Справа № 22ц-2790/1477/2012р.
Головуючий у першій інстанції Майданік А.П.
Категорія 45
Доповідач у апеляційній інстанції Єфімова В.О.
Апеляційний суд міста Севастополя
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
колегія судової палати з цивільних справ Апеляційного суду міста Севастополя в складі:
головуючого: Єфімової В.О.,
суддів: Алєєвої Н.Г., Лівінського С.В.,
при секретарі: Блох Д.Д.,
за участю: прокурора Джавлах С.М., представника третьої особи ГО «ДТ «Планета Плюс» - Перекрестова В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі апеляційну скаргу прокурора Ленінського району м.Севастополя, діючого в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради, на рішення Гагарінського районного суду м.Севастополя від 08 грудня 2011 року по цивільній справі за позовом прокурора Ленінського району м.Севастополя, діючого в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради, до ОСОБА_4, третя особа Громадська організація «Дачне товариство «Планета Плюс», про визнання недійсним державного акту, витребування нерухомого майна,
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2010 року прокурор Ленінського району м.Севастополя, діючі в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4, третя особа Громадська організація «Дачне товариство «Планета Плюс», у якому просив визнати недійсним виданий ОСОБА_4 державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га, розташовану у АДРЕСА_1, серія ЯИ № 076386, виданий ОСОБА_5 управлінням Держкомзему у м.Севастополі 06 квітня 2010 року та зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011088401032; витребувати на користь держави в особі Севастопольської міської Ради з незаконного володіння ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,1000 га, що розташована у АДРЕСА_1, кадастровий номер 8536400000:04:001:0566.
Вимоги позову мотивовані тим, що спірна земельна ділянка вибула із державної власності всупереч земельного законодавства та волі держави в особі уповноваженого на те органу, що є підставою для звернення до суду із відповідним позовом про витребування майна із чужого незаконного володіння.
рішенням Гагарінського районного суду м.Севастополя від 08 грудня 2011 року у задоволенні позову прокурора Ленінського району м.Севастополя відмовлено у повному обсязі. Вирішено питання про судові витрати.
Прокурор Ленінського району м.Севастополя з рішенням суду не погодився, подав апеляційну скаргу, у якій ставить питання про його скасування з підстав порушення норм матеріального і процесуального права, та ухвалення нового про задоволення вимог його позову у повному обсязі.
Заслухавши доповідь головуючого по справі, пояснення прокурора в підтримання апеляційної скарги та представника третьої особи, який просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що остання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права - визнання державного акту недійсним з підстав, визначених ст.ст. 203, 215 ЦПК України, не ґрунтується на вимогах закону, а порушень з боку відповідача при отриманні оскаржуваного державного акту не встановлено. Також позивачем не доведено повноважень Севастопольської міської Ради щодо розпорядження спірною земельною ділянкою, а розпорядження СМДА № 1793-р від 13.09.2010р. постановою окружного адміністративного суду від 17.02.2011р. визнано протиправним та скасовано.
З такими висновками суду першої інстанції не погоджується колегія суддів апеляційного суду, оскільки вони зроблені без повного, всебічного та об'єктивного з'ясування дійсних обставин справи, прав та обов'язків сторін у даних правовідносинах з не правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
За положеннями ч.1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь та самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Зі змісту ст. 214 ЦПК України вбачається, що під час ухвалення рішення суд повинен з'ясувати, які правовідносини випливають зі встановлених обставин справи та яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Згідно ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Уповноважена установа розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Як вбачається з матеріалів справи 13.01.2010р. Севастопольською міською державною адміністрацією було видано розпорядження № 54-р "Про надання громадській організації "Дачне товариства "Планета плюс" дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 13,0 га для будівництва та обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної дачної) в районі бухти Соляної та згоди передавання у приватну власність громадянам - членам громадській організації "Дачне товариства "Планета плюс" земельних ділянок для будівництва та обслуговування індивідуальних дачних будинків"(а.с.35).
Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації від 06.04.2010р. № 1028-р "Про затвердження комплексного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 13,0 га з встановленням меж в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуально дачної) громадської організації "Дачне товариства "Планета плюс" та про передачу у власність членам цієї організації земельних ділянок, розташованих в районі бухти Соляної було затверджено комплексний проект землеустрою та технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності 113 громадян - членів організації на земельну ділянку для індивідуального дачного будівництва. У власність останніх передано земельні ділянки в межах безоплатної приватизації по 0,1 га відповідно додатку(а.с.7-11).
З додатку до розпорядження від 06.04.2010р. № 1028-р вбачається, що відповідач ОСОБА_4 є членом громадської організації "Дачне товариства "Планета плюс", яким передалися у власність вищевказані земельні ділянки.
На підставі даного розпорядження відповідачу видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 076386, кадастровий номер 8536400000:04:001:0566 з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва, площею 0,1000 га, як розташована в АДРЕСА_1. Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011088401032.
Як вбачається з постанови Вищого адміністративного суду України від 10.04.2012р. за позовом громадської організації "Дачне товариство "Планета плюс" до Севастопольської міської державної адміністрації, треті особи - ОСОБА_5 управління Держкомзему в м.Севастополі, Севастопольська міська філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах", Управління містобудування і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації, Севастопольська міська Рада, ОСОБА_6, ОСОБА_7 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, про скасування розпоряджень, предметом судового розгляду також являлася правомірність видачі головою Севастопольської міської державної адміністрації розпорядження № 1793-р від 13.09.2010р. "Про скасування розпорядження голови Севастопольської міської державної адміністрації від 06.04.2010р. № 1028-р" на підставі протесту прокурора.
Зазначеним судовим рішенням постанова Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 17.02.2011р. та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2011р. скасовані, по справі ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні вимог громадської організації "Дачне товариство "Планета плюс".
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду вважає, що в даний час є скасованим та не має юридичної сили розпорядження Голови Севастопольської міської державної адміністрації від 06.04.2010р. № 1028-р щодо надання у власність відповідачу земельної ділянки.
Колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено його звернення з особистою заявою до органів влади, відповідно до ст.118 ЗК України, про надання йому у власність спірної земельної ділянки, оскільки наявні в матеріалах справи документи, а саме: висновок постійно діючої в м.Севастополі комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації по землеустрою від 24.03.2010р.; висновок державної експертизи землевпорядної документації від 29.03.2010р. стосуються проекту землеустрою по відводу земельної ділянки з встановленням меж на місцевості для будівництва та обслуговування кварталу індивідуальної дачної забудови, в районі бухти Соляної по АДРЕСА_1 за заявою громадської організації "Дачне товариство "Планета плюс", а не відповідача, що не відповідає діючому земельному законодавству України, яким регулюється надання у власність громадянам земельних ділянок (а.с.37,38).
Наявність в матеріалах технічної документації по землеустрою та встановлення меж земельної ділянки, заяви відповідача від 05.03.2010 року на ім'я Голови Севастопольської міської державної адміністрації про надання земельної ділянки також не свідчить про дотримання вимог ст. 118 ЗК України, оскільки вчинена після видачі розпорядження СМДА від 13.01.2010 року № 54-р "Про надання громадській організації "Дачне товариства "Планета плюс" дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 13 га для будівництва та обслуговування кварталу комплексної забудови (індивідуальної дачної) в районі бухти Соляної та згоди передавання у приватну власність громадянам - членам громадській організації "Дачне товариства "Планета плюс" земельних ділянок для будівництва та обслуговування індивідуальних дачних будинків".
Згідно до пояснювальної записки до технічної документації по землеустрою та встановлення меж земельної ділянки в натурі та складання документів, що підтверджують право відповідача на земельну ділянку, вона розроблена на підставі розпорядження СМДА № 1028-р від 06.04.2010р., в той час коли даним розпорядженням вказана технічна документація вже була затверджена.
Таким чином, відповідачем не підтверджено його звернення з особистою заявою, відповідно до ст.118 ЗК України, про надання йому у власність спірної земельної ділянки.
Також колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність повноважень Севастопольської міської Ради на розпорядження спірною земельною ділянкою.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ст.ст.173, 174 ЗК України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради АРК, обласних, Київської чи Севастопольської міських рад. рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад.
Згідно технічної документації по землеустрою по встановленню меж земельної ділянки відповідача, вона знаходиться в Гагарінському районі м.Севастополя.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 13.11.1975р. № 361 "Про встановлення нових районів у деяких містах Української РСР" в м.Севастополі створено Гагарінський район. рішенням виконавчого комітету Севастопольської міської ради депутатів трудящих від 08.02.1977р. № 3/93 "Про межі районів м.Севастополя" затверджено межі Балаклавського, Гагарінського та Нахімовського районів.
Факт того, що спірна земельна ділянка знаходиться в територіальних межах м.Севастополя, а саме в Гагарінському районі, є загальновідомим, та відповідно до ч.2 ст. 61 ЦПК України не потребує доказуванню.
В зв'язку з наведеним колегія суддів вважає, що повноваження щодо розпорядження цими землями до розмежування земель державної та комунальної власності в м.Севастополі та встановлення меж міста здійснюються Севастопольською міською Радою в силу п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
.
Відсутність у Севастопольської міської Ради державного акту на право комунальної власності на земельну ділянку, а також рішення про встановлення меж м.Севастополя, в даному випадку не може свідчити про наявність у Севастопольської міської державної адміністрації повноважень щодо розпорядження землями державної власності, що знаходяться в межах м.Севастополя.
Таким чином, слід визнати, що набуття ОСОБА_4 права власності на підставі державного акту серії ЯИ № 076386 на спірну земельну ділянку не відповідає приписам ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу України, правова підстава для набуття відповідачем права власності на земельну ділянку відсутня, у зв'язку з чим є недійсним і державний акт, виданий на його ім'я.
З огляду на зазначене, захист права власності на земельну ділянку відповідно до п.7 ч.2 ст. 16 ЦК України можливий шляхом припинення правовідношення права власності відповідача визнанням недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.
За положеннями ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
У зв'язку з тим, що земельна ділянка відповідачу у встановленому законодавством порядку не надавалася, рішення про її надання видано не уповноваженим органом, тобто вона незаконно вибула з державної власності, позов про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння підлягає задоволенню.
Проведений колегією суддів апеляційного суду аналіз зібраних по справі доказів та їх оцінка в сукупності дає підстави прийти до висновку, що позов прокурора підлягає задоволенню в повному обсязі.
Таким чином слід визнати, що рішення суду першої інстанції відповідно до п.п.1, 4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення.
На підставі ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею та документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.
Керуючись ст.ст.303, 304, п.2 ч.1 ст.307, п.1, 4 ч.1 ст. 309, ч.2 ст. 314 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора Ленінського району м.Севастополя - задовольнити.
рішення Гагарінського районного суду м.Севастополя від 08 грудня 2011 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов прокурора Ленінського району м.Севастополя, діючого в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради, до ОСОБА_4, третя особа Громадська організація «Дачне товариство «Планета Плюс», про визнання недійсним державного акту, витребування нерухомого майна - задовольнити.
Визнати недійсним державний акт серії ЯИ № 076386 на право власності на земельну ділянку, площею 0,1000 га, розташовану в АДРЕСА_1, кадастровий номер 8536400000:04:001:0566, виданий ОСОБА_4 Головним Управлінням Держкомзему у м.Севастополі, зареєстрований за № 011088401032 у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Витребувати на користь Севастопольської міської Ради з незаконного володіння ОСОБА_4 земельну ділянку, площею 0,1000 га, розташовану в АДРЕСА_1, кадастровий номер 8536400000:04:001:0566.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави судові витрати по справі в розмірі 680 грн.
рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді:
|
В.О.Єфімова
Н.Г.Алєєва
С.В.Лівінський
|