ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2016 року м. Київ К/800/22619/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Єрьоміна А.В., Кравцова О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Червонозаводського районного суду міста Харкова від 4 травня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У листопаді 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова про призначення йому пенсії як працівнику безпосередньо зайнятому повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю та інших корисних копалин - за списком робіт і професій № 1, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (36-2003-п) .
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова від 16 вересня 2015 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788), як працівнику, безпосередньо зайнятому повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, оскільки у нього відсутній необхідний пільговий стаж - 20 років.
Позивач вважає вказане рішення таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки на підтвердження права на отримання пенсії на пільгових умовах ним до пенсійного фонду було надано всі необхідні документи.
У зв'язку з чим позивач просив скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова від 16 вересня 2015 року щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах та призначити йому пенсію з дня звернення до відповідача з заявою.
Постановою Червонозаводського районного суду міста Харкова від 4 травня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, просив скасувати їх судові рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити в повному обсязі.
У своїх запереченнях Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова зазначає на необґрунтованість касаційної скарги, просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Касаційна скарга до задоволення не підлягає з таких підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції зазначив, що висновок відповідача про відсутність підстав для призначення пенсії позивачу відповідно до п. 1 ст. 14 Закону № 1788 у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи - 20 років, або 25 років, а також для призначення пенсії згідно Списку № 1 за ст. 13 цього Закону, оскільки позивач не досяг 50 років, ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що при зверненні до відповідача з заявою ОСОБА_1 надав документи, на підставі яких йому було зараховано до пільгового стажу наступні періоди роботи: 1) з 12.02.2000 року по 30.06.2000 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 2) з 01.07.2000 року по 31.12.2000 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 3) з 09.01.2001 року по 31.12.2001 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 4) з 16.01.2002 року по 31.12.2002 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 5) з 19.01.2003 року по 31.12.2003 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 6) з 01.01.2004 року по 31.03.2004 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 7) з 03.05.2004 року по 31.12.2004 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 8) з 01.01.2005 року по 28.03.2005 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 9) з 14.12.2005 р. по 31.12.2005 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 10) з 01.01.2006 р. по 31.03.2006 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788 для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 11) з 01.05.2006 р. по 31.05.2006 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 12) з 02.07.2006 року по 31.12.2006 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 13) з 02.01.2007 року по 31.12.2007 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 14) з 02.01.2008 року по 20.12.2009 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 20 років роботи на даних посадах; 15) з 21.12.2009 року по 30.12.2010 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 25 років роботи на даних посадах; 16) з 04.01.2011 року по 31.12.2011 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 25 років роботи на даних посадах; 17) з 01.01.2012 року по 26.06.2012 року - зараховано пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788, для визначення права необхідно 25 років роботи на даних посадах; 18) з 27.06.2012 року по 31.12.2012 року - зараховано пільговий стаж за ст. 13 Закону № 1788 (Список № 1), для визначення права необхідно досягти 50 років; 19) з 11.01.2013 року по 30.09.2014 року - зараховано пільговий стаж за ст. 13 Закону № 1788 (Список № 1), для визначення права необхідно досягти 50 років.
У зв'язку з чим, відповідачем зроблений висновок, що: пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788 (для визначення права для отримання пенсії необхідно 20 років роботи), фактично складає - 08 років 09 місяців 16 днів; пільговий стаж за ст. 14 Закону № 1788 (для визначення права на отримання пенсії необхідно 25 років роботи), фактично стаж роботи на даних посадах складає - 02 роки 06 місяців 04 днів; пільговий стаж за п. 1 ст. 13 Закону № 1788 (для визначення права на отримання пенсії необхідно досягти 50 років), фактично стаж роботи складає - 02 роки 02 місяці 25 днів.
Однак, позивачу органом пенсійного забезпечення не були зараховані до пільгового стажу наступні періоди роботи: з 04.05.1993 року по 31.10.1995 року; з 02.11.1995 року по 21.07.1997 року; з 29.07.1997 року по 03.02.2000 року, у зв'язку з тим, що позивач не надав довідку, що уточнює особливий характер роботи.
В той же час, періоди роботи з 27.06.2012 року по 31.12.2012 року та з 11.01.2013 року по 30.09.2014 року (02 роки 02 місяці 25 днів) зараховані відповідачем, як робота за Списком № 1, але зараховувати даний період роботи до пільгового стажу, визначеного ст. 14 Закону № 1788 підстав немає, оскільки посада заступника начальника дільниці підземної з повним робочим днем під землею та начальника дільниці підземної з повним робочим днем під землею не передбачені Переліком № 3 найменувань професій із тарифно-кваліфікаційних довідників, які дають право на призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закону № 1788, затвердженого постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 (202-94-п) року.
Відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії відповідно до ст. 14 Закону № 1788 у зв'язку з відсутністю необхідного стажу. Також зазначив, що право на пенсію на пільгових умовах за ст. 13 Закону № 1788 у позивача може виникнути лише після досягнення ним 50 річного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі № 1788 (1788-12) .
Положеннями п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 1788, визначено, що, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМ України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Згідно зі ст. 14 Закону № 1788 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), знижується на 1 рік.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 2383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, згідно з яким, визначаючи право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовують списки, чинні на період роботи особи.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 (1058-15) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМ України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз.1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788 (1788-12) . Тобто, окрім трудового стажу та досягнення чоловіками 55 років, вони мають право на пенсію на пільгових умовах у разі віднесення виконуваної роботи до відповідного списку. Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 р. (36-2003-п) "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад 1 показників,- зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджений Список № 1 та Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно зі ст. 62 Закону № 1788 основним документом який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Позивач зазначив, що з 04.05.1993 р. по 31.10.1995 року він працював електрослюсарем підземним в Шахтоуправлении "Комсомольское" Октябрського производственного обьеденения по добыче угля "Октябрьуголь"., в підтвердження роботи позивачем була надана трудова книжка, наказ № 2/к від 02.01.1995 року про проведення атестації робочих місць, історична довідка про реорганізацію шахти ГП "Шахта" Тернополсьская", довідка № 13/8/1.6/26 від 27.04.2015 року.
З 02.11.1995 року по 20.05.1997 року позивач працював на "Шахте Винницька" производственного обьеденения Шахтерскуголь на посаді електрослюсаря 5-го розряду з повним робочим днем під землею, з 20.05.1997 року по 21.07.1997 року позивач працював "гірником очисного забою підземки з повним робочим днем під землею". На підтвердження роботи на даному підприємстві позивачем була надана трудова книжка, наказ від № 470 від 18.08.1995 року "Про підсумки проведення атестації робочих місць за умовами праці", історична довідка, довідка № 13/8/1.6-227 від 27.04.2015 року, перелік професій, робочих місць, виробництв і посадами на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на котрих дає право на пенсію за віком за пільговими умовами по списку № 1; з 29.07.1997 року по 10.02.2000 року в ДВАТ "ш.у. "Комсомольське" ДПДХК "Жовтеньвугілля" позивач працював "гірником очисного забою підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею".
Пільговий стаж - це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах упродовж повного робочого дня. Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджено постановами Кабінету Міністрів України.
В свою чергу, Перелік № 3 найменувань професій із тарифно-кваліфікаційних довідників містить вичерпний перелік посад, які дають право на призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закону № 1788.
Судами встановлено, що періоди роботи ОСОБА_1 з 04.05.1993 року по 31.10.1995 року, з 02.11.2005 року по 21.07.1997 року та з 29.07.1997 року по 03.02.2000 року до пільгового стажу не зараховані, оскільки ним не надано довідку, що уточнює особливий характер роботи.
В цей же час, періоди роботи позивача на з 27.06.2012 року по 31.12.2012 року та з 11.01.2013 року по 30.09.2014 року зараховані відповідачем, як робота за Списком № 1, оскільки зарахувати дані періоди до пільгового стажу, визначеного ст. 14 Закону № 1788 підстав немає, у зв'язку з тим, що посади "заступник начальника дільниці підземної з повним робочим днем під землею" та "начальника дільниці підземної з повним робочим днем під землею" не передбачені Переліком № 3 найменувань професій із тарифно-кваліфікаційних довідників містить вичерпний перелік посад, які дають право на призначення пенсії відповідно до ст. 14 Закону № 1788.
Позивач зазначив, що він немає можливості надати відповідачу уточнюючі довідки, у зв'язку з тим, що адмінбудівлі Шахтоуправления "Комсомольское" Октябрського производственного обьеденения по добыче угля "Октябрьуголь" та "Шахта Винницька" производственного обьеденения Шахтерскуголь, де знаходилися архівні документи, знищені у результаті пожежі від попадання вибухового предмету, що підтверджується довідкою про пожежу № 13/8/7.6-226 від 27.04.2015 р.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року (637-93-п) , де зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
В наданій позивачем до суду першої інстанції копії трудової книжки щодо спірних періодів роботи міститься лише загальна назва професії, без конкретизації характеру та виду виконуваної роботи, а тому відповідач, без наявності уточнюючих довідок, правомірно не зарахував зазначені вище періоди роботи до пільгового стажу ОСОБА_1
Посилання позивача на об'єктивну неможливість надання таких довідок у зв'язку зі знищенням архіву не може бути підставою для зарахування періодів роботи до пільгового стажу, оскільки такий стаж може бути підтверджений і в інший спосіб, як це передбачено Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (637-93-п) року.
Таким чином відповідач дійшов правомірного висновку про відсутність у позивача, на момент його звернення із відповідною заявою, достатнього пільгового стажу для призначення пенсії на підставі ст. 14 Закону № 1788.
У зв'язку з тим, що рішенням суду першої інстанції встановлено та судом апеляційної інстанції підтверджено правомірність прийняття Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова рішення від 16.09.2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю умов, визначених п. 1 ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (відсутність необхідного пільгового стажу - 20 років), підстави для зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова призначити позивачу пенсію з дня звернення відсутні.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суд першої інстанції, дав правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірив обґрунтованість вимог позивача і прийшов до обґрунтованого висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Харківський апеляційний адміністративний суд, який переглянув постанову суду першої інстанції, прийшов до аналогічних висновків і обґрунтовано залишив її без змін.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 222- 224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Червонозаводського районного суду міста Харкова від 4 травня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
М. І. Смокович
А. В. Єрьомін
О. В. Кравцов