Верховний суд України
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
|
Кліменко М.Р.,
|
суддів
|
Ковтюк Є.І. та Прокопенка О.Б.,
|
за участю прокурора
|
Пересунька С.В.,
|
захисника
|
ОСОБА_5
|
|
|
розглянувши в судовому засіданні у м. Києві 15 березня 2011 року матеріали справи за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої та апеляційної інстанцій, на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 29 червня 2010 року та ухвалу апеляційного суду Чернігівської області від 14 липня 2010 року,
в с т а н о в и л а:
начальником СВ ПМ ДПА в Чернігівській області 10 червня 2010 року порушено кримінальну справу щодо директора ТОВ "Ашер" ОСОБА_6 за умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Відповідно до постанови директор ТОВ "Ашер" ОСОБА_6 організував протягом 2008-2009 років перерахування безготівкових коштів із наступним переведенням їх у готівку на банківські рахунки, зареєстрованих у м. Одесі фіктивних суб`єктів господарської діяльності, а саме: ТОВ "Темус-Груп", ПП "Терано", ТОВ "Арткас", ТОВ "Еко-Пак", ТОВ "Плаза Контракшн", ТОВ "Світпромторг", які в подальшому знімались готівкою з поточних банківських рахунків та з фіктивними документами бухгалтерського обліку повертались директору ТОВ "Ашер" ОСОБА_6, забезпечуючи тим самим безпідставне штучне право цього підприємства на формування податкового кредиту з податку на додану вартість. У ході проведення перевірки встановлено, що засновниками та службовими особами зазначених вище суб`єктів господарської діяльності являються громадяни Молдови та України, які не мають жодного відношення до їх фінансово-господарської діяльності. Відповідно до довідки (висновку), складеної начальником відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій ДПА в Чернігівській області, від 04.06.2010 року ТОВ "Ашер" у порушення вимог п.п. 7.4.1, 7.4, 7.7.1, 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. "Про податок на додану вартість", зі змінами та доповненнями, по операціям із зазначеними вище підприємствами занизило податок на додану вартість з травня 2008 року по листопад 2009 року на загальну суму 1 697 764 гривень.
Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 29 червня 2010 року скаргу ОСОБА_6 задоволено. Постанову начальника СВ ПМ ДПА в Чернігівській області від 10 червня 2010 року про порушення кримінальної справи щодо директора ТОВ "Ашер" ОСОБА_6 за умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, скасовано.
Ухвалою апеляційного суду Чернігівської області від 14 липня 2010 року постанову районного суду залишено без зміни.
У касаційному поданні прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої та апеляційної інстанцій, просить судові рішення, постановлені за скаргою ОСОБА_6, скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд через істотні порушення вимог кримінально-процесуального закону. Вважає, що були законні приводи та підстави до порушення кримінальної справи щодо директора ТОВ "Ашер" ОСОБА_6 за умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Заслухавши доповідь судді, міркування прокурора Пересунька С.В., який підтримав касаційне подання, пояснення захисника ОСОБА_5 про законність судових рішень, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційного подання, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню, а судові рішення скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд з таких підстав.
Скасовуючи постанову про порушення кримінальної справи, суд послався на те, що копії документів, отримані від податкових органів інших областей України, не можуть були підставою та приводом до порушення кримінальної справи щодо директора ТОВ "Ашер" ОСОБА_6 Суд зазначив, що проведення процесуальних дій на копіях документів не передбачено кримінально-процесуальним законом. Таким чином, суд дійшов висновку про те, що на момент порушення кримінальної справи, у начальника СВ ПМ ДПА в Чернігівській області не було достатніх приводів і підстав для її порушення.
Проте, з такими висновками суду погодитись не можна.
Відповідно до вимог ст. 236-8 КПК України, суд, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, повинен перевірити наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
Згідно зі ст. 94 КПК України, приводами до порушення кримінальної справи є заяви або повідомлення, а підставами – достатні дані, що вказують на наявність ознак злочину. Закон не вимагає від відповідних органів при вирішенні питання про порушення кримінальної справи надавати докази або вважати встановленими будь-які обставини.
Як видно з постанови про порушення кримінальної справи, підставою для порушення справи стала довідка (висновок), складена начальником відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій ДПА в Чернігівській області, від 04.06.2010 року. Приводом до порушення кримінальної справи стало безпосереднє виявлення органом дізнання в діях директора ТОВ "Ашер" ОСОБА_6 ознак злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
При цьому суд не врахував, що наявна в матеріалах справи вищезазначена довідка (висновок) від 04.06.2010 р., відповідно до якої ТОВ "Ашер" з травня 2008 року по листопад 2009 року занизило податок на додану вартість на загальну суму 1697764 гривні, не може бути підставою для відмови в порушенні кримінальної справи, оскільки можуть бути й інші дані, які свідчать про ухилення від сплати податків.
Скасовуючи постанову органу досудового слідства, суд не взяв до уваги, що з`ясувати, чи є в діях ОСОБА_6 порушення вимог податкового законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність, а також наявність у останнього умислу на це, можливо лише шляхом проведення слідчих дій та відповідних експертиз після порушення кримінальної справи.
Суд залишив без уваги те, що за матеріалами перевірки вбачаються порушення податкового законодавства директором ТОВ "Ашер" ОСОБА_6, які при їх ретельній перевірці можуть свідчити про ненадходження до бюджету коштів від податку на додану вартість на суму 1697764 гривні.
Апеляційний суд, перевіряючи матеріали справи, не звернув уваги на порушення вимог закону судом першої інстанції і залишив постанову суду без зміни.
Наведені обставини, згідно з ч. 1 ст. 398 КПК України, тягнуть скасування судових рішень, постановлених у даній справі, у зв`язку з порушенням кримінально-процесуального закону та направлення справи на новий судовий розгляд, під час якого суду необхідно розглянути скаргу на постанову про порушення кримінальної справи відповідно до вимог ст. 236-8 КПК України, в залежності від того, чи були при порушенні справи додержані вимоги статей 94, 97, 98 КПК України, постановити законне і обгрунтоване рішення.
Керуючись ст.ст. 394- 396 КПК України, п. 2 розділу XIII Перехідних Положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня (2453-17)
2010 року, колегія суддів
у х в а л и л а :
касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої та апеляційної інстанцій, задовольнити.
Постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 29 червня 2010 року про скасування постанови начальника СВ ПМ ДПА в Чернігівській області від 10 червня 2010 року про порушення кримінальної справи щодо директора ТОВ "Ашер" ОСОБА_6 за умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, та ухвалу апеляційного суду Чернігівської області від 14 липня 2010 року, якою залишено без зміни рішення суду першої інстанції, скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд у той же районний суд.
Су д д і :
|
М.Р. Кліменко
Є.І. Ковтюк
О.Б. Прокопенко
|