У х в а л а
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого Селівона О.Ф.,
суддів Кривенди О.В., Шевченко Т.В.
розглянула в судовому засіданні 17 травня 2007 року в м. Києві кримінальну справу за касаційними скаргами засудженого ОСОБА_1 та його захисників ОСОБА_2. і ОСОБА_3. на вирок Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 1 липня 2005 року та ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 20 грудня 2005 року щодо ОСОБА_1
Цим вироком ОСОБА_1,
IНФОРМАЦIЯ_1 народження, уродженця м. Євпаторії Автономної Республіки Крим, раніше не судимого,
визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 365, ч. 2 ст. 307 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) , і призначено йому покарання:
- за ч. 2 ст. 365 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) - 3 роки позбавлення волі з позбавленням права займати посади в правоохоронних органах України на строк 2 роки;
- за ч. 2 ст. 307 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) - 5 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
На підставі ст. 70 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) за сукупністю злочинів ОСОБА_1 остаточно призначено 5 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, яке є його власністю, з позбавленням права займати посади в правоохоронних органах України на строк 2 роки.
Прийнято рішення щодо речових доказів та судових витрат.
Ухвалою колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 20 грудня 2005 року вирок щодо ОСОБА_1 залишено без зміни.
Згідно з вироком ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочинів за таких обставин.
20 червня 2000 року, близько 17 год. 15 хв., ОСОБА_1, будучи старшим оперуповноваженим ВКР Євпаторійського МВ ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим, здійснюючи свою професійну діяльність у парку ім. Фрунзе в м.Євпаторії біля торговельної палаткиНОМЕР_1, перевищуючи свої службові повноваження, висловлював на адресу ОСОБА_4 погрози побиттям, ображаючи і принижуючи його людську гідність, після чого наніс потерпілому декілька ударів кулаками по голові і тулубу, заподіявши йому легкі тілесні ушкодження, які не спричинили короткочасного розладу здоров'я, у виді синця на лівій вушній раковині.
На початку серпня 2001 року, у другій половині одного з днів, ОСОБА_1, працюючи оперуповноваженим ЛПМ на залізничній станції м. Саки ЛВМ м.Євпаторії, на вул. Завгородній в м. Євпаторії висловлював на адресу знайомого йому як особа, раніше судима за вчинення злочину, пов'язаного з незаконним обігом наркотиків, ОСОБА_5 образи з приводу його інвалідності, принижуючи його честь і гідність. Після цього, перевищуючи свої службові повноваження, наніс потерпілому декілька ударів кулаками і ногами по голові, обличчю і тулубу, заподіявши легкі тілесні ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров'я, у виді закритого перелому кісток носа. Продовжуючи перевищувати свої службові повноваження, під погрозою побиття змусив потерпілого роздягтись і закинув його одяг на дах розташованої поруч господарської будівлі.
24 лютого 2004 року, близько 18 год. 30 хв., біля АДРЕСА_1 в м. Євпаторії працівниками ВБНОН Євпаторійського МВ ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим було затримано ОСОБА_1, у якого під час особистого огляду було виявлено і вилучено три відрізки полімерної плівки з особливо небезпечним наркотичним засобом - опієм екстракційним вагою 0,14 г, 0,2 г і 0,21 г, який він незаконно придбав за невстановлених обставин і зберігав при собі з метою збуту.
У касаційних скаргах:
Засуджений ОСОБА_1, даючи свій аналіз доказам, які є у справі, просить судові рішення щодо нього скасувати, а справу закрити за відсутністю в його діях складу злочину або направити на нове розслідування, оскільки його винність у вчиненні інкримінованих йому злочинів не доведено, досудове та судове слідство проведено неповно, однобічно і упереджено, а викладені у вироку висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи. Зазначає, що наркотики йому підкинули працівники міліції під час його затримання, а потерпілі ОСОБА_4 і ОСОБА_5 його обмовили. Посилається на істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону під час його затримання та досудового слідства, а також обмеження судом його права на ознайомлення з матеріалами справи і з технічним записом судового засідання.
Захисник ОСОБА_2 просить вирок і ухвалу щодо ОСОБА_1 скасувати і направити справу на новий судовий розгляд з мотивів неповноти і однобічності досудового та судового слідства, невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи та істотного порушення вимог кримінально-процесуального закону. Посилаючись на наявні у справі докази та на нововиявлені обставини, зазначає, що матеріали кримінальної справи щодо ОСОБА_1 сфальсифіковано, а висновки суду про його винність у вчиненні інкримінованих йому злочинів грунтуються на суперечливих та завідомо неправдивих показаннях свідків. Вказує на упереджене ставлення суду.
Захисник ОСОБА_3. просить судові рішення щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу закрити за відсутністю в його діях складу злочину або направити справу на нове розслідування. Даючи свій аналіз наявним у справі доказам та посилаючись на нововиявлені обставини, вказує на фальсифікацію матеріалів кримінальної справи щодо ОСОБА_1 та на невідповідність викладених у вироку висновків суду, які грунтуються на завідомо неправдивих показаннях свідків, фактичним обставинам справи. Зазначає про порушення вимог кримінально-процесуального закону під час досудового слідства та упереджене ставлення суду.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів вважає, що в їх задоволенні необхідно відмовити.
Так, згідно з ч. 1 ст. 398 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) касаційний суд не перевіряє вироки місцевих судів щодо неповноти і однобічності досудового та судового слідства, а також невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи.
Твердження у касаційних скаргах засудженого ОСОБА_1 та його захисників ОСОБА_2. і ОСОБА_3. про те, що наркотики йому підкинули працівники міліції під час його затримання з порушенням вимог ст. 106 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) , а потерпілі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 обмовили його з помсти за його правоохоронну діяльність, перевірялися судом першої інстанції і обгрунтовано визнані безпідставними, оскільки не знайшли свого підтвердження і спростовуються сукупністю доказів у справі.
Показанням свідків, які під час розгляду справи в суді змінили свої показання, дані на досудовому слідстві, суд дав належну оцінку.
Посилання у скаргах на упереджене ставлення суду до ОСОБА_1 є непереконливими з огляду на те, що суд виключив із пред'явленого йому обвинувачення епізод збуту наркотичного засобу ОСОБА_6, що свідчить про об'єктивний розгляд справи.
Апеляційний суд, розглядаючи справу за апеляціями засудженого та його захисників, згідно з ч. 1 ст. 367 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) перевірив викладені у них доводи про неповноту і однобічні сть досудового та судового слідства, а також невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи і визнав їх необгрунтованими з наведенням в ухвалі докладних мотивів такого висновку.
Колегія суддів вважає рішення апеляційного суду правильним, оскільки підстав, які викликали б сумніви щодо достовірності та допустимості доказів, на які послався суд у вироку, під час перевірки матеріалів справи не встановлено.
Iстотних порушень вимог кримінально-процесуального закону, які могли б бути підставою для зміни або скасування постановлених у даній справі судових рішень, не виявлено.
Твердження ОСОБА_1 про обмеження судом його права на ознайомлення з матеріалами справи і з технічним записом судового засідання є надуманими.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 знайомився з матеріалами справи та протоколом судового засідання 6, 7, 14, 18 та 22 липня 2005 року, що підтверджується його розпискою (т. 7, а. с. 123), а в подальшому від ознайомлення неодноразово відмовлявся, про що свідчать його заяви (т. 7, а. с. 133-135) та акти комісій у складі працівників суду (т. 7, а. с. 229, 230, 232, 233), внаслідок чого постановою Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 10 листопада 2005 року відмовлено у задоволенні чергового клопотання ОСОБА_1 про ознайомлення з протоколом судового засідання і відтворення технічного запису судового процесу.
Доводи захисників ОСОБА_2. і ОСОБА_3. про фальсифікацію матеріалів кримінальної справи щодо ОСОБА_1 з посиланням на нововиявлені обставини мають перевірятись відповідним прокурором і за певних умов можуть бути підставою для перегляду судових рішень в порядку виключного провадження.
Таким чином, підстав для призначення кримінальної справи до касаційного розгляду з повідомленням осіб, зазначених у ст. 384 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) , немає.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 394 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) , колегія суддів
у х в а л и л а :
у задоволенні касаційних скарг засудженого ОСОБА_1 та захисників ОСОБА_2. і ОСОБА_3. у кримінальній справі щодо ОСОБА_1 відмовити.
Судді:
Селівон О.Ф. Кривенда О.В. Шевченко Т.В.
З оригіналом згідно:
Суддя Верховного Суду України О.Ф. Селівон