ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2016 року м. Київ К/800/41090/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Краматорської міської ради на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року у справі № 234/9161/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Дружківське рудоуправління" звернулось з позовом до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту 3 рішення Краматорської міської ради № 47/VI-35 від 12.03.2015 року "Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції".
Позов обґрунтований порушенням відповідачем вимог пп.12.3.4 п.12.3. ст.12, пп.4.1.9 п.4.1 ст. 4 Податкового кодексу України та ч.3 ст. 27 Бюджетного кодексу України в частині строків прийняття та офіційного оприлюднення рішення про встановлення або зміну застосування встановлюваних місцевих податків та зборів на 2015 рік, та в частині заборони зміни протягом бюджетного року податків та зборів, їх ставок, а також податкових пільг.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 06 липня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 3 рішення Краматорської міської ради № 47/VI-35 від 12.03.2015 року "Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції", згідно з яким зазначене рішення набуває чинності з 01.07.2015 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року змінено постанову суду першої інстанції в частині обґрунтування мотивувальної частини постанови суду. В іншій частині постанову Краматорського міського суду Донецької області від 6 липня 2015 року залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року, Краматорська міська рада звернулась з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Дружківське рудоуправління" є власником об'єктів нерухомого майна, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, смт. Комишуваха, вул. Самаркандська, будинок 82, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
12.03.2015 року Краматорська міська рада прийняла рішення № 47/VI-35 "Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста Краматорська в новій редакції", на виконання Закону України від 28.12.2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (71-19) , відповідно до ст. 266 Податкового кодексу України, керуючись ст.12 розділу І "Загальні положення" Податкового кодексу України (2755-17) , ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вказаним рішенням Краматорська міська рада вирішила: 1. Затвердити Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції (додається); 2. Відділу з питань преси, інформації та зв'язків з громадськістю (ОСОБА_1) опублікувати дане рішення в газеті "Краматорська правда" та розмістити на офіційному веб-сайті Краматорської міської ради; 3. Дане рішення набуває чинності з 01.07.2015 року; 4. Вважати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 24.12.2014 року № 44/VI-305 "Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська" з 01.01.2015 року; 5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Панкова А.В.
Не погоджуючись з пунктом 3 вказаного рішення відповідача, ПАТ "Дружківське рудоуправління" звернулось до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій вірно виходили з наступного.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України (254к/96-ВР) , цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 24 частини 1 статті 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України (2755-17) .
Відповідно до п.12.3. ст. 12 Податкового кодексу України (в редакції. чинній на час прийняття оскаржуваного пункту рішення) сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Згідно з пп.12.3.1. п.12.3 ст. 12 ПК України, встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пп.12.3.4. п.12.3 ст. 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Частиною 3 статті 27 Бюджетного кодексу України встановлено, що Закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються: не пізніше 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду; після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Таким чином, правила щодо прийняття місцевими радами рішень щодо зміни розмірів податків, які справляються до бюджетів та формують їх доходну частину, що визначені податковим та бюджетним законодавством, є однаковими.
З наведених положень податкового та бюджетного законодавства вбачається, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Законом України "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №71-VІІІ (71-19) , який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до Податкового кодексу України (2755-17) .
Пунктом 4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону № 71-VІІІ (71-19) рекомендовано органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (1160-15) .
Тобто, зазначеними приписами було рекомендовано органам місцевого самоврядування, а не зобов'язано, прийняти рішення щодо встановлення у 2015 році місцевого податку на майно.
При цьому, Законом № 71-VІІІ (71-19) не були внесені зміни до пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 та пп.12.3.4 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів про протиправність пункту 3 рішення Краматорської міської ради № 47/VI-35 від 12.03.2015 року згідно з яким зазначене рішення набуває чинності з 01.07.2015 року, а відтак про наявність правових підстав для задоволення позову.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо помилковості доводів суду першої інстанції про те, що спірні правовідносини регулюються саме Податковим кодексом України (2755-17) , а тому застосування до таких правовідносин приписів Закону № 71-VІІІ (71-19) є помилковим, оскільки положеннями пункту 7.3 статті 7 ПК України визначено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про зміну рішення суду першої інстанції в частині обґрунтування мотивувальної частини постанови.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Краматорської міської ради відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року - залишити без змін.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: