ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" березня 2016 р. м. Київ К/800/53105/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Цуркана М.І. (головуючий), Єрьоміна А.В., Кравцова О.В., секретар судового засідання - Коцюрба В.М.,
за участю: позивача - ОСОБА_4,
представника позивача ОСОБА_5 - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_7 до Реєстраційної служби Сколівського районного управління юстиції Львівської області в особі державного реєстратора Шепеги Віталії Вікторівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Іваськевич Ольга Павлівна, про визнання протиправними дій та скасування рішення, що переглядається за касаційною скаргою ОСОБА_5 в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_7 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року,
у с т а н о в и л а :
У жовтні 2014 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_7 звернулися до суду з позовом до Реєстраційної служби Сколівського районного управління юстиції Львівської області в особі державного реєстратора Шепеги В.В. (далі - Реєстратор), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_9, з урахуванням уточнених позовних вимог, про визнання протиправними дій Реєстратора, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25 липня 2014 року № 14682912 (далі - рішення № 14682912).
Зазначали, що оскаржуваним рішенням проведено держану реєстрацію права власності на житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1, за ОСОБА_9
Посилаючись на те, що державна реєстрація права власності проведена за відсутності належних правових підстав, оскільки ОСОБА_9 не надала всі необхідні документи, просили визнати протиправними дії Реєстратора та скасувати рішення № 14682912.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року, в задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати, а справу на правити на новий розгляд.
Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що 18 липня 2014 року до Реєстраційної служби Сколівського РУЮ Львівської області надійшла заява ОСОБА_9 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на вказаний будинок.
До заяви заявником подано наступні документи: заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; квитанція про сплату держмита; квитанція про сплату за надання витягу; копія паспорта громадянина України; копія картки платника податку; технічний паспорт на житловий будинок від 6 червня 2001 року, виданий Стрийським державним комунальним міжрайонним БТІ; довідка (витяг з погосподарської книги) від 15 серпня 2001 року № 90, видана Климецькою сільрадою Сколівського району Львівської області; копія рішення Климецької сільради Сколівського району від 29 грудня 1993 року № 52 "Про передачу у приватну власність земельних ділянок" із додатком.
За результатами розгляду заяви прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 14682912.
25 липня 2014 року ОСОБА_9 видано свідоцтва про право власності № НОМЕР_1.
Відмовивши в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку, що рішення Реєстратора № 14682912 прийнято відповідно до вимог Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV (1952-15) "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1952-IV (1952-15) ) та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 (868-2013-п) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Порядок).
Колегія суддів вважає такий висновок судів передчасним.
Частина друга статті 9 Закону № 1952-ІV передбачає прямий обов'язок державного реєстратора під час розгляду заяви про реєстрацію встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень встановлений частиною першою статті 15 Закону № 1952-IV, відповідно до якої, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону № 1952-IV для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою.
Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти нерухомості документами, що посвідчують речові права на земельні ділянки під такими об'єктами, можуть також вважатися рішення відповідної сільської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.
Державна реєстрація прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, щодо яких раніше не здійснювалася державна реєстрація прав власності, для осіб, за якими закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад, здійснюється на підставі поданої заяви та виписки із зазначених книг, наданої виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, а також інших документів, визначених у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію та необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком (пункти 8, 13 Порядку).
Відповідно до абзацу 13 пункту 49 Порядку документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 року, є технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.
Пунктом 15 Порядку передбачено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо наявності обтяжень на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону.
За приписами частин першої та другої статті 17 Закону № 1952-IV текст документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, повинен бути написаний розбірливо. Прізвище, ім'я, по батькові фізичних осіб та їх місце проживання, а також найменування юридичних осіб та їх місцезнаходження повинні бути написані повністю.
Не приймаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.
Як вбачається з реєстраційної справи № 415341846245, копія якої долучена до матеріалів справи, витяг з погосподарської книги від 15 серпня 2001 року № 90 підписаний в.о. (дописано власноруч) голови виконкому без зазначення прізвища, ім'я та по батькові посадової особи, яка видала цей витяг.
Для підтвердження права на земельну ділянку під будинком, ОСОБА_9 подала рішення Климецької сільради Сколівського району від 29 грудня 1993 року № 52 "Про передачу у приватну власність земельних ділянок" із додатком.
Однак, як вбачається з довідки Климецької сільради Сколівського району від 18 лютого 2015 року № 02-28/38, вказаним рішенням земельна ділянка, розміром 0,60 га, надана ОСОБА_9 в тимчасове користування на один рік для ведення особистого підсобного господарства. Будівництво на цій земельній ділянці не передбачено і станом на 2015 рік будь-які будівлі відсутні.
При цьому, з довідки Климецької сільради Сколівського району від 20 жовтня 2014 року № 02-28/243 слідує, що будинок АДРЕСА_1 збудований на присадибній земельній ділянці, площею 0,25 га, яка знаходиться у використанні ОСОБА_5, а не ОСОБА_9
Вказані обставини залишені судами поза увагою, що дає підстави стверджувати про невідповідність рішень судів вимогам законності та обґрунтованості, які встановлені статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже є підставою для їх скасування та направлення справи на новий розгляд у відповідності до вимог частини другої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_5 в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_7 задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляду до суду першої інстанції.
ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді
М.І.Цуркан
А.В.Єрьомін
О.В.Кравцов