У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
|
Верещак В.М.,
|
суддів
|
Скотаря А.М., Канигіної Г.В.,
|
за участю прокурора
|
Парусова А.М.,
|
|
|
розглянувши в судовому засіданні у м. Києві 20 травня 2010 року кримінальну справу за касаційним поданням першого заступника прокурора Івано-Франківської області та касаційною скаргою потерпілого ОСОБА_1 на постановлені судові рішення щодо ОСОБА_2,
в с т а н о в и л а:
Вироком Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 6 травня 2009 року
ОСОБА_2,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
не судиму,
засуджено за ч.2 ст. 194 КК України на 3 роки позбавлення волі.
Ухвалою апеляційного суду Івано-Франківської області від 8 липня 2009 року вирок залишено без зміни.
За наведених у вироку обставин ОСОБА_2 засуджено за те, що вона 15 лютого 2009 року близько 14 год. разом з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 розпивала спиртні напої у квартирі останнього за адресою АДРЕСА_1. Між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 виник конфлікт, в ході якого засуджена підійшла до шафи в приміщенні кімнати і умисно, з метою знищення чужого майна, вчинила підпал одягу, від чого виникла пожежа, внаслідок якої ОСОБА_7 та ОСОБА_6 отруїлися чадним газом і померли.
У касаційному поданні прокурор вважає, що призначене засудженій ОСОБА_2 покарання не відповідає тяжкості злочину та її особі внаслідок м’якості. Зміст ухвали суду апеляційної інстанції не відповідає вимогам ст. 377 КПК України. Просить скасувати постановлені судові рішення і направити справу на новий судовий розгляд.
У касаційній скарзі потерпілий ОСОБА_1 також вказує на м’якість призначеного засудженій ОСОБА_2 покарання. Просить судові рішення скасувати і направити справу на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідача, прокурора, який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційних подання і скарги, колегія суддів вважає, що їх слід залишити без задоволення за таких підстав.
Висновок про доведеність винуватості ОСОБА_2 у вчиненні зазначених дій суд у вироку обгрунтував дослідженими у судовому засіданнями доказами, яким дав належну оцінку і що, по суті, у касаційних поданні та скарзі потерпілого не оспорюється, як не оспорюється і правильність кваліфікації дій засудженої.
Доводи касаційних подання і скарги про невідповідність призначеного ОСОБА_2 покарання тяжкості вчиненого злочину та особі засудженої внаслідок м’якості є такими, що не грунтуються на законі та матеріалах справи.
Відповідно до вимог ст. 65 КК України та роз’яснень, що містяться у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року "Про практику призначення судами кримінального покарання" (v0007700-03)
призначаючи покарання, у кожному конкретному випадку суди зобов’язані враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного та обставини справи, що пом’якшують і обтяжують покарання.
У п.2 зазначеної постанови Пленуму Верховного Суду України зазначено, що судам належить обговорювати питання про призначення передбаченого законом менш суворого покарання особам, які вперше вчинили злочини, щиро розкаялися у вчиненому, активно сприяли розкриттю злочину.
Приймаючи рішення про призначення мінімального покарання визначеного санкцією статті за якою засуджено ОСОБА_2 суд врахував вищевикладені вимоги закону та роз’яснення Пленуму Верховного Суду України, зазначивши у вироку, що засуджена визнала свою вину, щиро розкаялася у вчиненому, вперше притягується до кримінальної відповідальності.
Також судом було враховано, що ОСОБА_2 не мала конкретного умислу на підпал квартири і тим більш не бажала загибелі потерпілих, оскільки вона підпалила лише одяг від якого і виникла пожежа.
Враховуючи наведене суд, виходячи із принципів законності, справедливості, обгрунтованості та індивідуалізації покарання призначив засудженій ОСОБА_2 покарання, яке є достатнім і необхідним для її виправлення та попередження нових злочинів.
Судом апеляційної інстанції при розгляді апеляції потерпілого ОСОБА_1 з достатньою повнотою викладено зміст апеляції потерпілого та зазначено підстави, через які апеляцію визнано необгрунтованою, а тому доводи прокурора про невідповідність змісту ухвали суду апеляційної інстанції вимогам ст. 377 КПК України, є надуманими.
У зв’язку з наведеним колегія суддів не вбачає підстав для скасування постановлених щодо ОСОБА_2 судових рішень.
Керуючись ст.ст. 394- 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
касаційне подання першого заступника прокурора Івано-Франківської області та касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_1 залишити без задоволення, а вирок Коломийського міськрайонного суду від 6 травня 2009 року та ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 8 липня 2009 року щодо ОСОБА_2 – без зміни.
Судді:
|
Верещак В.М.
Скотарь А.М.
Канигіна Г.В.
|