У х в а л а
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
Кравченка К.Т.,
суддів
Жука В.Г., Мороза М.А.,
розглянула в судовому засіданні у м. Києві 30 листопада 2006 року кримінальну справу за касаційною скаргою засудженого ОСОБА_1 на вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 червня 2004 року та ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 31 серпня 2004 року.
Вироком суду
ОСОБА_1,
IНФОРМАЦIЯ_1 народження,
уродженця та жителя м. Луцьк Волинської області,
судимого:
27 грудня 2001 року Луцьким міським судом за ст. ст. 81 ч. 2, 81 ч. 3,
140 ч. 2, 42 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 3 роки 6 місяців позбавлення волі.
Звільнений 10 вересня 2003 року за ст. 2 Закону України "Про амністію"
від 11 липня 2003 року на 1 рік 2 місяці 7 днів,
- засуджено за ч. 1 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 12 років позбавлення волі.
Постановлено стягнути із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 3512 грн. 85 коп. на відшкодування матеріальної та 30000 грн. моральної шкоди, а також у доход держави 41 грн. 30 коп. судових витрат.
Ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 31 серпня 2004 року апеляцію засудженого залишено без задоволення, а вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 червня 2004 року - без зміни.
Як визнав суд, 24 березня 2004 року, приблизно о 19 годині, ОСОБА_1, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, у будинку АДРЕСА_1, на грунті помсти та особистих неприязних стосунків, з метою умисного вбивства, завдав ОСОБА_3 не менше семи ударів ножем у життєво-важливі органи, заподіявши проникні колото-різані поранення грудної клітки, від чого потерпілий помер на місці вчинення злочину.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить судові рішення щодо нього скасувати у зв'язку із тим, що на досудовому слідстві та судом не були досліджені усі обставини справи, не допитані усі свідки у справі.
Вважає, що його злочинні дії невірно кваліфіковано за ч. 1 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) , оскільки злочин він вчинив у стані сильного душевного хвилювання, що раптово виникло внаслідок протизаконного насильства і тяжкої образи з боку потерпілого.
Засуджений зазначає, що судом належним чином не ураховано дані про особу потерпілого, його протиправну поведінку, а також пом'якшуючі покарання обставини.
Крім того, ОСОБА_1 вказує на те, що у судовому засіданні було порушено його право на захист. Апеляційний суд не задовольнив його клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, наведені у скарзі засудженого, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Висновок суду першої інстанції, щодо доведеності винності ОСОБА_1 у вчиненні умисного вбивства, стверджується сукупністю зібраних у справі доказів, і є правильним.
На обгрунтування свого висновку, суд першої ланки підставно послався у вироку на досліджені у судовому засіданні докази, у тому числі й на показання самого засудженого, за якими він повністю визнавав себе винним у вчиненому ним злочині. ОСОБА_1 неодноразово стверджував, що перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, на грунті помсти та особистих неприязних стосунків, завдав декілька ударів кухонним ножем у грудну клітку ОСОБА_3, розуміючи, що цим може позбавити його життя. Ці показання засуджений підтвердив і при відтворенні обстановки та обставин події.
Пояснення ОСОБА_1 узгоджуються із показаннями свідків ОСОБА_4, потерпілої ОСОБА_2 під час досудового та судового слідства та даними, що є у протоколах огляду місця події і фототаблицях до нього, висновках судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, іншими доказами у справі.
Зокрема, із даних, що є у висновку судово-медичної експертизи вбачається, що смерть ОСОБА_3 настала від тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя у момент їх заподіяння.
Уся сукупність зібраних у справі доказів була предметом перевірки і аналізу суду першої інстанції, що дало йому змогу зробити обгрунтований висновок щодо винності ОСОБА_1 у вчиненні умисного вбивства за обставин, вказаних у вироку та кваліфікувати його злочинні дії саме за ч. 1 ст. 115 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) .
Посилання засудженого на те, що він заподіяв потерпілому тяжкі тілесні ушкодження, перебуваючи у стані сильного душевного хвилювання, були предметом перевірки суду і не знайшли свого підтвердження.
Так, за даними комісійної, комплексної,
психолого-психіатричної експертизи (а. с. 132 - 135), ОСОБА_1
ніякими хронічними психічними захворюваннями не страждав і не
страждає, і є осудною особою.
У стані фізіологічного афекту не перебував, не знаходився також і у будь-якому стресовому чи розгубленому стані.
Твердження засудженого про те, що суд безпідставно визнав, що злочин він вчинив у стані алкогольного сп'яніння, то воно не грунтується на матеріала справи, спростовано показаннями як самого засудженого у судовому засіданні, так і поясненнями свідка ОСОБА_5.
Призначаючи ОСОБА_1 покарання, керуючись ст. 65 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) , суд урахував характер і ступінь суспільної небезпечності вчиненого ним злочину, котрий є тяжким, дані про особу засудженого, який повністю визнавав себе винним, розкаявся у скоєному, сприяв розкриттю злочину, те, що злочин вчинив у неповнолітньому віці, а також і те, що винний раніше судимий і обрав йому покарання у межах санкції ст. 115 ч. 1 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) .
Призначене покарання є необхідним та достатнім для виправлення засудженого.
За матеріалами справи видно, що у ході досудового слідства та у судовому засіданні право засудженого на захист порушено не було.
При апеляційному розгляді справи ОСОБА_1 клопотань про фіксацію судового розгляду технічними засобами не заявляв.
Вивченням матеріалів справи порушень
кримінально-процесуального закону, що тягнуть скасування або зміну
постановлених у справі судових рішень, не виявлено. Не виявлено й
даних, котрі свідчили б про те, що до ОСОБА_1 застосовувалися
незаконні методи слідства. Тому твердження у касаційній скарзі
засудженого про те, що показання під час досудового слідства він
давав під тиском працівників міліції, не можна визнати
підставними.
Підстав для задоволення касаційної скарги засудженого, а також для призначення даної справи до касаційного розгляду з викликом осіб, зазначених у статті 384 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) , не знайдено.
Керуючись статтею 394 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) , колегія суддів
у х в а л и л а:
У задоволенні касаційної скарги засудженому ОСОБА_1 - відмовити.
С у д д і:
Кравченко К.Т. Жук В.Г. Мороз М.А.