ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" листопада 2016 р. м. Київ К/800/10934/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Донця О.Є.,
Мороза В.Ф.,
при секретарі: Скавуляк Т.В.,
за участю представників сторін: позивача: Прищепи Д.О., відповідача: Чеховського А.А., третьої особи: Гаврися Я.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи: Державне підприємство "Енергоринок", публічне акціонерне товариство "Центренерго", про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи: Державне підприємство "Енергоринок", публічне акціонерне товариство "Центренерго", про зобов'язання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначити порядок та термін повернення Розпоряднику системи розрахунків Державному підприємству "Енергоринок" відповідно до Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку електричної енергії України, яка є Додатком № 4 до Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року, коштів у сумі 53038 тис. грн., що були додатково перераховані Публічному акціонерному товариству "Центренерго" внаслідок прийняття Постанови від 19.03.2015 року № 859 "Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на березень 2015 року".
Позовні вимоги мотивовано протиправною бездіяльністю Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка виявилась у невизначенні порядку та термінах повернення Розпоряднику системи розрахунків Державному підприємству "Енергоринок" коштів,у сумі 53038 тис. грн., що були додатково перераховані Публічному акціонерному товариству "Центренерго" внаслідок прийняття Постанови від 19.03.2015 року № 859.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року позов задоволено: зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначити порядок та термін повернення Розпоряднику системи розрахунків Державному підприємству "Енергоринок" відповідно до Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку електричної енергії України, яка є Додатком № 4 до Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року, коштів у сумі 53 038,00 тис. грн., що були додатково перераховані Публічному акціонерному товариству "Центренерго" внаслідок прийняття Постанови від 19.03.2015 № 859 "Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на березень 2015 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року скасовано; прийнято нову, якою у задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 31831942; б. Шевченка, 11, м. Донецьк, 83001); є енергогенеруючою компанією, до складу якої входять три теплові електростанції: Зуївська, Курахівська та Луганська. Встановлена потужність станцій ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" становить 4157 МВт.
19 березня 2015 року НКРЕКП прийнята постанова "Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на березень 2015 року" № 859, якою затверджено додатковий платіж на виконання урядового рішення (Дврзб) для ПАТ "Центренерго" на березень 2015 року в сумі 53038 тис. грн., а другим пунктом зобов'язано розпорядника коштів ОРЕ України забезпечити проведення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії з урахуванням пункту першого цієї постанови.
Позивач вважає, що постановою від 19.03.2015 № 859 "Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на березень 2015 року" порушено права та охоронювані законом інтереси позивача, тому що ПАТ "Центренерго" надано додаткові кошти за рахунок інших учасників оптового ринку електроенергії, без визначення при цьому порядку та терміну повернення додатково отриманих коштів.
Тобто, оскаржуваною постановою відповідач створив для позивача несприятливі умови на ринку електричної енергії у порівнянні з іншими учасниками та порушив положення Закону України "Про захист економічної конкуренції" (2210-14)
, у зв'язку з чим ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" звернулось до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що прийнявши спірну постанову про затвердження для ПАТ "Центренерго" додаткового платежу та не визначивши при цьому порядок та термін повернення додатково отриманих коштів ПАТ "Центренерго", відповідач порушив право позивача на користування коштами оптового ринку, які є власністю ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" як учасника Оптового ринку та підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕКП.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, виходив з відсутності підстав для вжиття заходів судового захисту прав позивача за вказаним позовом, оскільки, за посиланням суду апеляційної інстанції, чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством не передбачено обов'язку НКРЕКП визначати порядок та термін повернення нарахованих додаткових платежів.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, не погоджується із вказаними висновками суду апеляційної інстанції та вказує на помилкове скасування законного та обґрунтованого рішення суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про електроенергетику" купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.
Частиною восьмою статті 15 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.
15 листопада 1996 року з метою створення Оптового ринку та врегулювання взаємовідносин сторін, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею і постачанням та купівлі-продажу електричної енергії укладено Договір між Членами Оптового ринку електричної енергії України (ДЧОРЕ), предметом якого є встановлення правил та порядку функціонування прозорої і справедливої системи комерційних стосунків у процесі купівлі-продажу електричної енергії. Невід'ємною частиною договору є додатки, в томи числі Додаток 2 - Правила Оптового ринку електричної енергії України (далі - Правила ОРЕ), Додаток 4 - Інструкція про порядок використання коштів Оптового ринку (далі - ІВКОР).
Відповідно до п.п.3.2, 8.1.1 Правил ОРЕ розпорядник коштів Оптового ринку електричної енергії зобов'язаний розраховувати та нараховувати платежі виробникам електричної енергії, дотримуватись Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку (ІВКОР).
Згідно п.8.8.1 Правил ОРЕ розпорядник системи розрахунків повинен нарахувати та рівномірно розподілити між розрахунковими періодами доби додаткові платежі за рішенням НКРЕ - на виконання законодавчих актів та урядових рішень, погашення безнадійного боргу (Дврзб).
Відповідно до п.2.1 ІВКОР кошти Оптового ринку - це кошти, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання місцевих постачальників та Оптового постачальника, та є власністю учасників Оптового ринку і підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕ.
Згідно п.10.1.1 ІВКОР всі запропоновані зміни до алгоритму оптового ринку мають відповідати Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
, встановлюються і затверджуються відповідною постановою НКРЕ. НКРЕ відповідно до Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
має виключне право вносити зміни до алгоритму оптового ринку самостійно без погодження з іншими органами.
Пунктом 10.1.8 ІВКОР постанови НКРЕ, згідно з якими вносяться зміни до Алгоритму Оптового постачальника, що передбачають додаткові перерахування коштів будь-яким окремим Сторонам Договору за рахунок інших, повинні визначати порядок та термін повернення додатково отриманих коштів.
Пунктом 10.3.2 ІВКОР передбачено, що алгоритм оптового ринку розробляється і впроваджується за принципом дотримання прозорого та справедливого порядку розподілу коштів між учасниками розподілу коштів оптового ринку за процедурою, визначеною пунктами 10.1.4-10.1.6 ІВКОР, та затверджується постановою НКРЕ.
Як встановлено абз.6 ч.11 ст. 15 Закону України "Про електроенергетику", у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії.
Отже, позивач зобов'язаний продавати на підставі двостороннього договору електричну енергію ДПЕ і має гарантоване законом право на отримання за неї оплати у рівному з іншими виробниками (енергогенеруючими компаніями) відсотку. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії" (280-2015-р)
відповідачу надані повноваження змінювати алгоритм розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії.
Колегія суддів вказує на необґрунтованість доводів відповідача та третьої особи - ПАТ "Центренерго", про те, що у зв'язку з прийняттям постанови від 19 березня 2015 року № 859, зміни до алгоритму розподілу оптового ринку не вносились і не повинні вноситись, адже додатковий платіж був складовою тарифу на виробництво електричної енергії.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про електроенергетику" алгоритм оптового ринку електричної енергії - це порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Відповідно до п.9 ІВОКР алгоритм Оптового ринку складається з двох складових частин. Перша складова стосується порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання Місцевих постачальників (далі - Алгоритм Постачальників), і застосовується відповідно до Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки Місцевих постачальників та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Оптового постачальника (далі - Порядку). Друга складова стосується порядку розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Оптового постачальника, (далі - Алгоритм Оптового постачальника; разом з Алгоритмом Постачальників, далі - Алгоритм Оптового ринку).
Таким чином, алгоритм оптового ринку передбачає порядок розподілу будь-яких коштів, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, незалежно від природи їх виникнення.
У той же час, відповідно до пункту 10.1.8 ІВКОР постанови НКРЕ, згідно з якими вносяться зміни до Алгоритму Оптового постачальника, що передбачають додаткові перерахування коштів будь-яким окремим Сторонам Договору за рахунок інших, повинні визначати порядок та термін повернення додатково отриманих коштів.
Судами встановлено та відповідачем не заперечується, що кошти, у вигляді додаткового платежу згідно постанови від 19 березня 2015 року № 859 були розподілені із поточного рахунку із спеціальним режимом використання.
З урахуванням вищенаведених обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині того, що прийнявши постанову від 19 березня 2015 року № 859 "Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення на березень 2015 року та перерахування коштів для ПАТ "Центренерго" та не визначивши при цьому порядок та термін повернення додатково отриманих коштів Публічним акціонерним товариством "Центренерго", відповідач не дотримався вимог Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
, Договору між членами оптового ринку електричної енергії України й Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України.
Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2016 року скасувати, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: