ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
01029, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5
Ухвала
Іменем України
|
04.10.2016 № К/800/53393/15, К/800/53550/15
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого судді Юрченко В.П., суддів: Веденяпіна О.А., Голубєвої Г.К., секретар судового засідання - Іванов Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.10.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2015 у справі № 826/9363/15 за позовом Національного університету "Одеська юридична академія" до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.10.2015 у даній справі, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2015, позов Національного університету "Одеська юридична академія" задоволено частково, визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо включення Національного університету "Одеська юридична академія" до плану-графіку документальних перевірок суб'єктів господарювання на І квартал 2015 року.
Зобов'язано Державну фіскальну службу України скасувати план-графік документальних перевірок суб'єктів господарювання на І квартал 2015 року в частині включення до нього Національного університету "Одеська юридична академія".
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеса ГУ ДФС в Одеській області 20.02.2015 № 169 "Про проведення документальної виїзної планової перевірки Національного університету "Одеська юридична академія".
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій в задоволеній частині позовних вимог, відповідачі подали касаційні скарги, в яких просять їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважають, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В письмових запереченнях на касаційні скарги позивач, посилаючись на те, що вимоги касаційних скарг є необґрунтовані та не можуть бути задоволені, просить в задоволенні касаційних скарг відмовити, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Національний університет "Одеська юридична академія" (код ЄДРПОУ 20933314) є вищим навчальним закладом державної форми власності, який фінансується за рахунок коштів державного бюджету України. Національний університет "Одеська юридична академія" є бюджетною (неприбутковою) установою, яка рішенням Державної податкової інспекції у Приморському районі Одеса ГУ ДФС в Одеській області від 09.11.2011 № 38/1501-16 повторно внесена до Реєстру неприбуткових організацій.
Згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 № 37 (z0267-13)
, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.02.2013 за № 267/22799 (z0267-13)
"Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій" та Положенням "Про Реєстр неприбуткових установ та організацій" Університету присвоєно ознака неприбутковості за кодом (0002) - установи, організації, створені органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, що підтверджує її неприбутковість та державну форму власності.
Державною фіскальною службою України затверджено план-графік документальних перевірок на І квартал 2015 року до якого внесено проведення документальної виїзної планової перевірки Національного університету "Одеська юридична академія" на березень 2015 року.
В подальшому наказом Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеса ГУ ДФС в Одеській області від 20.02.2015 № 169 наказано організувати проведення документальної виїзної планової перевірки Національного університету "Одеська юридична академія" не раніше 10 календарних днів з дня вручення наказу.
Як на підставу для внесення позивача до плану-графіку перевірок на І квартал 2015 року відповідач посилається на те, що позивач має ризик щодо несплати податків та зборів, з огляду на лист Прокуратури Одеської області від 26.11.2014 № 04/1/1-373-14, яким скеровано заяву ГО "Рада громадської безпеки" від 19.11.2014 № 290 про вчинення кримінального правопорушення та вимогою проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача та проведення будівельної експертизи бази відпочинку "Феміда" вжиття відповідних заходів прокурорського реагування.
Інших підстав для включення позивача до плану-графіку проведення перевірок відповідачем не вказано.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що, відповідачем включено позивача до плану-графіку документальних перевірок та прийнято спірний наказ за відсутності законних підстав для призначення документальної перевірки, регламентованих Податковим кодексом України (2755-17)
та Методичними рекомендаціями щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, затвердженими наказом Державної податкової служби України від 27.06.2012 № 553 (v0553837-12)
(надалі - Методичні рекомендації).
Судова колегія касаційної інстанції погоджується з позицією судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно з Положенням про Державну фіскальну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 (236-2014-п)
, ДФС здійснює контроль за дотриманням податкового і митного законодавства, щодо трансфертного ціноутворення, адміністрування єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого законом покладено на ДФС.
Відповідно до 14.1.164 ст. 14 Податкового кодексу України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Згідно 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Пунктом 75.1.2. статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Відповідно до п. 77.1. ст. 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Згідно п. 77.2. ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
Згідно п. 77.3. ст. 77 Податкового кодексу України забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Відповідно до п. 77.4. ст. 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до розділу 1 Методичних рекомендацій формування квартального плану-графіка територіальних органів ДПС здійснюється у порядку, встановленому у розділі 3 "Відбір суб'єктів господарювання для перевірки" цих Методичних рекомендацій.
Формування та коригування планів-графіків здійснюється засобами АІС "Облік податків і платежів".
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДПС.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний.
Згідно розділу 3 Методичних рекомендацій критерієм розподілу платників - фізичних осіб на групи та підгрупи є дані податкових декларацій (від здійснення підприємницької діяльності, інші види доходів платників податків - фізичних осіб), Звіту суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи та дані податкових декларацій з ПДВ за минулий рік.
Критерії відбору суб'єктів господарювання - юридичних осіб визначені п. 3.2 Методичних рекомендацій, відповідно до яких суб'єкти господарювання поділяються на високого, середнього та незначного ступеня ризику.
З огляду на приписи вищенаведених норм вбачається, що така підстава для внесення до плану-графіку документальних перевірок як отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення з вимогою проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача, проведення будівельної експертизи бази відпочинку "Феміда" та вжиття відповідних заходів прокурорського реагування, що була скерована Прокуратурою Одеської області податковому органу без внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проведення досудового розслідування, не може бути доказом, за яким визначається ступінь ризику щодо несплати позивачем податків, зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган в розумінні Податкового кодексу України (2755-17)
та підставою для включення до плану-графіка перевірок.
Інших підстав включення до плану-графіка перевірок та призначення перевірки, ані з матеріалів справи, ані з доводів відповідачів, не вбачається.
Оскільки з матеріалів справи не вбачається існування в межах спірних правовідносин будь-якої підстави для включення позивача до плану-графіка перевірок та призначення перевірки, суди попередніх інстанцій дійшли до правильного висновку про неправомірність таких дій податкового органу.
По-друге, є правові підстави погодитись з висновком суду апеляційної інстанції про те, що наказ від 20.02.2015 № 169 "Про проведення документальної виїзної планової перевірки Національного університету "Одеська юридична академія" оформлено з порушенням, п.п.77.4., п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, оскільки в ньому не зазначені дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Крім того, взагалі не зазначено підставу для проведення перевірки, які встановлені статтею 77 Податкового кодексу України.
Враховуючи правильно встановлені судами попередніх інстанцій обставини, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з їх висновками, не спростованими доводами касаційних скарг, про наявність законних підстав для часткового задоволення позову.
Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Доводи касаційної скарги не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних судових рішень судами першої та апеляційної інстанцій були порушені норми матеріального чи процесуального права.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не знаходить підстав, які могли б призвести до скасування оскаржуваних судових рішень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Касаційні скарги Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.10.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2015 залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
|
Головуючий суддя
Судді
|
В.П. Юрченко
О.А.Веденяпін
Г.К. Голубєва
|