ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2016 року м. Київ К/800/4449/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Смоковича М.І., Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника прокурора Львівської області до Львівської обласної ради про визнання протиправним рішення в частині, за касаційною скаргою Львівської обласної ради на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2013 року і ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року, -
в с т а н о в и в:
У листопаді 2012 року заступник прокурора Львівської області звернувся до суду з вказаним позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив визнати протиправним пункт 2 рішення Львівської обласної ради "Про внесення змін до рішення обласної ради від 16.03.2012 року № 405 "Про затвердження Програми розвитку української мови, української культури та історичної свідомості громадян України на території Львівської області на 2012-2014 роки (у новій редакції)" № 596 від 09.10.2012.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року, позов задоволено. Визнано протиправним пункт 2 рішення Львівської обласної ради "Про внесення змін до рішення обласної ради від 16.03.2012 року №405 "Про затвердження Програми розвитку української мови, української культури та історичної свідомості громадян України на території Львівської області на 2012-2014 роки (у новій редакції)" № 596 від 09.10.2012.
У касаційній скарзі Львівська обласна рада, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України ( КАС України (2747-15) ), колегія суддів прийшла до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.
Встановлено, що 16.03.2012 Львівською обласною радою прийнято рішення № 405 "Про затвердження Програми розвитку української мови, української культури та історичної свідомості громадян України на території Львівської області на 2012-2014 роки (у новій редакції), яким вирішено, зокрема, затвердити Програму розвитку української мови, української культури та історичної свідомості громадян України на території Львівської області на 2012-2014 роки (у новій редакції).
09.10.2012 Львівською обласною радою прийнято рішення № 596 "Про внесення змін до рішення обласної ради № 405 від 16.03.2012 року "Про затвердження Програми розвитку української мови, української культури та історичної свідомості громадян України на території Львівської області на 2012-2014 роки (у новій редакції)", спірним пунктом 2 якого вирішено визнати нечинним Закон України "Про засади державної мовної політики" (5029-17) на території Львівщини з огляду на його антидержавну сутність та брутальне порушення процедури його ухвалення Верховною Радою України.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.
Статтею 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.
У Рішенні Конституційного Суду України від 17.10.2002 р. № 17-рп/2002 (v017p710-02) у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень статей 75, 82, 84, 91, 104 Конституції України (щодо повноважності Верховної Ради України) зазначено, що Верховна Рада України визначена в статті 75 Конституції України парламентом - єдиним органом законодавчої влади в Україні. Як орган державної влади Верховна Рада України є колегіальним органом, який складають чотириста п'ятдесят народних депутатів України. Повноваження Верховної Ради України реалізуються спільною діяльністю народних депутатів України на засіданнях Верховної Ради України під час її сесій. Визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони. Верховна Рада України здійснює законодавчу владу самостійно, без участі інших органів.
Відповідно до статті 147 Конституції України, статті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" вирішення питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України (254к/96-ВР) належить до повноважень Конституційного Суду України.
Оскільки Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні, тобто, здійснює законодавчу владу самостійно, без участі інших органів, то спори щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України є предметом розгляду Конституційного Суду України.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин суди попередніх інстанцій дійшли висновку що Львівська обласна рада, приймаючи пункт 2 рішення № 596 "Про внесення змін до рішення обласної ради № 405 від 16.03.2012 року "Про затвердження Програми розвитку української мови, української культури та історичної свідомості громадян України на території Львівської області на 2012-2014 роки (у новій редакції)" про визнання нечинним Закону України "Про засади державної мовної політики" (5029-17) , діяла не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням описаного колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно з частиною 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Львівської обласної ради залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2013 року і ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року - без змін.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: