ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2016 року м. Київ К/800/50450/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Калашнікової О.В. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2015 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015 р. у справі № 813/1626/15 за позовом ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" до Львівської обласної ради третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" про визнання протиправним і скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом про визнання протиправним і скасування рішення Львівської обласної ради від 18.11.2014 р. № 1224 "Про погодження отримання спеціального дозволу ТзОВ "Нафтогазрембуд-1".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивачу належить спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища № 1906 від 14.05.2002 року, продовжений до 14.05.2016 року, на підставі якого позивач здійснював геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку Тиніського родовища. Однак, на підставі оскаржуваного рішення Львівської обласної ради, ТзОВ "Нафогазрембуд-1" намагається отримати спеціальний дозвіл на право користування тими ж надрами Тинівського газового родовища.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2015 р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015 р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.
На постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2015 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015 р. надійшла касаційна скарга ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія", в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" отримано спеціальний дозвіл на користування надрами (№ 1906 від 14.05.2002 р.), а саме на проведення геологічного вивчення, у тому числі здійснення дослідно-промислової розробки, Тинівського родовища, розташованого на території Дрогобицького району Львівської області.
28 серпня 2014 року між Дочірним підприємством Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" та ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" укладено додаткову угоду № 02/14 до Договору № 147 про спільну діяльність від 25 квітня 2003 року згідно якого Учасники гарантують, що після геологічного вивчення вживатимуть всі необхідні заходи для отримання в установленому законом порядку спеціального дозволу на промислову розробку Тинівського родовища. За даним договором ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" визначено як Оператора. Для прийняття рішень пов'язаних із спільною діяльністю утворено Комітет з управління.
Згідно п.2.5 договору № 147 про спільну діяльність учасники договору гарантують, що після закінчення геологічного вивчення вживатимуть всі необхідні заходи для отримання в установленому законом порядку спеціального дозволу на промислову розробку Тинівського родовища. У разі продовження терміну дії спеціального дозволу та/або отримання одним із учасників нового спеціального дозволу на геологічне вивчення в тому числі дослідно-промислову розробку ділянки надр, та/або отримання одним із учасників спеціального дозволу на видобування нафти і газу, даний договір діє до закінчення терміну дії вищевказаних спеціальних дозволів на користування надрами на умовах, викладених у цьому договорі. (п.11.2 договору № 147 про спільну діяльність).
На виконання умов договору 19 листопада 2014 року підписано протокол № 2/2014 засідання комітету з управління договору № 147 про спільну діяльність від 25 квітня 2003 року, яким погоджено підготовку матеріалів для отримання спеціального дозволу на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському газовому родовищі та встановлено термін звернення в Держгеонадра України до 10.12.2014 року учасникам договору (п.4.1 протоколу № 2/2014).
У зв'язку із чим ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" звернулось до Львівської обласної ради про погодження отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів у межах Тинівсього газового родовища.
Рішенням Львівської обласної ради № 1224 від 18.11.2014 р. "Про погодження отримання спеціального дозволу ТзОВ "Нафтогазрембуд-1", на підставі п. 9 ПКМУ № 615 від 30.05.2011 р. (615-2011-п) "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами", враховуючи висновок постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації, вирішено погодити ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів у межах Тинівського газового родовища. Матеріалами справи підтверджується отримання ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" погоджень й від інших організацій.
З Протоколу № 3233 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 04.09.2014 р." встановлено, що розгляд матеріалів геолого-економічної оцінки запасів покладів НД-2+5 Тинівського газового родовища Львівської області, здійснювався за поданням ТзОВ "Нафтгазрембуд-1" як оператора Договору № 147 про спільну діяльність від 25.11.2011 р. відповідно до "Додаткової угоди № 01/11 від 30.11.2011 р." з метою визначення промислового значення їхніх запасів у поточних умовах (спеціальний дозвіл на користування надрами № 1906 від 14 травня 2002р.)".
На підставі зазначених вище обставин позивач і звернувся з даним позовом.
Згідно із статтею 16 Кодексу про надра України, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 9-1 Кодексу про надра до компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських рад у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами, належить погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМ України № 615 від 30.05.2011 р. (615-2011-п) Відповідно до п.9 цього Порядку надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується заявником з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Отже законодавцем не встановлено окремих вимог щодо погодження уповноваженими місцевими радами (у тому числі обласними радами) звернень заявників щодо отримання спеціальних дозволів.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про нафту і газ" розробка родовища нафти і газу - це технологічний процес вилучення з родовища нафти, газу та супутніх їм корисних компонентів, який складається з двох послідовних етапів - дослідно-промислової розробки родовища та промислової розробки родовища.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що на користування нафтогазоносними надрами надаються такі види спеціальних дозволів: - на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ; - на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); - на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ); - на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі підземних сховищ нафти чи газу та споруд для захоронення відходів виробництва нафтогазової галузі і супутніх вод.
Таким чином, термін "розробка родовища газу" включає в себе поняття "видобування корисних копалин". У свою чергу, промислова розробка родовищ нафти і газу та видобування нафти і газу є ідентичними за своєю суттю, через що відповідач наділений повноваженнями на погодження отримання в користування ділянок надр з метою видобування корисних копалин.
Отже, погодження надр в користування, зокрема, на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, що охоплює видобування корисних копалин, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, належить до компетенції обласної ради і повинно вирішуватися на пленарних засіданнях сесії ради із дотримання вимог затвердженого регламенту.
Як вірно встановлено судами під час розгляду справи, позивачем представлено відповідачу вичерпний перелік документів, які необхідні для розгляду питання щодо погодження отримання спеціального дозволу на користування надрами. За результатами опрацювання цих документів в порядку ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійна комісія з питань екології, природних ресурсів та рекреації обласної ради рекомендувала сесії обласної ради погодити звернення ТзОВ "Нафтогазрембуд-1", що стверджується витягом протоколу № 93 від 10.11.2014 р. Отже необґрунтованим є твердження позивача про перевищення Львівською обласною радою власної компетенції та неможливості прийняття спірного рішення щодо погодження отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин.
Щодо посилання позивача про недотримання третьою особою умов договору про спільну діяльність, через що останній не має права на отримання спірного спеціального дозволу, то на підставі договору № 147 від 25.04.2013 р. про спільну діяльність учасники спільної діяльності здійснювали геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку ділянки надр, на Тинівському родовищі. Після закінчення геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки на відповідній ділянці надр повинна бути проведена та затверджена оцінка запасів надр, після чого сторони повинні отримати дозвіл на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському родовищі.
ДП НАК "Надра України" "Західукргеологія" є власником дозволу на користування газоносними надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, Тинівського родовища, який є чинним до 2016 року. У зв'язку із завершенням геологічного вивчення надр Тинівського родовища виникає необхідність в отриманні спеціального дозволу на видобування вуглеводнів на Тинівському родовищі, що стверджується умовами п.2.5 договору про спільну діяльність.
Також положеннями ст. 49 Закону України "Про нафту і газ" передбачено, що у разі, якщо діяльність, пов'язана з користуванням нафтогазоносними надрами, здійснюється на умовах договору про спільну інвестиційну діяльність, спільне виробництво, виробничу кооперацію, один із учасників цього договору зобов'язаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.
Отже, умовами договору про спільну діяльність та чинним законодавством визначено право ТзОВ "Нафтогазрембуд-1", як учасника спільної діяльності, на звернення до Державної служби геології та надр України із заявою про отримання спеціального дозволу на промисловий видобуток вуглеводнів на Тинівському газовому родовищі.
Крім того, питання наявності чи відсутності підстав для отримання ТзОВ "Нафтогазрембуд-1" спеціального дозволу на користування надрами вирішується Державною службою геології та надр України і не може бути вирішеним в межах спору щодо отримання погодження Львівської обласної ради на отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Щодо недотримання позивачем умов договору про спільну діяльність, то колегія суддів вважає, що такі питання фактично виходять за межі розглядуваного позову та повинні вирішуватися під час розгляду господарського спору між учасниками договору про спільну діяльність.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" відхилити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2015 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: