ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" лютого 2016 р. м. Київ К/800/55219/13
К/800/55404/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С. Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційними скаргами товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія - 0777" та Управління інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортна компанія "Флагман" до Управління інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія - 0777", товариство з обмеженою відповідальністю"Лугавтотранс" про визнання недійсними договорів, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2013 року залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортна компанія "Флагман" задоволено. Визнано недійсними договори № 1937 та № 1939 від 02 січня 2013 року, укладені між Управлінням інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації та ТОВ "Луганська автотранспортна компанія - 0777" на організацію перевезень за маршрутом № 340, №214, 233, 234, 271, 212, 329, 357, 206, 299, 308, 222; визнано недійсним договір № 1940 від 02 січня 2013 року, укладений між Управлінням інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації та ТОВ "Лугавтотранс" на організацію перевезень за маршрутами № 338 "Луганськ АС 1 - Стаханов АС", № 333 "Троїцьке АС - Луганськ АС1 (ч/з Тимонове)", № 333 "Луганськ АС1 - Троїцьке".
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, ТОВ "Луганська автотранспортна компанія - 0777" та Управління інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації звернулися з касаційними скаргами та просили їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, в газеті "Наша газета" № 174 (3642) Луганською обласною державною адміністрацією був оголошений конкурс на перевезення пасажирів на міжміських (внутрішньо обласних) і приміських маршрутах загального користування, в якому викладені умови конкурсу та найменування маршрутів, а також зазначено час, протягом якого приймаються документи для участі в конкурсі.
Згідно протоколу № 134 від 25.12.2012 року, Управлінням транспорту та зв'язку Луганської обласної державної адміністрації був проведений конкурс на перевезення пасажирів на міжміських (внутрішньо обласних) і приміських автобусних маршрутах загального користування, при цьому, у протоколі зазначено, що перед початком проведення конкурсу та після ознайомлення членів конкурсного комітету з пакетом документів, поданих ТОВ "Флагман", з'ясовано, що за повідомленням представника Управління Укртрансінспекції у Луганській області, ТОВ "ТК Флагман" не відповідає вимогам ст. 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", у зв'язку з чим за результатами голосування конкурсним комітетом ТОВ "Флагман" не допущений до участі в конкурсі.
Згідно наказу № 1 від 02.01.2013 року Управління транспорту та зв'язку Луганської обласної адміністрації рішення конкурсного комітету від 25.12.2012 року було введено в дію, що стало підставою для укладання відповідних договорів з переможцями конкурсу, а саме договори № 1937, № 1939 від 02.01.2013 року з ТОВ Луганська автотранспортна компанія 0777" на організацію перевезень за маршрутами № 214, 233, 234, 271, 212, 329, 357, 206, 299, 308, 222, та договір № 1940 від 02.01.2013 року з ТОВ "Лугавтотранс" на організацію перевезень за маршрутами № 338, № 333, № 333.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.03.2013 року у іншій адміністративній справі № 2а/1270/10391/2012 за позовом ТОВ "Транспортна компанія "Флагман" до Управління інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ТОВ "Луганська автотранспортна компанія - 0777", ТОВ "Лугавтотранс", задоволено позовні вимоги ТОВ ТК "Флагман", внаслідок чого визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету про недопущення ТОВ "Транспортна компанія "Флагман" до участі в конкурсі на перевезення пасажирів на міжміських (внутрішньообласних) і приміських автобусних маршрутах загального користування, викладене в протоколі засідання конкурсного комітету № 134 від 25 грудня 2012 року: визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом № 134 від 25 грудня 2012 року в частині визначення переможцем ТОВ "Луганська автотранспортна компанія - 0777"; визнано протиправним та скасовано наказ про введенню в дію рішення конкурсного комітету № 1 від 2 січня 2013 року; зобов'язано Управління інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації провести повторний конкурс на перевезення пасажирів на міжміських (внутрішньообласних) і приміських автобусних маршрутах загального користування.
При цьому, суди попередніх інстанцій виходили з того, що вказаний спір є публічно-правовим та має розглядатись за правилами, передбаченими КАС України (2747-15) .
Колегія суддів вказує на помилковість зазначених висновків судів та вважає за доцільне зазначити про таке.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 3 КАС України встановлено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.2. ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.
Колегія суддів зазначає, що виходячи із змісту позовних вимог та враховуючи суб'єктний склад вказаних вимог, зазначений спір не є публічно-правовим та не підлягає розгляду за правилами КАС України (2747-15) .
Відповідно до ст. 228 КАС України, суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку та закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтею 157 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 228, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія - 0777" та Управління інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року скасувати.
Закрити провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортна компанія "Флагман" до Управління інфраструктури та туризму Луганської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія - 0777", товариство з обмеженою відповідальністю"Лугавтотранс" про визнання недійсними договорів.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: