ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
30 листопада 2016 року м. Київ К/800/63418/13
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів Рецебуринського Ю.Й. (доповідач),
Олексієнка М.М.,
Штульман І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області (далі - УПФУ в Перевальському районі Луганської області) про перерахунок пенсії,
за касаційною скаргою УПФУ в Перевальському районі Луганської області на постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04 листопада 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2013 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до УПФУ в Перевальському районі Луганської області про перерахунок пенсії.
Постановою Перевальського районного суду Луганської області від 04 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії УПФУ в Перевальському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу"; скасовано рішення УПФУ в Перевальському районі Луганської області № 41 від 10 вересня 2013 року; зобов'язано здійснити перерахунок пенсії та виплачувати ОСОБА_3 пенсію, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати, включаючи усі складові заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01 вересня 2013 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі УПФУ в Перевальському районі Луганської області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та винести нове рішення.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з врахуванням обставин справи та наданих документів.
Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога та допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в УПФУ в Перевальському районі Луганської області та з березня 2005 року отримує пенсію, призначену на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ (3723-12)
).
10 вересня 2013 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням виплачених їй сум, які не були враховані при виході на пенсію на підставі довідки Бугаївської селищної ради Перевальського району Луганської області від 10 вересня 2013 року № 1195 про складові заробітної плати, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Рішенням УПФУ в Перевальському районі Луганської області № 41 від 10 вересня 2013 року ОСОБА_3 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (далі - Закон № 108/95-ВР (108/95-ВР)
) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII (1788-12)
) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону № 1788-XII передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 98 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
(далі - Закон № 1058-IV (1058-15)
) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430-а11.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області залишити без задоволення.
Постанову Перевальського районного суду Луганської області від 04 листопада 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235- 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Судді
|
Ю.Й. Рецебуринський
М.М. Олексієнко
І.В. Штульман
|