У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
|
Вус С.М.
|
суддів
|
Глоса Л.Ф. та Школярова В.Ф.,
|
за участю прокурора
|
Колесниченка О.В.,
|
розглянувши в судовому засіданні в м. Києві 11 травня 2010 року кримінальну справу за касаційним поданням в.о. прокурора Волинської області на постановлене щодо ОСОБА_5 судове рішення,
в с т а н о в и л а:
вироком Старовижівського районного суду Волинської області від 15 квітня 2009 року
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, такого, що не має судимості відповідно до ст. 89 КК України,
засуджено за ч. 1 ст. 115 КК України на 10 років позбавлення волі.
На підставі ст. 96 КК України до ОСОБА_5 застосовано примусове лікування від алкоголізму.
В апеляційному порядку справа не розглядалася.
ОСОБА_5 визнано винним у тому, що він 31 січня 2009 року, приблизно о 22 год., в стані алкогольного сп’яніння у своєму будинку в с. Дубечне Старовижівського району на ґрунті неприязних стосунків умисно вбив
ОСОБА_6, завдавши йому дерев’яним поліном декілька ударів в голову.
У касаційному поданні прокурор просить змінити постановлений щодо ОСОБА_5 вирок та виключити з нього рішення суду про застосування до засудженого на підставі ст. 96 КК України примусового лікування від алкоголізму.
Заслухавши доповідача, прокурора, який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені у поданні доводи, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Висновки суду про доведеність винності ОСОБА_5 у вчиненні ним умисного вбивства потерпілого ОСОБА_6, по суті не оспорюються в поданні прокурора, відповідають фактичним обставинам справи і підтверджені розглянутими в судовому засіданні та викладеними у вироку доказами, яким судом дано належну оцінку.
Дії ОСОБА_5 за ч. 1 ст. 115 КК України кваліфіковано правильно.
Покарання засудженому ОСОБА_5 призначене справедливе, оскільки воно відповідає ступеню тяжкості вчиненого ним злочину, даним про його особу та є необхідним і достатнім для його виправлення й попередження нових злочинів.
Разом з тим, суд безпідставно застосував до ОСОБА_5 примусове лікування від алкоголізму.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 96 КК України примусове лікування може бути застосоване судом, незалежно від призначеного покарання, до осіб, які вчинили злочини та мають хворобу, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб.
Згідно з роз’ясненням, що міститься в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 7 "Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування" (v0007700-05)
, алкоголізм є соціально небезпечним захворюванням і до хвороб, що становлять небезпеку для здоров’я інших осіб, не належить.
З огляду на зазначене, вирок щодо ОСОБА_5 підлягає зміні шляхом виключення з нього рішення суду про застосування до засудженого на підставі ст. 96 КК України примусового лікування від алкоголізму.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 394- 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
касаційне подання в.о. прокурора Волинської області задовольнити.
Вирок Старовижівського районного суду Волинської області від 15 квітня 2009 року щодо ОСОБА_5 змінити, виключити з нього рішення суду про застосування до засудженого на підставі ст. 96 КК України примусового лікування від алкоголізму.
Судді:
Вус С.М. Глос Л.Ф. Школяров В.Ф.