ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2016 року м. Київ К/800/10743/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.А.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Львівської митниці Міндоходів на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробудівельний альянс "Астра" до Львівської митниці Міндоходів про визнання протиправними повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ "Агробудівельний альянс "Астра" звернувся до суду із адміністративним позовом до Львівської митниці Міндоходів, у якому просив визнати нечинним повідомлення-рішення від 26.07.2013 року № 56.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано повідомлення-рішення Львівської митниці Міндоходів від 26.07.2013 року № 56.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за наслідками проведення невиїзної документальної перевірки на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів платником податків ТОВ "Агробудівельний альянс "Астра" при здійсненні митного оформлення товарів за вантажною митною декларацією № 209120000/2012/26297 від 13.08.2012 року, складено акт від 27.06.2013 № 026/13/209000000/30050930, у якому зафіксовано порушення позивачем вимог Закону України "Про митний тариф" (584-18) від 05.04.2011 №2371-ІІІ та Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР (168/97-ВР) в частині правильності класифікації імпортованого товару, що призвело до заниження оподаткування митом та податком на додану вартість.
Перевіркою встановлено, що на підставі вантажної митної декларації № 209120000/2012/26297 від 13.08.2013 здійснено оформлення товару "машина сільськогосподарська: "зернова сільськогосподарська сівалка, несамохідна, причіпна, HORSCH Pronto 8 SW частково в розібраному стані, що комплектується: бункер для посівного матеріалу SW 12000 SD", підставка, перила для сходів бункера та кріплення для шнека, компактор середній, ось, башта розпридільника посівного матеріалу, компактор лівий/правий, середня рама з лапами, підставка з дисковою системою, серійний номер 23901282, рік виготовлення 2012, нова кільк.1-шт. Виробник Horsch maschines GmbH, торгівельна марка Horsch. Країна виробник "DE" за кодом згідно з УКТ ЗЕД 8432301900, (ставка ввізного мита - 0%) та сплачено податку на додану вартість в сумі 235663,49 грн.
Митний орган дійшов висновку, що код товару визначено невірно. Ввезений позивачем товар, а саме "причіпний бункер типу SW 12000 SD" слід класифікувати за кодом згідно з УКТЗЕД 8716200000, "сівалка несамохідна причіпна точного висіву" за кодом згідно УКТЗЕД 8432301100.
Згідно даних веб-сайту фірми виробника, висівний агрегат HORSCH Pronto 8 SW, являє собою широкозахватну (робоча ширина 8м) пневматичну зернову сівалку, що призначена для внесення посівного матеріалу (зерна) чи мінеральних добрив в ґрунт. Бункер для зерна SW 12000 SD являє собою напівпричіп, обладнаний двома ємностями (загальний об'єм ємностей 12000 л), які змонтовані на рамі з однією парою коліс, тягово-зчіпним пристроєм та обладнанням для само завантаження (гідравлічний шнек) і само розвантаження (пневматична система подачі висівного матеріалу на сівалку) зерна чи мінеральних добрив.
Відповідно до інформації виробника розміщеної в мережі Інтернет, бункер для зерна SW 12000 SD не призначений для використання виключно з висівним агрегатом моделі HORSCH Pronto 8 SW, а є сумісний з іншими сівалками виробника (Напр. HORSCH Pronto 9 SW, HORSCH Pronto 12 NT).
Згідно правил 1, 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, товар - "пневматична зернова сівалка HORSCH Pronto 8 SW" класифікується в товарній позиції 8432 30 11 00, а товар бункер для зерна SW 12000 SD згідно висновків відповідача слід класифікувати у товарній позиції 8716 20 00 00.
За результатами перевірки Львівською митницею прийнято податкові повідомлення-рішення від 26.07.2013 № 56, яким позивачу нараховано податкове зобов'язання зі сплати мита на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 47988,23 грн., та № 57 за яким позивачу нараховано податкове зобов'язання зі сплати податку на додану вартість у розмірі 9597,65 грн.
Статтею ст. 45 МК України передбачено, що особи, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою МК України (4495-17) покладено на митні органи, зобов'язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.
Перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.02.2006 року № 80 (80-2006-п) . До таких документів, належать, зокрема, митна декларація, документи, що містять відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до ст. 54 МК України документи, необхідні для здійснення митного контролю, подаються митному органові при декларуванні товарів і транспортних засобів.
Згідно з п. 3 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.2005 № 314 (z0439-05) , під час прийняття ВМД до оформлення здійснюється, зокрема, за допомогою програмного забезпечення перевірка правильності заповнення декларантом ВМД. При здійснення митного контролю проводиться перевірка правильності класифікації та кодування товарів (згідно з поданими документами), перевірка правильності нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) за ВМД та застосування пільг у їх сплаті відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 67 МК України класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Товарна номенклатура Митного тарифу України складається з трьох складових частин - Основних правил інтерпретації класифікації товарів, Приміток до розділів та груп та безпосередньо номенклатури товарів (текстовий опис угруповань (розділ, група - два знаки, позиція - чотири знаки, підпозиція - шість знаків, категорія - вісім знаків, підкатегорія - десять знаків) та їх цифрове позначення - код товарів).
Стаття 312 МК України визначає порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, який передбачає, зокрема, розроблення пояснень та рекомендацій з метою забезпечення однакового тлумачення і застосування УКТ ЗЕД; прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТ ЗЕД. Ведення порядку здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З метою забезпечення єдиного тлумачення термінів, що використовуються в УКТ ЗЕД, та на виконання постанови Кабінету Міністрів України 12.12.2002 № 1863 "Про затвердження Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності" (1863-2002-п) наказом Державної митної служби України від 31.01.2004 № 68 (v0068342-04) затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Визначення коду товару, що ввозиться на митну територію України, здійснюється відповідно до Основних правил інтерпретації класифікації товарів, Приміток до розділів та груп, номенклатури товарів, що є невід'ємною частиною Закону України "Про митний тариф України" (584-18) (чинного на час виникнення спірних правовідносин) та Пояснень до УКТ ЗЕД.
Відповідно до пояснень до товарної позиції 8432, в ній класифікуються машини сільськогосподарські, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту; котки для газонів або спортивних майданчиків, зокрема, розкидачі та розподільники органічних та мінеральних добрив.
До цієї товарної позиції також включаються машини незалежно від виду тяги, застосовувані замість ручних інструментів для використання сільськогосподарських робіт у тому чисті і розкидання або внесення в ґрунт добрив, включаючи гній або інші органічні речовини, для поліпшення фізико-хімічних властивостей ґрунту. Машини, включені до цієї товарної позиції, можуть буксируватися тваринною тягою чи транспортним засобом (наприклад, трактором) або можуть буксируватися на будь-якому транспортному засобі.
Відповідно до пояснень до товарної позиції 8432 до неї сівалки, садильники та розсадосадильні машини для насіння, цибулин, коренеплодів, розсади і т.п., іноді встановлені на колесах, мають ящик, бункер або іншу ємність, обладнані висівним або садильним апаратом, сошником та загортачем.
Тобто, віднесення товару до товарної позиції 8432 здійснюється за умови, що сільськогосподарські машини застосовуються для використання виключно у сільськогосподарських роботах, у тому числі для внесення посівного матеріалу (зерна) чи мінеральних добрив в ґрунт.
До товарної позиції 8716, згідно з поясненнями до УКТ ЗЕД (том 4 розділ XVII), включається група несамохідних транспортних засобів що мають одне колесо чи більше і які призначені для перевезення вантажів або людей, а саме причепи та напівпричепи.
До причепів відносять саморозвантажні причепи для перевезення різних вантажів (фуражу, гною і т.п.) з рухомою підлогою для розвантаження; такі транспортні засоби можна укомплектовувати різними пристроями (пристроєм для подрібнювання гнойової маси, для січення фуражу і т.п.) для того, щоб пристосувати їх для використання як розкидач гною, фуражного кузову чи причепу для перевезення коренеплодів.
Відповідно до даних графи " 31" ВМД № 209120000/2012/26297 від 13.08.2013 позивачем здійснено митне оформлення товару: зернова сільськогосподарська сівалка, несамохідна, причіпна, HORSCH Pronto 8 SW частково в розібраному стані, що комплектується, бункер для посівного матеріалу SW 12000 SD, підставка, перила для сходів бункера та кріплення для шнека, компактор середній, ось, башта розпридільника посівного матеріалу, компактор лівий/правий, середня рама з лапами, підставка з дисковою системою, серійний номер 23901282, рік виготовлення 2012, нова.кільк.1-шт. Виробник Horsch maschines GmbH, торгівельна марка Horsch. Країна виробник "DE".
Отже, вказаний товар складається з двох складових - зернова сільськогосподарська сівалка, несамохідна, причіпна, HORSCH Pronto 8 SW та бункер для посівного матеріалу SW 12000 SD.
У ВМД № 209120000/2012/26297 від 13.08.2013 позивачем зазначено код товару згідно з УКТ ЗЕД, а саме 8432301900, та відповідно до положень Закону України "Про митний тариф" (584-18) від 05.04.2011 № 2371-ІІІ застосовано ставку мита - 0%. Крім того, сплачено податку на додану вартість в сумі 235663,49 грн.
Митний орган дійшов висновку, що причіпний бункер типу SW 12000 є причепом з саморозвантаженням для використання в сільському господарстві, який слід класифікувати за кодом УКТ ЗЕД 876200000 зі ставкою розмитнення 10%. Зміна класифікації товару за УКТ ЗЕД спричинила до збільшення митних платежів, які підлягають сплаті до бюджету за ВДМ № 209120000/2012/26297 від 13.08.2013 року, зокрема по ввізному миту у сумі 38390,58 грн. та по податку на додану вартість у сумі 7678,12 грн. Такий висновок обґрунтований тим, що товар складається з двох самостійних складових - зернової сільськогосподарської сівалки HORSCH Pronto 8 SW та бункера для посівного матеріалу SW 12000 SD.
Відповідно до інформації з мережі Інтернет, в тому числі з веб-сайту фірми виробника, висівний агрегат HORSCH Pronto 8 SW є широкозахватною пневматичною зерновою сівалкою, що призначена для внесення посівного матеріалу(зерна) чи мінеральних добрив у ґрунт. Бункер для зерна SW 12000 SD - це напівпричіп, обладнаний двома ємкостями (загальний об'єм ємкостей 12000 л), які змонтовані на рамі з однією парою коліс, тягово-зчіпним пристроєм та обладнанням для самозавантаження (гідравлічний шнек) і саморозвантаження (пневматична система подачі висівного матеріалу на сівалку) зерна чи мінеральних добрив.
Згідно з інформацією виробника, розміщеною в мережі Інтернет, бункер для зерна SW 12000 SD не призначений для використання виключно з висівним агрегатом моделі HORSCH Pronto 8 SW, а є сумісний з іншими сівалками виробника, зокрема HORSCH Pronto 9 SW, HORSCH Pronto 12 NT, HORSCH Sprinter 15 NT. Крім того вказаний бункер оснащений однією парою коліс, тягово-зчіпним пристроєм та обладнанням для самозавантаження.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 183 Цивільного кодексу України неподільною є річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення.
Згідно з інструкцією по експлуатації HORSCH Pronto 8 SW сіялка призначена для внесення посівного матеріалу та добрива. Використання в інших цілях, наприклад в якості транспортного засобу не відповідає її призначенню.
Відповідно до інструкції по експлуатації HORSCH SW 12000 SD, бункер призначений для внесення посівного матеріалу та добрива. Використання в інших цілях, наприклад в якості транспортного засобу не відповідає призначенню.
Згідно з технічними характеристиками зернової сільськогосподарської сівалки HORSCH Pronto 8 SW, то така комплектується: бункер для посівного матеріалу SW 12000 SD, підставка, перила для сходів бункера та кріплення для шнека, компактор середній, ось, башта розпридільника посівного матеріалу, компактор лівий/правий, середня рама з лапами, підставка з дисковою системою, серійний номер 23901282.
Бункер для посівного матеріалу SW 12000 SD, є основною складовою частиною сівалки HORSCH Pronto 8 SW. Використання самого бункера без сівалки є не можливим, так як бункер являє собою ємкість для зерна чи іншого посівного матеріалу, сама ж сівалка призначена для внесення посівного матеріалу (зерна) чи інших мінеральних добрив в ґрунт, таке внесення можливе за наявності саме обладнаного на сівалці зазначеного бункера.
Згідно листа виробника від 11.07.2013 бункер для посівного матеріалу SW 12000 SD не може окремо використовуватись від самої сівалки, так як і остання без самого бункера.
З огляду на встановлені фактичні обставини, колегія суддів вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій відносно того, що сівалка є річчю неподільною. А відтак, відповідно до Приміток 3, 4 до розділу XVI Закону України "Про митний тариф України" (584-18) та Пояснень до УКТ ЗЕД комбіновані машини, які складаються з двох або більше машин, що становлять єдиний агрегат та інші машини, призначені виконувати дві або декілька доповнюючих або не пов'язаних між собою різних функцій, повинні класифікуватися за тією машиною або основною функцією, яка є головною у цьому виробі. Головну ж функцію виконує сівалка, оскільки основною функцією сівалки є функція посіву, а саме призначена для внесення посівного матеріалу (зерна) чи інших мінеральних добрив в ґрунт.
Також, безпідставними є посилання відповідача про необхідність окремого декларування бункера для посівного матеріалу SW 12000 SD як самостійного транспортного засобу за кодом 871620000, оскільки згідно з поясненнями до товарної позиції 8716 УКТ ЗЕД визначальною ознакою та основною функцією товарів даної позиції є те, що вони призначені для перевезення вантажів або людей. У даному ж випадку, бункер для посівного матеріалу SW 12000 SD є складовою сільськогосподарської сівалки HORSCH Pronto 8 SW, і хоча й має колеса, основною функцією його є саме посівні роботи, а не перевезення вантажів як таке.
Отже, позивач правомірно при здійсненні митного оформлення товару, а саме зернової сільськогосподарської сівалки, несамохідної, причіпної, HORSCH Pronto 8 SW, в частково розібраному стані, що комплектується, бункера для посівного матеріалу SW 12000, об'ємом 12000 л. визначив код товару згідно з УКТ ЗЕД, а саме 8432301900. Тому, у Львівської митниці Міндоходів не було підстав для збільшення розміру грошового зобов'язання за платежем ввізне мито на суму 38390,58 грн.
Отже, суди дійшли правильного висновку про те, позовні вимоги є обґрунтованими.
Касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Львівської митниці Міндоходів відхилити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: