У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі :
головуючого
Редьки А.І.,
суддів
Гошовської Т.В., Кривенди О.В.,
за участю прокурора
Вергізової Л.А.,
розглянула в судовому засіданні у м. Києві 20 травня 2010 року кримінальну справу за касаційним поданням першого заступника прокурора Кіровоградської області на вирок Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 9 липня 2009 року щодо ОСОБА_1
Цим вироком
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, раніше не судимого,
засуджено:
- за ч. 2 ст. 222 КК України на три роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов’язків строком на два роки;
- за ч. 2 ст. 364 КК України на п’ять років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов’язків строком на три роки;
- за ч. 2 ст. 366 КК України на два роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов’язків строком на два роки;
- за ч. 2 ст. 358 КК України на два роки позбавлення волі;
- за ч. 3 ст. 358 КК України на два роки обмеження волі.
На підставі ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, ОСОБА_1 визначено остаточне покарання – п’ять років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов’язків строком на три роки.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю три роки.
В апеляційному порядку справа не розглядалася.
ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він, за обставин, викладених у вироку, будучи директором ПП "Мить", в березні 2006 року надав завідомо неправдиву інформацію банкам з метою отримання кредитів, що завдало великої матеріальної шкоди.
До того ж, ОСОБА_1, в березні 2006 року, зловживаючи службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів та в інших особистих інтересах, використав своє службове становище всупереч інтересам служби, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом інтересам юридичної особи – банку.
Також ОСОБА_1, в березні 2006 року, будучи службовою особою, вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, склав та видав неправдиві документи, що спричинило тяжкі наслідки.
Крім того, ОСОБА_1, діючи як фізична особа, в період з 21 лютого 2006 року по 22 серпня 2007 року, підробив документи, які видаються громадянином-підприємцем і надають права або звільняють від обов’язків, з метою незаконного отримання кредитних коштів, з метою особистого використання та використав ці документи.
У касаційному поданні прокурор посилається на те, що вирок суду не відповідає вимогам ст. 334 КПК України, оскільки у ньому відсутній аналіз зібраних органом досудового слідства доказів. Твердить прокурор і про призначення ОСОБА_1 надмірно м’якого покарання та просить вирок місцевого суду щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу – направити на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, думку прокурора, який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи подання, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 75 КК України суд може прийняти рішення про можливість звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням, враховуючи тяжкість злочину, особу винного та інші обставини справи.
Як видно з вироку, ОСОБА_1 засуджений за вчинення п’яти злочинів, один із яких відповідно до ст. 12 КК України є тяжким.
Судом установлено, що злочинними діями ОСОБА_1 спричинені збитки на суму 4 994 295 гривень, даних про відшкодування яких матеріали справи не містять.
Проте при призначенні винному покарання суд зазначених обставин належним чином не врахував.
Не врахував суд характеру і кількості епізодів злочинних дій та тривалості їх вчинення, а встановлені судом обставини, що пом’якшують покарання, не є такими, що дають підстави для звільнення засудженого від його відбування з випробуванням.
Отже, колегія суддів вважає, що висновок суду про можливість звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України не ґрунтується на законі, а призначене ОСОБА_1 покарання не можна вважати справедливим внаслідок його м’якості, у зв’язку з чим вирок місцевого суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд.
Під час нового судового розгляду мають бути перевірені й інші доводи касаційного подання.
Керуючись ст. ст. 395, 396 КПК України, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України,
у х в а л и л а :
касаційне подання першого заступника прокурора Кіровоградської області задовольнити.
Вирок Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 9 липня 2009 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
судді: А.І. Редька Т.В. Гошовська О.В. Кривенда