У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
|
Кармазіна Ю.М.,
|
суддів
|
Ковтюк Є.І. та Гриціва М.І.,
|
за участю прокурора
|
Матюшевої О.В.,
|
розглянувши в судовому засіданні в м. Києві 29 червня 2010 року кримінальну справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом апеляційної інстанції, на вирок апеляційного суду м. Києва від 10 березня 2010 року щодо ОСОБА_5,
у с т а н о в и л а:
вироком Святошинського районного суду м. Києва від 26 листопада 2009 року
ОСОБА_5,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
такий, що мав три судимості
за крадіжки чужого майна,
був засуджений за ч. 2 ст. 186 КК України на чотири роки позбавлення волі зі звільненням відповідно до ст. 75 КК України від покарання з випробуванням упродовж трирічного строку з покладенням на нього передбачених п. п. 2, 3, 4 ч. 1 ст. 76 КК України обов’язків.
Цим вироком ОСОБА_5 був визнаний винним і засуджений за те, що 21 серпня 2009 року приблизно о 23-ій годині 20 хвилин, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння біля будинку № 3, що по вулиці Бударіна в м. Києві, з метою заволодіння майном ОСОБА_6 зірвав з його голови навушники "Косс" і вирвав з рук потерпілого мобільний телефон "Нокіа 5320", в корпусі якого була карта пам’яті та сім-картка оператора зв’язку. Заволодівши у такий спосіб майном потерпілого, вартість якого становила 2 125 гривень, ОСОБА_5 з місця події зник.
Розглядаючи справу ОСОБА_5 за апеляцією прокурора, в якій порушувалося питання про скасування вироку через м’якість призначеного покарання, апеляційний суд 10 березня 2010 року постановив свій вирок, яким скасував вирок місцевого суду в частині призначення засудженому покарання і за ч. 2 ст. 186 КК України призначив ОСОБА_5 покарання, застосувавши ст. 69 КК України, у виді обмеження волі строком на два роки.
У касаційному поданні прокурором ставиться питання про скасування вироку апеляційного суду і направлення справи ОСОБА_5 на новий апеляційний розгляд через невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості злочину та особі засудженого внаслідок м’якості.
Заслухавши доповідача, прокурора, який касаційне подання підтримав і просив його задовольнити, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційного подання, колегія суддів дійшла висновку, що воно є обґрунтованим і підлягає задоволенню з наступних підстав.
Висновки суду про винуватість ОСОБА_5 у злочині, за який він засуджений, і правильність кваліфікації його дій за ч. 2 ст. 186 КК України в касаційному поданні не оскаржуються.
Що ж стосується доводів касаційного подання про невідповідність призначеного ОСОБА_5 покарання тяжкості вчиненого ним злочину та особі засудженого, то, на думку колегії суддів, вони є обґрунтованими.
Вироком суду ОСОБА_5 визнаний винним у вчиненні злочину, який відповідно до положень ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких.
Із матеріалів справи видно, що ОСОБА_5 має три судимості за злочини, пов’язані з таємним викраденням чужого майна, а 20 лютого 2008 року щодо нього було закрито кримінальну справу за ч. 1 ст. 309 КК України з підстави, передбаченої частиною четвертою цього ж закону.
Зазначені дані свідчать про стійку антисоціальну спрямованість особи засудженого, який після відбуття покарання в умовах ізоляції від суспільства на шлях виправлення не став і повторно вчинив корисливий злочин, який є більш тяжким за злочини, за які має судимості.
За таких обставин вважати, що виправлення ОСОБА_5 можливе за умови призначеного йому покарання у виді обмеження волі, про що стверджується у вироку апеляційного суду, підстав немає, а, отже, постановлене щодо нього цим судом рішення підлягає скасуванню, а справа – направленню на новий апеляційний розгляд з підстави, передбаченої п. 3 ч. 1 ст. 398 КПК України.
Якщо при новому апеляційному розгляді справи доводи апеляції прокурора про безпідставність застосування судом першої інстанції ст. 75 КК України і звільнення ОСОБА_5 від відбування покарання з випробуванням знайдуть своє підтвердження, то покарання йому має бути призначено у відповідності з вимогами ст. 65 КК України, оскільки покарання за цим вироком не відповідає тяжкості злочину та особі засудженого внаслідок м’якості.
Керуючись ст. ст. 394, 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судом апеляційної інстанції, задовольнити.
Вирок апеляційного суду м. Києва від 10 березня 2010 року щодо ОСОБА_5 скасувати, а справу направити на новий апеляційний розгляд у той же суд, але в іншому складі суддів.
С у д д і: Ю.М. Кармазін
Є.І. Ковтюк
М.І. Гриців