ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" травня 2016 р. м.Київ К/800/52478/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Швед Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Колективного підприємства "Овручбудсервіс" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року Державна служба геології та надр України звернулась з позовом до Колективного підприємства "Овручбудсервіс", у якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 20 грудня 2010 року №5113, виданого Колективному підприємству "Овручбудсервіс" з метою видобування суглинків, придатних в якості сировини для виробництва керамічної цегли Корчівського родовища, розташованого у Овруцькому районі Житомирської області, терміном дії до 20 грудня 2030 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про невикористання відповідачем надр протягом більше двох років, що є підставою для припинення права користування надрами відповідно до п.6 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра, невиконання відповідачем вимог щодо надання матеріалів, які підтверджують факт усунення у встановлені строки порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року, в задоволенні позову відмовлено.
При винесенні рішень суди попередніх інстанцій виходили з передчасності позовних вимог з посиланням на відсутність у відповідача можливості реалізувати мету спеціального дозволу з незалежних від нього причин.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Державна служба геології та надр України звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на невірне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення, ухвалити нову постанову про припинення права користування надрами шляхом анулювання наданого КП "Овручсервіс"дозволу від 20 грудня 2010 року №5113.
У касаційній скарзі позивач зазначає про невиконання відповідачем у встановлений термін вимог припису щодо надання матеріалів для здійснення перевірки, невикористання відповідачем надр без поважних причин надр протягом майже п'яти років з дня отримання спеціального дозволу, ненадання листа щодо згоди/незгоди на припинення права користування надрами.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення касаційної скарги виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено та із матеріалів справи вбачається, що 20 грудня 2010 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища видано Спеціальний дозвіл на користування надрами № 5113 Колективному підприємству "Овручбудсервіс" з метою видобування суглинку у Корчівському родовищі, розташованого у Овруцькому районі Житомирської області, 0,5 км на північний захід від с.Корчівка, площею 8,27 га, термін дії дозволу 20 років. 20 січня 2010 року між Мінприроди та відповідачем укладено угоду № 5113 про умови користування надрами.
Наказами Державної служби геології та надр України (Держгеонадр України) від 18 березня 2014 року № 82 та № 85 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у ІІ кварталі 2014 року та доручено Департаменту державного геологічного контрою провести перевірку Колективного підприємства "Овручбудсервіс".
24 березня 2014 року вих.№4120/01-14-14 Держгеонадра України повідомлено відповідача про проведення у строк з 01 по 04 квітня 2014 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування.
14 квітня 2014 року позивачем складено акт №06-05/23/2014-25/п(65) про недопущення до перевірки, згідно якого директором КП "Овручбудсервіс" відмовлено у проведенні перевірки на підставі листа від 10 квітня 2014 року №10, відповідно до якого КП "Овручбудсервіс" не проводить розробку Корчівського родовища суглинків у зв'язку з неможливістю підписання договору оренди земельної ділянки з Житомирською облдержадміністрацією через відсутність кадастрового номеру на земельну ділянку; станом на 01 квітня 2014 року на КП "Овручбудсервіс" відсутні наймані працівники для розробки Корчівського родовища суглинків; при візуальній перевірці Корчівського родовища суглинків, яке знаходиться 0,5 км на північних захід від с.Корчівка, КП "Овручбудсервіс" з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами від 20 січня 2010 року №5113 і по теперішній час гірничі роботи по видобуванню суглинків не проводить.
На підставі зазначеного акту позивачем складено припис від 14 квітня 2014 року №598-14/06, яким зобов'язано відповідача до 30 квітня 2014 року надати матеріали для проведення перевірки, а саме: спеціальний дозвіл на користування надрами; угоду про умови користування надрами, що містить програму робіт; проект розробки родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку; план розвитку гірничих робіт на поточний рік, погоджений в установленому порядку; план розвитку гірничих робіт на попередній рік, погоджений в установленому порядку; документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами; акт про надання гірничого відводу; акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння; довідку про сплату за користування надрами за 2013 рік та І квартал 2014 року; щорічну звітність перед ДНВП "Геоінформ України" згідно з формою 5-гр за 2013 рік; геологічну документацію; маркшейдерську документацію; протокол ДЗК України; інші документи, що підтверджують виконання особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та угоди про умови користування надрами.
Листом Держгеонадр України від 01 липня 2014 року № 1135-14/06 відповідача повторно проінформовано про відсутність відомостей про усунення виявлених перевіркою поршень у встановлений приписом термін.
У зв'язку з невиконанням відповідачем припису від 14 квітня 2014 року №598-14/06 у встановлений строк Центральним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України 07 липня 2014 року направлено подання №1156-14/06 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 20 січня 2010 року № 5113.
Наказом Державної служби геології та надр України від 15 серпня 2014 року № 266 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" зупинено дію дозволу від 20 січня 2010 року №5113 та надано надрокористувачу - КП "Овручбудсервіс" 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень, виявлених перевіркою.
Листом від 22 серпня 2014 року № 11843/02/14-14 відповідача проінформовано про прийняте рішення.
Листом від 07 листопада 2014 року №15606/02/14-14 позивач звернувся до КП "Овручбудсервіс" з проханням надати у 10-денний строк з моменту отримання листа власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу від 20 січня 2010 року №5113; вказаний лист отриманий відповідачем 20 листопада 2014 року, відповіді на вказаний лист від останнього не отримано.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 391/2011 (391/2011)
, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно п.п.18 п.4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює, зокрема, державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Відповідно до п.5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294 (1294-2011-п)
, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Посадові особи органу державного геологічного контролю під час проведення планової або позапланової перевірки мають право, серед іншого, давати надрокористувачам обов'язкові для виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства під час проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр (п.13 Порядку № 1294 (1294-2011-п)
).
Згідно п.п.15, 16 Порядку № 1294 (1294-2011-п)
за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.
У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Кодексу України про надра (далі - Кодекс про надра (132/94-ВР)
) надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Частиною 2 ст. 24 Кодексу про надра встановлені обов'язки користувачів надр, які зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до ч.3 ст. 24 Кодексу про надра права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Статтею 26 Кодексу України про надра визначено підстави припинення права користування надрами, відповідно до частини 1 якої право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
При цьому, як передбачено ч.2 ст.26 Кодексу, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Вказані положення кореспондуються з приписами ч.7 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" щодо права дозвільного органу на звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності передбачених законом підстав.
Із системного аналізу положень ст.ст. 24, 26 Кодексу про надра слідує, що порушення надрокористувачем вимог, передбачених дозволом на користування надрами, незабезпечення використання надр без поважних причин протягом установлених спеціальним дозволом та законом строки є обов'язковою передумовою для припинення права користування надрами в судовому порядку.
Судами попередніх інстанцій не з'ясовані належним чином обставини, якими обґрунтовані позовні вимоги Держгеонадр, щодо допущених відповідачем порушень законодавства у сфері надрокористування та невиконання приписів уповноважених органів щодо їх усунення, фактичного невикористання відповідачем надр протягом більше п'яти років з моменту отримання дозволу.
Судами встановлено, що до користування надрами відповідач до цього часу не приступив, поважними причинами невикористання надр судами визнані неможливість оформлення права користування земельною ділянкою, частина якої знаходиться у користуванні громадян для ведення особистого селянського господарства, звернення КП "Овручбудсервіс" 08 серпня 2013 року до відділу Держземагентства в Овруцькому районі з проханням зареєструвати земельну ділянку площею 0,2528 га.
При цьому, судами у рішеннях не наведено, яким же чином вказані обставини перешкоджали користуванню відповідачем ділянкою надр або її частиною, не встановлено, чи вживалися відповідачем будь-які заходи щодо забезпечення свого права на користування надрами відповідно до отриманого спеціального дозволу, не надано оцінки фактичному зверненню відповідачем до відділу Держземагентства для реєстрації земельної ділянки через більш ніж три роки з моменту видачі дозволу. Не з'ясовані судами обставини щодо виконання відповідачем умов користування надрами, передбачених дозволом, та програми робіт, визначеної угодою про умови користування ділянкою надр від 20 січня 2010 року №5113, яка відповідно до п.10 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30 травня 2011 року № 615 (615-2011-п)
, є невід'ємною частиною дозволу, не досліджені документи, які були надіслані відповідачем на адресу Держгеонадр 23 липня 2014 року, а не 15 липня 2014 року, як встановлено у рішеннях судами /а.с.91/, не перевірено повноту поданого пакету документів відповідно до вимог припису.
У відповідності з ч.1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно ч.2 ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки судами порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення рішення, яке не відповідає вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Під час нового розгляду судам слід врахувати вищенаведене та прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного з'ясування та розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити частково.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2015 року скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді