ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 року м. Київ К/800/32025/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Стрелець Т.Г.,
розглянула у порядку письмового розгляду касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області на постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 13.03.2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області про включення і зарахування трудового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області, в якому просив:
- визнати неправомірними дії УПФУ в м.Дзержинську Донецької області по відмові в перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах за віком;
- зарахувати період роботи з 15.05.2014 року по 16.12.2014 року на посаді прохідника V підземного з повним робочим днем на підземній роботі "Шахти ім.Дзержинського" ДП "Дзержинськвугілля" відповідно до даних трудової книжки до пільгового стажу за Списком № 1 для нарахування розміру пільгової пенсії;
- зобов'язати УПФУ в м.Дзержинську Донецької області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії на пільгових умовах за віком з урахуванням стажу роботи з 15.05.2014 року по 16.12.2014 року починаючи з 17.06.2014 року на момент звернення до суду.
Постановою Дзержинського міського суду Донецької області від 13.03.2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року, позов задоволено, а саме: зобов'язано зарахувати ОСОБА_3 період роботи на Державному підприємстві "Дзержинськвугілля" у відокремленому підрозділі "Шахта ім..Ф.Е.Дзержинського" з 15 травня 2004 року по 06 грудня 2004 року на посаді прохідника V розряду підземного з повним робочим днем на підземній роботі в пільговий стаж згідно Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо тяжкими умовами праці, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року (36-2003-п) для нарахування розміру пільгової пенсії; зобов'язано УПФУ в м.Дзержинську Донецької області зробити ОСОБА_3 перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням пільгового стажу з 15 травня 2004 року по 06 грудня 2004 року, згідно ст. 8 Закону України № 345 від 02.09.2008 року "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 17.06.2014 року до набрання рішенням чинності.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Я встановлено, наказом № 163 від 29.10.2001 року ОСОБА_3 прийнятий на роботу прохідником V підземним з повним робочим днем на підземній роботі до Державного підприємства "Дзержинськвугілля" відокремленого підрозділу "Шахта ім..Ф.Е. Дзержинського".
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1, наказом № 93 18.06.2014 року, позивача звільнено за станом здоров'я.
В грудні 2014 року ОСОБА_3 звернувся з заявою до УПФУ в м.Дзержинську Донецької області про перерахунок отриманої пенсії, але отримав від відповідача відповідь № 114/3-09-01-05 від 22.12.2014 року про відмову в перерахунку пенсії у зв'зку з тим, що період роботи ОСОБА_3 з 15.05.2004 року по 06.12.2014 року не може бути зараховано до пільгового стажу, так як на підприємстві не проведена атестація робочих місць у цей період.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад та показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 (442-92-п) .
Цим Порядком встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
Відповідно до пункту 1 Порядку атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Результати атестації, як вперше проведеної, так і чергові, застосовуються при визначенні стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, протягом 5 років після затвердження її результатів. При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування в стаж, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, повного п'ятирічного періоду роботи з шкідливими та тяжкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право протягом зазначеного періоду повинно бути підтверджено результатами атестації робочих місць.
Міністерство праці та соціальної політики України у листі від 16.12.1999 року № 01-3/2586-02-6 (v02-6203-99) "Про порядок обчислення стажу роботи для призначення пільгових пенсій за результатами атестації робочих місць" роз'яснило, що у разі підтвердження права за результатами атестації впродовж 5 років після ведення в дію Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, до пільгового стажу зараховується весь період роботи за професіями і посадами, передбаченими Списками № 1 і № 2, тобто період до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи впродовж 5 років після вперше проведеної атестації.
Атестація в ДП "Дзержинськвугілля" відокремленого підрозділу "Шахта ім..Ф.Е. Дзержинського" проводилася 29.03.1993 року, 14.05.1999 року, 07.12.2004 року, за результатами якої було підтверджено право відповідної категорії працівників на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 .
У роз'ясненнях про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000 року № 205 (v0205203-00) , передбачено, що в окремих випадках за скрутного фінансово-економічного стану, що склався на підприємстві з незалежних від нього причин, для проведення атестації робочих місць, де не сталися докорінні зміни умов і характеру праці, у зв'язку з впровадженням нових технологій, засобів виробництва, матеріалів, реконструкцією існуючих об'єктів, приміщень тощо, можливе використання результатів санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отриманих під час попередньої атестації, за умови реалізації технічних і організаційних заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників за результатами попередньої атестації робочих місць і дотримання всіх інших вимог Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Відповідно до частини другої пункту 4 Порядку відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Отже, своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.
Слід зазначити, у даному випадку має місце саме несвоєчасне проведення чергової атестації робочих місць, а не її відсутність, що не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Судами було встановлено, що умови праці позивача на займаній посаді у період з 15.05.2004 року по 06.12.2014 року, тобто до часу наступної атестації робочих місць, не змінилися, ОСОБА_3 продовжував працювати у тих же умовах.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суддів першої та апеляційної інстанції, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у зарахуванні періоду роботи з 15.05.2004 року по 06.12.2014 року для визначення пільгового стажу роботи для призначення пенсії за Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
За вищевказаних обставин суд касаційної інстанції погоджується з правильністю висновків судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області залишити без задоволення, постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 13.03.2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 року у цій справі залишити без змін.
ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: