ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"19" січня 2016 р. м. Київ К/800/37275/15
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.,
суддів: Калашнікової О. В., Леонтович К.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2015 року у справі № 577/1880/15а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області, треті особи: Конотопський об'єднаний міський військовий комісаріат Сумської області, Сумський обласний військовий комісаріат про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2015 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області, треті особи: Конотопський об'єднаний міський військовий комісаріат Сумської області, Сумський обласний військовий комісаріат, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог просив: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі та Конотопському районі щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 20 лютого 2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він у період з 26.10.1979 року по 12.02.1982 року проходив строкову військову службу в військовій частині 2033, під час проходження якої за наказом командування цієї частини залучався для проведення бойових дій на території республіки Афганістан. Має статус учасника бойових дій на території республіки Афганістан, що підтверджується відповідним посвідченням. Таким чином, після досягнення 55 років і за наявності стажу роботи не менше 25 років, він має право на призначення йому пенсії, як учаснику бойових дій.
Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 29 травня 2015 року позовні вимоги задоволені.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2015 року скасоване рішення суду першої інстанції та відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати це рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судом та обґрунтованість застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги колегія суддів вважає їх обґрунтованими, а скаргу такою, що підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 26.10.1979р. по 12.02.1982 р. проходив строкову військову службу в в/ч 2033 має статус учасника бойових дій, що підтверджується виданим Сумським обласним військовим комісаріатом посвідченням учасника бойових дій Серії НОМЕР_1 та відповідно якого має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо призначення пенсії, як учаснику бойових дій відповідно до вимог чинного законодавства.
Листом від 10.03.2015 року за № 3718/05-11 управлінням Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки: згідно п. 2.1. Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
від 25.11.2005 року № 22-1 (z1566-05)
(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1 (z0895-14)
) до заяви про призначення дострокової пенсії за віком додаються документи, що засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях; відповідно до п. 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджено постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 (637-93-п)
, військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони; довідкою № 3/69 від 09.01.2015 року, виданою Конотопським об'єднаним міським військовим комісаріатом Сумської області, повідомлено про неможливість видачі відповідної довідки, оскільки під час проходження військової служби ОСОБА_1 вибував у відрядження на територію Республіки Афганістан, проте документи з відображенням поіменно військовослужбовців, які вибували у відрядження, коли та на який час, не збереглись.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, має трудовий стаж понад 25 років та досяг 55-річного віку, тобто має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що підставою для призначення пенсії згідно абз.6 пункту 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058 є наявність посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях, яку відповідач не надав.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до змісту абз. 6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Судами було встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій на території республіки Афганістан. Згідно копії військового квитка НОМЕР_2 у п. 11 зазначено: під час проходження військової служби у військовій частині 2033 в період з 26.10.1979 року до 12.02.1982 року неодноразово вибував у відрядження на територію Республіки Афганістан, де велись бойові дії.
Згідно копії посвідчення НОМЕР_1 ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.
Статус учасника бойових дій ОСОБА_1 встановлений 14.09.2012 року Комісією Сумського обласного військового комісаріату відповідно ст. 6 п. 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на підставі заяв свідків, якими вони підтвердили факт неодноразового вибування ОСОБА_1 у відрядження на територію Республіки Афганістан.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, має трудовий стаж понад 25 років та досяг 55-річного віку.
Суд першої інстанції належним чином дослідив доводи відповідача про відсутність довідки із військомату, зазначивши наступне.
Згідно повідомлення Конотопського об'єднаного міського військового комісаріату Сумської області № 19480/05-09 від 29.12.2014 року надати довідку відповідно до додатку № 2 п. 6 Порядку підтвердженення наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 (637-93-п)
, про період участі у бойових діях ОСОБА_1, Конотопський ОМВК не може, оскільки точний період перебування його в Афганістані невідомий; під час проходження військової служби ОСОБА_1 вибував у відрядження на територію Республіки Афганістан, проте документи з відображенням поіменно військовослужбовців які вибували у відрядження, коли та на який час не збереглись.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" набув право на призначення та отримання пенсії за віком, як учасник бойових дій, при цьому відсутність довідки військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях, за встановлених судами обставин, не може бути підставою для відмови у призначенні такої пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів дійшла думки, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, вірно встановив характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосував норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б призвели до ухвалення незаконного рішення, не вбачається.
Суд апеляційної інстанції помилково скасував рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону.
Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2015 року у справі №577/1880/15а скасувати, постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 29 травня 2015 року залишити в силі.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.