ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
22 листопада 2016 року м. Київ К/800/19367/16
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Гончар Л.Я.,
Мороза В.Ф.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.06.2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Служби безпеки України, про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Служби безпеки України, в якому просив: визнати протиправними дії Служби безпеки України, що виявилися у ненаправленні довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для здійснення перерахунку пенсії та відмові йому у наданні довідки; зобов'язати Службу безпеки України надіслати довідку про розмір його грошового забезпечення за посадою, яку він займав перед звільненням станом на 01.11.2015 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.05.2014 року здійснити перерахунок та нарахування заборгованої пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку він займав перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні основні, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 06.06.2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року, у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_2, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.06.2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Служба безпеки України подала заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.06.2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року - без змін.
Також, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подало заперечення на касаційну скаргу, в яких воно просить у задоволенні касаційної скарги відмовити, а постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.06.2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року - без змін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_2 задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
.
12.11.2015 року позивач звернувся до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою на день звільнення з військової служби для перерахунку пенсії, з урахуванням його збільшення, з 01.11.2015 року, для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Листом від 16.12.2015 року № 21/3/2-К-20/5 Фінансово-економічне управління Служби безпеки України повідомило позивача про відсутність підстав для видання довідки.
20.11.2015 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило ОСОБА_2 у перерахунку пенсії, оскільки відсутні підстави для здійснення перерахунку та повідомило, що розрахунок пенсії здійснено на підставі довідки від 01.04.2012 року, інших підвищень чинним законодавством на час звернення не передбачено.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, за умовами наведеної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (1294-2007-п)
затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01.01.2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій військовослужбовців у зв'язку із змінами у структурі їх грошового забезпечення. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 (355-2012-п)
установлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 відсотків та з 01.01.2013 року до 35 відсотків (абзац 1 пункту 1).
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (45-2008-п)
, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою від 07.11.2007 року № 1294 (1294-2007-п)
за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року (абзац 2 пункту 1).
Пунктом 2 цієї ж постанови відповідні державні органи, в тому числі СБУ, зобов'язано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01.04.2012 року.
Отже, в самій постанові від 23.04.2012 року № 355 (355-2012-п)
йдеться про установлення відсоткового підвищення розміру пенсій, нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.
Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 постанови від 23.04.2012 року № 355 (355-2012-п)
, не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 01.04.2012 року.
Таким чином, Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом від 09.04.1992 pоку № 2262-XII (2262-12)
, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.
При цьому, довідка фінансово-економічного управління СБУ від 31.05.2012 року № 21/3/2-1655/799 не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 21.04.2015 року (№ 21-145а15) та від 17.03.2015 року (21-641а14).
Виходячи з вищезазначеного, суди дійшли вірного висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Служба безпеки України під час прийняття рішення щодо відмови у наданні довідки та здійсненні перерахунку пенсії позивачу діяли у межах своїх повноважень та відповідно до діючого законодавства України, а тому вимоги позивача задоволенню не підлягають.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Оболонського районного суду м. Києва від 06.06.2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Служби безпеки України, про перерахунок пенсії - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Судді:
|
О.Є. Донець
Л.Я. Гончар
В.Ф. Мороз
|