У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
Паневіна В.О.,
суддів
Кліменко М.Р., Федченка О.С.
за участю прокурора
Брянцева В.Л.
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 28 листопада 2006 року справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на вирок апеляційного суду щодо ОСОБА_1.
За вироком апеляційного суду Донецької області від 2 червня 2006 року ОСОБА_1, громадянин України, не судимий згідно ст.89 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) ,
засуджений: за ст. 125 ч.2 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 6 місяців арешту; за ст. 296 ч.4 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 4 роки позбавлення волі; за ст. 115 ч.2 п.5 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) на 10 років позбавлення волі.
На підставі ст. 70 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) за сукупністю злочинів суд визначив ОСОБА_1. остаточне покарання - 10 років і 6 місяців позбавлення волі.
Суд постановив стягнути із засудженого на користь потерпілої ОСОБА_2 1 510 грн. на відшкодування заподіяної матеріальної шкоди і 50 000 грн. - моральної.
ОСОБА_1. визнано винуватим у вчиненні злочинів при наступних обставинах.
11 липня 2005 року, в кафе, розташованому на перехресті пр. Металургів та Приморського бульвару в м. Маріуполі, приблизно о 00 год. 30 хв., під час вживання спиртних напоїв між засудженим ОСОБА_1 та ОСОБА_3 виник конфлікт, що переріс у бійку, в ході якої ОСОБА_3 декілька раз ударив засудженого по тілу та голові. ОСОБА_1, з метою вчинення умисного вбивства ОСОБА_3, на таксі поїхав у орендований ним гараж, де взяв мисливську рушницю МЦ-21-12 дванадцятого калібру, зарядив її магазин п'ятьма патронами і взяв з собою ще декілька запасних набоїв. Приблизно о 1 год. 50 хв. на указаному автомобілі засуджений повернувся в кафе. Тримаючи в руках рушницю із зведеним спусковим механізмом, ОСОБА_1 зайшов у кафе і підійшов до столика, за яким сиділи потерпілий ОСОБА_4, ОСОБА_3 та інші відвідувачі. Побачивши, що ОСОБА_4 намагається встати із-за столу, засуджений прикладом рушниці ударив потерпілого по голові, заподіявши йому фізичний біль. Після цього, діючи із помсти, з метою вчинення умисного вбивства ОСОБА_3, усвідомлюючи, що в результаті пострілу можуть постраждати і інші відвідувачі кафе, які перебували поруч місця подій, ОСОБА_1 двічі вистрілив із рушниці. Одним із пострілів засуджений попав у голову ОСОБА_3, заподіявши йому скрізне вогнепальне поранення голови із заподіянням відкритої черепно-мозкової травми з розміжченням речовини головного мозку, від чого смерть ОСОБА_3 настала на місці подій. Потерпілому ОСОБА_5, який знаходився у зоні ураження, в результаті одного із пострілів були заподіяні легкі тілесні ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров'я, у виді вогнепальних шротових поранень плеча та грудей. Крім того, в результаті цих дій засудженого було грубо порушено громадський порядок, оскільки було порушено відпочинок відвідувачів кафе, а також режим роботи кафе, яке у зв'язку із зазначеними подіями було закрито з 1 год. 50 хв. до ранку.
У касаційному поданні прокурор просить вирок скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд, оскільки вважає, що призначене ОСОБА_1. покарання є м'яким і таким, що не відповідає тяжкості вчиненого ним злочину та даним, які характеризують засудженого.
Заслухавши доповідь судді, прокурора, який підтримав подання, пояснення засудженого, який просив подання прокурора залишити без задоволення, перевіривши матеріали справи і обговоривши викладені у касаційному поданні доводи, колегія суддів вважає, що це подання підлягає задоволенню.
Висновки суду щодо доведеності вини ОСОБА_1. у вчиненні ним зазначених у вироку злочинів і щодо кваліфікації дій засудженого за ст.ст.125 ч.2, 296 ч.4, 115 ч.2 п.5 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) відповідають дослідженим у судовому засіданні доказам і ніким із учасників судового розгляду не оспорюються.
Що стосується призначення ОСОБА_1. покарання за ці злочини, то колегія суддів вважає, що вирішення цього питання судом першої інстанції не відповідає положенням ст. 65 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) .
Зокрема, обгрунтованими є викладені у поданні доводи про те, що призначаючи ОСОБА_1. покарання суд недостатньо врахував ступінь тяжкості скоєного ним злочину - умисного вбивства, вчиненого способом, небезпечним для життя багатьох осіб, в результаті чого одну особу було вбито, а іншій - заподіяно тілесні ушкодження.
Також обгрунтовано у поданні ставиться під сумнів визнання судом першої інстанції за обставини, які пом'якшують покарання те, що засуджений, як зазначено у вироку, невизнаючи себе винуватим у вчиненні інкримінованих йому дій, не заперечує, що від його дій настали суспільно небезпечні наслідки і не заперечує проти відшкодування заподіяної матеріальної та моральної шкоди в розумних межах.
Таким чином, колегія суддів вважає, що призначене ОСОБА_1. покарання дійсно не відповідає тяжкості вчинених ним злочинів і це питання вирішено без належного врахування інших положень, передбачених ст. 65 КК України ( 2341-14 ) (2341-14) , а тому вирок суду підлягає скасуванню, у зв'язку з м'якістю призначеного покарання, а справа - направленню на новий судовий розгляд.
Під час цього розгляду, встановивши винуватість ОСОБА_1. у вчиненні злочинів, суду першої інстанції слід призначити йому покарання, яке б відповідало ступені тяжкості цих злочинів та з врахуванням інших передбачених законом обставин.
Керуючись ст.ст. 394-396 КПК України ( 1001-05 ) (1001-05) , колегія суддів
ухвалила:
касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, задовольнити.
Вирок апеляційного суду Донецької області від 2 червня 2006 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд у той же апеляційний суд.
Судді:
Паневін В.О. Кліменко М.Р. Федченко О.С.