ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2016 року м. Київ К/800/12888/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Олексієнка М.М. (доповідач), Пасічник С.С., Рецебуринського Ю.Й.,
здійснивши в касаційному порядку попередній розгляд справи за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - УПФ) про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за касаційною скаргою позивача на судові рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 26 лютого 2016 року, Київського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2016 року,
в с т а н о в и л а :
У грудні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправними дії УПФ щодо відмови в перерахунку і виплаті йому пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) .
Посилався на те, що він має всі правові підстави до отримання пенсії на пільгових умовах, передбачених статтями 13, 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому що працював на посадах машиніста і помічника машиніста потягу.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 26 лютого 2016 року, залишеною без змін Київським апеляційним адміністративним судом від 7 квітня 2016 року, в задоволенні позову відмовлено. Ухвалюючи таке рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач не звертався до УПФ із письмовою заявою про необхідність переведення його на інший вид пенсії.
В касаційній скарзі позивач, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просить попередні судові рішення скасувати з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції. Вказує на те, що він звертався з відповідною заявою до УПФ про переведення з одного виду пенсії (по інвалідності) на пенсію за віком на пільгових умовах.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ), колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги з урахуванням наступного.
Правові і організаційні засади оформлення документів для призначення пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1 (z0895-14) ), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (z1566-05) (далі - Порядок).
Відповідно до положень цього нормативного акту, зокрема розділу 1, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії оформляється заявою. Як зазначено у абзаці першому пункту 1.5.(із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 р. N 13-2 (z0989-15) ), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7. Порядку).
Приймання, оформлення і розгляд документів врегульований розділом IV вище згаданого Порядку, згідно з пунктом 4.1 якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Виходячи з положень зазначеного Порядку, для виникнення певних правовідносин, зокрема, в тому числі призначення (перерахунку) пенсії, необхідно волевиявлення особи, яка звертається за таким призначенням (перерахунком).
Згідно фактичних обставин, встановлених судами попередніх інстанцій, ОСОБА_4 із заявою про переведення його на інший вид пенсії, зокрема пенсії за віком на пільгових умовах до УПФ не звертався, тому й рішення з цього приводу не приймалося. Листом від 13 жовтня 2015 року УПФ надано роз'яснення щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах та порядок звернення до пенсійного фонду з відповідною заявою.
Доводи, викладені в касаційний скарзі, висновок судів не спростовують і не дають підстав вважати рішення такими, що ухвалені в супереч вимогам матеріального чи процесуального права.
Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на призначення пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину. Крім того, повноваження УПФ по розгляду заяв пенсіонерів визначені в вищезазначеному Порядку.
Заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до УПФ, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до діючого законодавства.
Позивачем та його представниками не надано доказів, які б свідчили про звернення до УПФ про переведення з одного виду пенсії на інший.
На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а судові рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 26 лютого 2016 року, Київського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2016 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
М.М. Олексієнко
С.С. Пасічник
Ю.Й. Рецебуринський