ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2016 року м.Київ К/800/37684/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Донець О.Є.,
Мороз В.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2014 року Публічне акціонерне товариство "Запорізький завод "Перетворювач" звернулося з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просило визнати протиправним та скасувати постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 30 травня 2014 року № 206-ДН-1-Е, винесену уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, т.в.о.начальника Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України Прозоровою Я.В. відносно Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про необґрунтованість та безпідставність оскаржуваної постанови, яка ухвалена за відсутністю факту порушення, з перевищенням повноважень, всупереч вимогам Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР)
.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2015 року, в задоволенні позову відмовлено.
При винесенні рішень суди попередніх інстанцій виходили із необґрунтованості вимог позивача та правомірності прийнятої відповідачем постанови про накладення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Публічне акціонерне товариство "Запорізький завод "Перетворювач" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить судові рішення скасувати повністю, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України у поданих запереченнях просить судові рішення залишити без змін, касаційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, Публічним акціонерним товариством "Запорізький завод "Перетворювач" призначені річні загальні збори акціонерів на 30 квітня 2014 року о 14.00 год. за адресою: м.Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, буд.9, актова зала.
У зв'язку з надходженням звернення про проведення нагляду акціонера - Товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.С.Б.Плюс", Дніпропетровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку призначено представників для здійснення нагляду за реєстрацією акціонерів, про що повідомлено позивача повідомленням від 25 квітня 2014 року № 2099/01-16/06.
Повідомленням від 29 квітня 2014 року № 2244/01-16/06 Дніпропетровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку призначено представників для здійснення нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям підсумків на загальних зборах акціонерів позивача.
Дорученням від 29 квітня 2014 року за № 10 Дніпропетровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку керівнику робочої групи ОСОБА_3 та членам робочої групи ОСОБА_4, ОСОБА_5 уповноважено здійснити нагляд за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям підсумків на загальних зборах акціонерів позивача, що скликані на 30 квітня 2014 року.
У зв'язку із відсутністю кворуму 30 квітня 2014 року збори акціонерів не відбулись.
Головою реєстраційної комісії загальних зборів акціонерів позивача ОСОБА_6 30 квітня 2014 року о 16.10 год. отримано запит керівника робочої групи про надання у термін 30 квітня 2014 року 17.00 год. письмових пояснень з приводу проведення реєстрації акціонерів та їх представників у місці, яке не зазначено в повідомленні про проведення скликання загальних зборів акціонерів 30 квітня 2014 року, а саме: в приміщенні з вивіскою "Контакт".
У визначений Дніпропетровським територіальним управлінням термін посадовою особою позивача витребувана інформація не була надана.
За наслідками проведення нагляду 30 квітня 2014 року контрольною групою відповідача складено протокол нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям підсумків на загальних зборах акціонерів позивача, яким встановлено, що фактична реєстрація акціонерів здійснювалась за адресою: м.Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, буд. 9, приміщення з вивіскою "Контакт".
07 травня 2014 року Дніпропетровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої керівнику (або уповноваженому представнику) позивача запропоновано з'явитися 21 травня 2014 року о 12.00 год. для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів в Дніпропетровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
21 травня 2014 року відповідачем складено Акт № 206-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якого встановлено неподання у встановлений відповідачем строк інформації щодо проведення реєстрації акціонерів в місці, яке не зазначено в повідомленні про проведення загальних зборів акціонерів. Позивач на підписання зазначеного Акта 21 травня 2014 року не з'явився.
Постановою Уповноваженої особи відповідача Прозоровою Я.В. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 30 травня 2014 року № 206-ДН-1-Е у зв'язку з неподанням інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн., який повинен бути ним перерахований на рахунок територіального управління Державної казначейської служи України за місцезнаходженням платника на протязі 15 днів з моменту отримання постанови.
У ст. 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно п.п.8, 9, 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:здійснювати контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, на виконання вимог вищевказаних норм Закону саме Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює контроль та нагляд за учасниками фондового ринку (ринку цінних паперів), яких відносяться й емітенти (зокрема, Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач") в частині дотримання ними вимог актів законодавства, які регулюють діяльність учасників ринку цінних паперів та у разі необхідності застосовує заходи щодо запобігання зловживання порушення на ринку цінних паперів.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 25 жовтня 2012 року № 1518 затверджено Порядок нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств ( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 листопада 2012 року за № 1923/22235 (z1923-12)
); відповідно до п.1 розділу І Порядку його розроблено з метою здійснення перевірки Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами дотримання вимог законодавства про цінні папери та акціонерні товариства, визначення процедури призначення комісією представників для здійснення нагляду за реєстрацією акціонерів (їх представників), проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств та порядок здійснення такого нагляду в акціонерних товариствах.
Як встановлено п.2 розділ І Порядку, представники комісії здійснюють нагляд за дотриманням вимог законодавства про цінні папери та акціонерні товариства при проведенні реєстрації акціонерів (їх представників), проведенні загальних зборів, голосуванні та підбитті його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств.
Пунктом 1 розділу 2 Порядку визначено, що представники Комісії, що здійснюють нагляд, можуть призначатися, зокрема, за зверненням акціонера(ів) (їх представників за довіреністю), повноваження якого (яких) підтверджені випискою з рахунку в цінних паперах (особового рахунку), складеною на дату після повідомлення про проведення загальних зборів.
Відповідно до повідомлень про проведення загальних зборів акціонерів реєстрація акціонерів та їх представників, що прибули для участі у загальних зборах акціонерів ПАТ "Запорізький завод "Перетворювач" повинна була здійснюватись за місцем проведення загальних зборів акціонерів, а саме: м.Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, будинок 9, актова зала. Проте, фактично реєстрація акціонерів проходила в приміщенні за адресою: м.Запоріжжя, Дніпропетровське шосе, будинок 9, у приміщенні з вивіскою "Контакт", про що засвідчено в протоколі нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків на загальних зборах акціонерного товариства від 30 квітня 2014 року, у зв'язку з чим відповідач звернувся з письмовим запитом на надання письмових пояснень щодо проведення реєстрації акціонерів в місці, яке не зазначено в повідомленні про проведення загальних зборів акціонерів.
Положеннями п.7 розділу ІІІ Порядку передбачений обов'язок посадових осіб акціонерного товариства та/або осіб, уповноважених на скликання загальних зборів, проведення реєстрації акціонерів (їх представників), проведення загальних зборів, голосування та підбиття його підсумків на загальних зборах акціонерних товариств, та/або представників юридичної особи, яка веде облік права власності на акції товариства, та/або акціонерів (їх представників), зокрема, надавати документи (належним чином засвідчені копії), виписки, витяги з документів та іншу інформацію, необхідну Представникам Комісії при здійсненні Нагляду.
Як встановлено судами, в термін, встановлений керівником контрольної групи, витребуваних пояснень посадовою особою позивача надано не було.
Пунктом 7 ч.1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено застосування Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку фінансових санкцій у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Враховуючи, що у встановлений Дніпропетровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку строк ПАТ "Запорізький завод "Перетворювач" не виконало вимог щодо надання інформації про проведення реєстрації акціонерів в місці, яке не зазначено в повідомленні про проведення загальних зборів акціонерів, відповідачем правомірно винесено оскаржувану постанову від 30 травня 2014 року № 206-ДН-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
За вказаними обставинами суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач" щодо визнання протиправною та скасування вказаної постанови.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод "Перетворювач" залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених ст.ст. 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді