ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" лютого 2016 р. м. Київ К/800/574/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Сороки М. О., Чумаченко Т. А.,
розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "Тепличне" до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірним та скасування рішення, касаційне провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року,
у с т а н о в и л а :
У квітні 2015 року Приватне підприємство "Тепличне" (далі - ПП "Тепличне") звернулось до суду з адміністративним позовом до Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (далі - Авангардівська селищна рада) про визнання неправомірним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень № 1220-V від 12 березня 2015 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що органом місцевого самоврядування всупереч вимог чинного законодавства прийнято рішення, згідно з яким підтримано позовні вимоги, що розглядаються Господарським судом Одеської області у справі № 916/640/15-г, заявлені до ПП "Тепличне" про припинення договору оренди землі від 18 червня 2004 року, реєстровий номер 55, шляхом його розірвання.
Вважаючи, що оскаржуване рішення стосовно підтримання відповідачем своїх позовних вимог в господарському процесі є неправомірним, ПП "Тепличне" звернулось до суду з вимогою про його скасування.
Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 12 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Визнано неправомірним та скасовано рішення Авангардівської селищної ради № 1220-V від 12 березня 2015 року "Щодо позовних вимог, заявлених до ПП "Тепличне" про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання".
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 12 серпня 2015 року скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов задоволено.
Визнано неправомірним та скасовано рішення Авангардівської селищної ради № 1220-V від 12 березня 2015 року "Щодо позовних вимог, заявлених до ПП "Тепличне" про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання".
Стягнуто з Авангардівської селищної ради на користь ПП "Тепличне" сплачений судовий збір у розмірі 73,08 гривень.
Рішення суду, скасовано з тих підстав, що мотивувальна частина рішення не відповідає фактичним обставинам справи.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Розглядаючи справу, суди попередніх інстанцій виходили з того, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів. На думку колегії суддів, такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права з огляду на нижченаведене.
Відповідно до пункту першого частини другої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт сьомий частини першої статті 3 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до частини першої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі рішення органу місцевого самоврядування № 361-ХХ від 18 червня 2004 року між ПП "Тепличне" та Авангардівською селищною радою укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 53,246 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва терміном на 49 років.
Між сторонами існує господарський спір щодо розірвання договору оренди земельної ділянки, який укладено між позивачем та Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області.
Вказаний спір розглянуто господарським судом, в рамках судової справи № 916/640/15-г, та на підтвердження своєї правової позиції, стороною по справі, а саме Авангардівською селищною радою Овідіопольського району Одеської області, на черговій сесії, прийнято оскаржуване рішення № 1220-У від 12 березня 2015 року "Щодо позовних вимог, заявлених до ПП "Тепличне" про припинення договору оренди, шляхом його розірвання".
Отже, з наведеного вбачається, що в справі яка розглядається, сільська рада, реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, відповідно до статті 5 ЗК має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, тобто є рівноправним суб'єктом земельних відносин. У цьому спорі учасники земельних правовідносин не підпорядковані один одному, а отже, суб'єкт владних повноважень - сільська рада - владних управлінських функцій не здійснювала.
Проте зазначені обставини залишилися поза увагою судів як першої так і апеляційної інстанцій, хоча вони мають істотне значення для вирішення питання щодо можливості розгляду справи за правилами, встановленими КАС (2747-15) .
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Враховуючи викладене, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду господарськими судами у порядку, визначеному нормами Господарського процесуального кодексу України (1798-12) .
Відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, якщо провадження за позовною заявою, яку не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, було помилково відкрито, суд закриває провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
За правилами частини першої статті 228 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.
За таких обставин, рішення судів як першої так і апеляційної інстанцій підлягають скасуванню із закриттям провадження у справі.
Керуючись статтями 157, 222, 223, 228, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області задовольнити частково.
Постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 12 серпня 2015 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2015 року в цій справі скасувати.
Провадження по справі відкрите в порядку адміністративного судочинства з а к р и т и.
Роз'яснити позивачу право на звернення до суду в порядку господарського судочинства.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає
Головуючий
Судді
М. І. Смокович
М. О. Сорока
Т. А. Чумаченко