У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі :
головуючого - судді
Пивовара В.Ф.,
суддів
Гошовської Т.В., Пошви Б.М.
за участю прокурора
Казнадзея В.В.,
засуджених
ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 20 грудня 2007 року кримінальну справу за касаційними скаргами засуджених ОСОБА_1, ОСОБА_2 та їх законних представників ОСОБА_3, ОСОБА_4 на вирок апеляційного суду Донецької області від 21 грудня 2006 року.
Цим вироком
ОСОБА_5, IНФОРМАЦIЯ_1, росіянина, громадянина Росії, раніше не судимого, -
засуджено за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що є його власністю; за ч. 4 ст. 187 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 13 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що є його власністю; за ст. 304 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 4 роки позбавлення волі; за ч. 2 ст. 263 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 2 роки позбавлення волі.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_5 остаточно визначене покарання - 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що є його власністю.
ОСОБА_1, IНФОРМАЦIЯ_2, українця, громадянина України, учня СПТУ № 23 м. Донецька, раніше не судимого, -
засуджено за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 14 років позбавлення волі без конфіскації майна; за ч. 4 ст. 187 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 10 років позбавлення волі без конфіскації майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_1 остаточно визначене покарання - 14 років позбавлення волі без конфіскації майна.
ОСОБА_2, IНФОРМАЦIЯ_3, українця, громадянина України, учня школи-інтернату № 10 м. Донецька, раніше не судимого,-
засуджено за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 12 років позбавлення волі без конфіскації майна; за ч. 4 ст. 187 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 9 років позбавлення волі без конфіскації майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно визначене покарання - 12 років позбавлення волі без конфіскації майна.
Вирішено питання про стягнення із засудженого ОСОБА_5 судових витрат та долю речових доказів.
Як визнав встановленим суд, ОСОБА_5,ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вчинили злочини за таких обставин.
ОСОБА_5, будучи обізнаним у тому, що подружжя ОСОБА_6 продали належну їм квартиру та придбали жилий будинок АДРЕСА_1 та, припускаючи, що у них за місцем проживання може бути велика сума грошей в іноземній валюті, вирішив вчинити умисне вбивство ОСОБА_7 при розбійному нападі на сім'ю ОСОБА_6.
З цією метою ОСОБА_5 IНФОРМАЦIЯ_4 у період часу з 12 до 15 годин, перебуваючи біля будинку АДРЕСА_2, достовірно знаючи, що ОСОБА_2 є неповнолітнім та не будучи обізнаним у тому, щоОСОБА_1 також є неповнолітнім, розповів їм про свої наміри та запропонував прийняти участь у вчиненні злочинів і приготувати знаряддя злочину, на що останні дали згоду. У той же день, у період часу з 21 години 30 хвилин до 22 години, ОСОБА_5, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знову зустрілися на тому ж самому місці. При цьому ОСОБА_2 таОСОБА_1 принесли із собою кастет, ломик та кувалду. Під час спільного розпиття спиртних напоїв ОСОБА_5,ОСОБА_1 та ОСОБА_2 детально обговорили дії кожного з учасників по здійсненню злочинного наміру і пішли до будинку потерпілих. Перебуваючи біля будинку, у період часу з 23 години IНФОРМАЦIЯ_4 до 01 години 28 лютого 2006 року, засуджені встановили, що подружжя ОСОБА_6 знаходиться у будинку і дружина ОСОБА_7 спить.
Діючи відповідно до розробленого плану, засуджені під надуманим приводом проникли до будинку потерпілих та напали на ОСОБА_7 При цьому ОСОБА_1 почав завдавати потерпілому чисельні удари металевою кувалдою в область голови, а ОСОБА_5 та ОСОБА_2, побачивши, що ОСОБА_1 не може сам подолати опір потерпілого, приєдналися до його дій і теж стали завдавати потерпілому кастетом і ломиком чисельні удари в область голови. Після цього, бажаючи довести до кінця спільний умисел на позбавлення життя потерпілого ОСОБА_7, ОСОБА_5 взяв на кухні ніж і завдав ним чисельні удари потерпілому в область шиї.
Смерть ОСОБА_7 настала на місці події від різаних поранень шиї з ушкодженням великих магістральних судин, ускладнених гострою крововтратою.
Не знайшовши гроші, засуджені розбудили потерпілу ОСОБА_6, після чого ОСОБА_1, діючи згідно з попередньою домовленістю, почав завдавати потерпілій кастетом чисельні удари в область голови та вимагати, щоб вона вказала місце, де зберігаються гроші. Внаслідок цих дій потерпіла ОСОБА_6 втратила свідомість, а засуджені, заволодівши майном подружжя ОСОБА_6 на загальну суму 1 089 гривень 60 копійок з місця вчинення злочину зникли.
У касаційних скаргах та доповненнях до них засудженийОСОБА_1 та його законний представник ОСОБА_3, не заперечуючи винності ОСОБА_1 у вчиненні розбійного нападу на подружжя ОСОБА_6 та застосування до них насильства, вказують на його непричетність до умисного вбивства ОСОБА_7 При цьому посилаються на те, щоОСОБА_1 не мав попередньої домовленості з ОСОБА_5 щодо вбивства потерпілого; смерть ОСОБА_7 настала від дій ОСОБА_5, а тому просять вирок в частині засудження ОСОБА_1 за вчинення злочину, передбаченого пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) скасувати із закриттям провадження у справі. Крім цього, посилаючись на позитивні дані про особу ОСОБА_1 ставлять питання про пом'якшення йому покарання. Також посилаються на те, що показання ОСОБА_1 на досудовому слідстві отримані із застосуванням до нього недозволених методів слідства, а тому є недопустими доказами у справі.
У касаційних скаргах та доповненнях до них засуджений ОСОБА_2 та його законний представник ОСОБА_4 також порушують питання про скасування вироку щодо ОСОБА_2 у частині його засудження за вчинення злочину, передбаченого пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) із закриттям провадження у справі. Посилаються на те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_5мала місце попередня змова на вчинення умисного вбивства потерпілого ОСОБА_7, смерть якого настала саме внаслідок дій ОСОБА_5 Вказують на застосування до ОСОБА_2 на досудовому слідстві недозволених методів слідства, внаслідок чого він обмовив себе у вчиненні вбивства за попередньою змовою з ОСОБА_5 та ОСОБА_1. Крім цього, посилаючись на позитивні дані про особу ОСОБА_2, просять пом'якшити покарання.
Щодо засудженого ОСОБА_5 вирок не оскаржено і касаційне подання не внесено.
Заслухавши доповідача, пояснення засудженого ОСОБА_1, який підтримав касаційні скарги, засудженого ОСОБА_2, який частково підтримав касаційні скарги, зазначивши, що визнає свою вину повністю і просить тільки про пом'якшення покарання, пояснення прокурора, який заперечував проти задоволення касаційних скарг, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів вважає, касаційні скарги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Висновок суду про винність ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, за які їх засуджено, відповідає фактичним обставинам справи, обгрунтований сукупністю доказів, розглянутих у судовому засіданні, належно оцінених і наведених судом у вироку.
Цей висновок, зокрема, грунтується як на показаннях засуджених ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_2 під час досудового слідства та судового розгляду, так і показаннях потерпілої ОСОБА_6, свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, даних, що містяться у протоколах оглядів місця події, у протоколах відтворення обстановки та обставин події з обвинуваченими, у протоколах виявлення та вилучення речей та предметів, у протоколах огляду речових доказів, у висновках судово-медичних, судово-цитологічних та судово-криміналістичних експертиз.
Доводи у касаційних скаргах засуджених та їх законних представників про те, що досудове слідство та судовий розгляд у справі проведені необ'єктивно, неповно й упереджено, а висновки суду щодо участі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у вчиненні за попередньою змовою з ОСОБА_5 умисного вбивства потерпілого ОСОБА_7 із користі, викладені у вироку, не відповідають фактичним обставинам справи та грунтуються тільки на показаннях засуджених, які вони давали під впливом незаконних методів слідства з боку працівників міліції, є безпідставними.
Як встановлено перевіркою матеріалів кримінальної справи, досудове слідство і судовий розгляд у справі проведені з дотриманням вимог кримінально-процесуального законодавства, зокрема, всі допити неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проводилися на досудовому слідстві за участю їх захисників. При цьому заяв про застосування до них недозволених методів слідства не надходило і зауваження на протоколи цих слідчих дій не поступали. Проведеною перевіркою прокуратури не встановлено доказів того, що до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 застосовувалися незаконні методи слідства.
За таких обставин суд обгрунтовано послався на показання засуджених, які вони дали на досудовому слідстві, і у яких вони визнавали той факт, що до вчинення розбійного нападу на сім'ю ОСОБА_6вони детально обговорювали план нападу, дії кожного з учасників, застосування знарядь злочину та можливість вчинення вбивства.
Крім того, як убачається з показань засуджених під час судового розгляду, коли потерпілий ОСОБА_7 на прохання ОСОБА_2 відкрив двері,ОСОБА_1 одразу ж почав завдавати йому удари кувалдою в область голови. Після чого до його дій приєднався ОСОБА_5, вдаривши декілька разів потерпілого в область голови кастетом, а також ОСОБА_2, який застосував металевий ломик. Коли потерпілий втратив свідомість, вони пройшли у дім, деОСОБА_1, озброєний кувалдою, став спостерігати за потерпілою ОСОБА_6, яка спала, а ОСОБА_5 та ОСОБА_2 почали обшукувати дім. Під час цього, ОСОБА_2 вийшов до передпокою та побачив, що потерпі лий ОСОБА_7 подає ознаки життя, про що повідомив ОСОБА_5, який, взявши ніж, разом з ОСОБА_2 пішов до ОСОБА_7 та завдав потерпілому декілька різаних поранень шиї, від яких ОСОБА_7 помер на місці події. Після цього, вони розбудили потерпілу та почали вимагати, щоб вона вказала місце, де знаходяться гроші. При цьому ОСОБА_1 неодноразово завдав потерпілій удари кастетом в область голови.
Наведені показання засуджених підтверджують, що всі їх дії були попередньо обумовлені, носили узгоджений характер і були направлені на досягнення єдиного результату, у тому числі, і настання смерті потерпілого ОСОБА_7 При цьому кожний з них виконував певну роль у цьому.
Згідно з роз'ясненнями, які містяться у п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 лютого 2003 року № 2 "Про судову практику в справах про злочини проти життя та здоров'я особи" ( v0002700-03 ) (v0002700-03) , за вчинення за попередньою змовою групою осіб умисного вбивства несуть відповідальність і ті особи, котрі хоча й не вчинювали дій, якими безпосередньо була заподіяна смерть потерпілому, але будучи об'єднаними з іншими співвиконавцями вбивства єдиним умислом, спрямованим на позбавлення потерпілого життя, виконали хоча б частину того обсягу дій, який група вважала необхідним для реалізації цього умислу. З урахуванням конкретних обставин справи та змісту спільного умислу осіб, що вчинюють убивство за попередньою змовою, до таких дій належать: застосування на початку нападу насильства щодо потерпілого з метою приведення його у безпорадний стан з тим, щоб інший співучасник, скориставшись таким станом, заподіяв потерпілому смерть; подолання опору потерпілого з метою полегшити заподіяння йому смерті іншим співучасником; усунення певних перешкод, що в конкретній ситуації заважають іншій особі заподіяти смерть або істотно ускладнюють це завдання особі, яка згідно з домовленістю заподіює смерть потерпілому, конкретної допомоги під час учинення вбивства (у вигляді порад, передачі зброї тощо); ведення спостереження за потерпілим, іншими особами чи обстановкою безпосередньо перед вбивством або під час його вчинення з метою забезпечити реалізацію спільного умислу тощо.
Виходячи з наведеного та враховуючи конкретні обставини справи і дії кожного із засуджених під час учинення злочину, колегія суддів вважає, що висновок суду про вчинення ними за попередньою змовою групою осіб умисного вбивства потерпілого ОСОБА_7 є правильним та обгрунтованим, а посилання засуджених та їх законних представників на те, що оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не вчиняли безпосередньо дій, які призвели до смерті потерпілого, а тому не можуть нести відповідальність за умисне вбивство, є безпідставними.
Виходячи з доказів, які були досліджені в судовому засіданні, суд правильно кваліфікував дії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 187 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) .
Разом із тим призначене ОСОБА_1 та ОСОБА_2 покарання за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) у вигляді 14 та 12 років позбавлення волі є занадто суворим, визначеним без врахування вимог ч. 2 ст. 68 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) про те, що при призначенні покарання співучасникам злочину суд, керуючись положеннями статей 65-67 цього Кодексу, враховує характер та ступінь участі кожного з них у вчиненні злочину.
Як убачається з матеріалів справи,ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вчинили злочини у неповнолітньому віці, не були ініціаторами вчинення злочинів, їх роль та ступінь участі, зокрема, в умисному вбивстві потерпілого ОСОБА_7, є значно меншою ніж дорослого співучасника.
Крім цього, до кримінальної відповідальності вони притягаються вперше, позитивно характеризуються за місцем проживання та навчання.
ОСОБА_2 при дачі пояснень у Верховному Суді України повністю визнав свою вину у вчиненому.
Наведене в сукупності дає підстави для пом'якшення призначеного їм за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) покарання.
Що ж стосується призначеного засудженим за ч. 4 ст. 187 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) покарання, то воно відповідає вимогам ст. 65 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) .
Враховуючи наведене та керуючись статтями 394-396 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) , колегія суддів
у х в а л и л а:
касаційні скарги засуджених ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та їх законних представників задовольнити частково.
Вирок апеляційного суду Донецької області від 21 грудня 2006 року з м і н и т и.
Пом'якшити покарання призначене ОСОБА_1 за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) до 12 років позбавлення волі.
На підставі ст. 70 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) за сукупністю злочинів, передбачених пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) , ч. 4 ст. 187 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) , остаточно призначити ОСОБА_1 покарання 12 років позбавлення волі без конфіскації майна.
Пом'якшити покарання ОСОБА_2 за пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) до 10 років позбавлення волі.
На підставі ст. 70 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) за сукупністю злочинів, передбачених пунктами 6, 12 ч. 2 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) , ч. 4 ст. 187 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) остаточно призначити ОСОБА_2 покарання 10 років позбавлення волі без конфіскації майна.
У решті цей вирок залишити без зміни.
С У Д Д I:
Гошовська Т.В. Пивовар В.Ф. Пошва Б.М.