У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України
у складі:
головуючого
Вус С.М.,
суддів
Глоса Л.Ф. і Школярова В.Ф.,
за участю прокурора Синюк В.О.,
розглянувши в судовому засіданні в м. Києві 11 травня 2010 року кримінальну справу за касаційною скаргою захисника ОСОБА_4, подану в інтересах засудженого ОСОБА_5, на судові рішення щодо засудженого,
встановив:
вироком Миронівського районного суду Київської області від 9 листопада 2009 року
ОСОБА_5,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
раніше судимого 26.06.2008 року за ч. 2 ст. 185 КК України на 2 роки позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 2 роки,
засуджено за ч. 3 ст. 355 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки.
На підставі ст. 71 КК України до призначеного покарання за цим вироком частково приєднано невідбуте покарання за попереднім вироком і визначено ОСОБА_5 остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки і 6 місяців.
Згідно з вироком суду ОСОБА_5 визнано винуватим та засуджено за те, що він, уклавши в середині квітня 2009 року з ОСОБА_6 усний договір купівлі-продажу, за яким відразу ж передав останньому 300 грн., а той зобов’язався у майбутньому передати йому комбікорм, але своїх зобов’язань не виконав, прибув 1 травня 2009 року до місця проживання ОСОБА_6, де з метою примушування боржника до виконання вказаного договору завдав йому чотири удари долонею в обличчя та один удар у грудну клітину, чим заподіяв йому легкі та середньої тяжкості тілесні ушкодження, тобто застосував насильство, яке було небезпечним для здоров’я.
Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 27 січня 2010 року вирок у частині вирішення цивільного позову скасовано, а справу в цій частині направлено на новий судовий розгляд у порядку цивільного судочинства. У решті вирок щодо ОСОБА_5 залишено без зміни.
У касаційній скарзі захисник вважає, що при призначенні ОСОБА_5 покарання судом не було враховано ряд пом’якшуючих його покарання обставин, які давали підстави для призначення засудженому покарання із застосуванням ст. ст. 69, 75 КК України. Просить судові рішення щодо ОСОБА_5 змінити, призначивши йому покарання, не пов’язане із позбавленням волі.
Заслухавши доповідача, думку прокурора про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, обговоривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню.
Винуватість ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 355 КК України, доведено зібраними у справі доказами, у тому числі його показаннями, в яких він визнав себе повністю винним, та іншими матеріалами кримінальної справи. Судом правильно кваліфіковано його дії за ч. 3 ст. 355 КК України.
Разом з тим, доводи касаційної скарги захисника про надмірну суворість призначеного ОСОБА_5 покарання заслуговують на увагу.
Так, при призначенні ОСОБА_5 покарання за ч. 3 ст. 355 КК України судом першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, не в повній мірі було враховано конкретні обставини справи, а саме те, що ОСОБА_5 під час судового розгляду справи повністю визнав свою вину та щиро розкаявся, своїми діями сприяв установленню істини по справі, на обліках у лікаря психіатра та нарколога не перебував, позитивно характеризувався за місцем проживання, його вік, а також те, що він відшкодував заподіяну потерпілому шкоду в розмірі 20 000 грн. Ці пом’якшуючі покарання обставини колегія суддів вважає такими, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ним злочину і дають підстави для призначення покарання у виді позбавлення волі за розміром нижчим від найнижчої межі, встановленої в санкції ч.3 ст. 355 КК України.
Ураховуючи викладене та керуючись ст. ст. 395, 396 КПК України, колегія суддів
ухвалила:
частково задовольнити касаційну скаргу захисника ОСОБА_4
Вирок Миронівського районного суду Київської області від 9 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Київської області від 27 січня 2100 року щодо ОСОБА_5 змінити.
Пом’якшити призначене йому покарання за ч. 3 ст. 355 КК України із застосуванням ст. 69 КК України до 2 років і 6 місяців позбавлення волі.
На підставі ст. 71 КК України до призначеного покарання за цим вироком частково приєднати невідбуте покарання за попереднім вироком і визначити ОСОБА_5 остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.
Судді:
Вус С.М.
Школяров В.Ф.
Глос Л.Ф.