номер 8536400000:04:001:00418.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судові витрати по справі в розмірі 570,00 грн.
рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді:
Зотов В.С.
Володіна Л.В.
Саліхов В.В.