ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 року м. Київ К/800/38773/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Стрелець Т.Г.,
розглянула у порядку письмового розгляду касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2015 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" про відшкодування пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" про відшкодування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів на суму 1163,94 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року, яка була залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2015 року, позов задоволено. Постановлено стягнути заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам з Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" у розмірі 1163,94 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та направити справу на новий розгляд.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Я встановлено, Публічне акціонерне товариство "Одеське СКТБ Продмаш" зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі Одеської області за № 0603 і перебуває на обліку з 12.09.1997 року, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно вимог ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.
Розмір сум відшкодування зазначених коштів до Пенсійного фонду між позивачем та відповідачем визначено в повідомленнях про суму витрат на виплату пенсій. Що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідно до п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 372 (372-2004-п)
. Управлінням ПФУ в Малиновському районі м. Одеси, згідно діючого законодавства відправлялись повідомлення на ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, але в добровільному порядку відповідачем заборгованість не погашено.
Як встановлено, у ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" працювали наступні громадяни: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 які займалися науковою діяльністю, мають стаж роботи, необхідний для призначення наукових пенсій. Роботи, виконувані усіма пенсіонерами відносяться до науково-технічної діяльності.
Зайняття науковою діяльністю, необхідний стаж роботи наукових працівників, що працювали в ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" підтверджується розпорядженнями Управління Пенсійного фонду України про призначення та перерахунок пенсії.
Відповідно до розпоряджень та заяв про призначення/перерахунок пенсії громадян ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, Управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси була призначена пенсія згідно із Законам України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
.
Відповідно до п. 6.8 Постанови правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1 (z0064-04)
( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 (z0064-04)
) "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
У зв'язку з положеннями п. 6.8 вказаної Постанови ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" повинно відшкодувати виплату різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів за місцем своєї реєстрації, тобто до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси.
Як вбачається з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсії науковим працівникам державного не бюджетного підприємства відповідач - ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" має заборгованість зі сплати різниці між науковою пенсією та пенсією, призначеною відповідно до інших законодавчих актів України за період з 01.01.2015 року по 01.04.2015 року у сумі 1163,94 грн.
Відповідно до п. 8 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. N 372 (372-2004-п)
у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
У строки встановлені чинним законодавством відповідач не оплачував витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
, і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, через це виникла заборгованість, яка за період з січня 2015 року по квітень 2015 року склала 1163,94 грн.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
На виконання наведеної норми Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 13.12.2000 року № 1826 (1826-2010-п)
"Про затвердження Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
. Та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", яка втратила чинність 09.04.2004 року одночасно з набранням чинності постанови № 372 (372-2004-п)
, якою було затверджено Порядок.
Названі порядки визначають механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної, зокрема, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій, та сумою пенсії. Обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Згідно п. 4 Порядку, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
До такого висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 05.06.2012 року по справі № 21-78а12.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про відшкодування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (848-19)
та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів на суму 1163,94 грн. є обґрунтованими.
За вищевказаних обставин суд касаційної інстанції погоджується з правильністю висновків судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28.05.2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2015 року у цій справі залишити без змін.
ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: