ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" лютого 2016 р. м. Київ К/800/39527/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.Ю.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Європрофіль ЮА" до Київської міської митниці Державної фіскальної служби про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Європрофіль ЮА" звернулось до суду з позовом про:
- визнання протиправним не розгляд відповідачем в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, заяви позивача від 05.11.2014 року № 05/11-1 про повернення надмірно сплачених коштів;
- зобов'язання відповідача вчинити дії в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щодо повернення надмірно сплачених коштів відповідно до заяви позивача від 05.11.2014 року № 05/11-1.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.12.2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 року, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо неприйняття рішення про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Європрофіль ЮА" надмірно сплачених митних платежів на суму 85 908, 14 грн. та на суму 193 955, 54 грн. у формі Висновку та його направленню Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення вказаної суми коштів з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "Європрофіль ЮА" у встановлений чинним законодавством строк. Зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міндоходів підготувати Висновок про повернення надмірно сплачених Товариству з обмеженою відповідальністю "Європрофіль ЮА" митних платежів на суму 85 908,14 грн. та на суму 193 955,54 грн. та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій щодо задоволення позову, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Київською регіональною митницею за результатами здійсненого контролю правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України, прийняті рішення про коригування заявленої позивачем митної вартості товарів від 30.11.2012 року № 100210000/2012/212063/2 та від 29.12.2012 року № 100260000/2012/212121/2.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.04.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2013 року, у справі № 826/2016/13-а за позовом ТОВ "Європрофіль ЮА" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 30.11.2012 року № 100210000/2012/212063/2.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.04.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2014 року, у справі № 826/1396/13-а за позовом ТОВ "Європрофіль ЮА" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 29.12.2012 року № 100260000/2012/212121/2.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Європрофіль ЮА", з метою виконання рішень адміністративних судів, що набрали законної сили, 05.11.2014 року звернулось до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів з заявою № 05/11-1 про повернення надмірно сплачених митних платежів, відповідно до ст. 301 Митного кодексу України, Розділу III Порядку, затвердженого наказом ДМСУ від 20.07.2007 № 618 (z1097-07) .
Листом від 27.11.2014 року № 13074/1/26-70-52-04, Київська міжрегіональна митниця Міндоходів надала відповідь позивачу, якою повідомила, що оскільки повернення коштів не було предметом розгляду в судових справах, то правові підстави для повернення коштів, щодо яких подано зазначену заяву, відсутні.
Суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про неправомірність зазначеної відмови з огляду на таке.
Відповідно до статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України (2755-17) . У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.
За змістом пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно пункту 1 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 р. № 618 (z1097-07) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 р. за № 1097/14364 (z1097-07) (надалі за текстом - "Порядок"), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ названого Порядку для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147 (z1095-07) , керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Згідно з пунктом 7 Розділу ІІІ Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Позивач у встановленому порядку та за наявності передбачених законом підстав звернувся до митного органу для повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених платежів. Проте, митний орган, у порушення закону, відмовився від виконання своїх обов'язків, не здійснив ніяких дій щодо повернення надмірно сплаченого податку.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог.
Касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби відхилити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: