ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
22 грудня 2015 року м. Київ К/800/30386/15
К/800/31865/15
|
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Єрьоміна А.В. (головуючий); Кравцова О.В., Цуркана М.І.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - державне підприємство "Енергоринок", публічне акціонерне товариство "Центренерго", про зобов'язання вчинити певні дії, що переглядається за касаційними скаргами публічного акціонерного товариства "Центренерго", Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" (далі - позивач) звернулося в Донецький окружний адміністративний суд з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору -державне підприємство "Енергоринок", публічне акціонерне товариство "Центренерго" (далі - ПАТ "Центренерго"), в якому просило визначити порядок та термін повернення розпоряднику системи розрахунків Державному підприємству "Енергоринок" відповідно до інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку електричної енергії України, яка є додатком № 4 до Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року, коштів у сумі 117390 грн., що були додатково перераховані публічному акціонерному товариству "Центренерго" внаслідок прийняття постанови від 14 лютого 2015 року № 200 (v0200874-15)
"Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14 лютого 2015 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 200 (v0200874-15)
"Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року", першим пунктом якої затверджено додатковий платіж на виконання урядового рішення (Дврзб) для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року в сумі 117390 грн., а другим пунктом зобов'язано розпорядника системи розрахунків забезпечити проведення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України з урахуванням першого пункту цієї постанови.
Позивач зазначив, що є суб'єктом господарської діяльності, стороною Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року (далі - ДЧОРЕ).
Сторони ДЧОРЕ досягли згоди про порядок розподілу і перерахування коштів ОРЕ.
Відповідно до п. 8.8.1 Правил ОРЕ Державне підприємство "Енергоринок" повинен нарахувати та рівномірно розподілити між розрахунковими періодами доби такі додаткові платежі, як за рішенням НКРЕ - на виконання законодавчих актів та урядових рішень, погашення безнадійного боргу (Дзбвр). Відповідно до п. 10.1.8 Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України (далі - ІВКОР) Постанови НКРЕ згідно з якими вносяться зміни до алгоритму оптового постачальника, що передбачають додаткові перерахування коштів будь-яким окремим сторонам договору за рахунок інших, повинні визначити порядок та термін повернення додатково отриманих коштів.
На думку позивача, постановою від 14 лютого 2015 року № 200 (v0200874-15)
"Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року" відповідачем порушено права та охоронювані законом інтереси позивача, тому що ПАТ "Центренерго" надано додаткові перерахування коштів за рахунок інших учасників оптового ринку електроенергії, не визначивши при цьому порядок та термін повернення додатково отриманих коштів.
Позивач вважає, що оскаржуваною постановою відповідач створив для позивача несприятливі умови на ринку електричної енергії у порівнянні з іншими учасниками та порушив положення Закону України "Про захист економічної конкуренції" (2210-14)
.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року, позов задоволено.
Зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначити порядок та термін повернення розпоряднику системи розрахунків Державному підприємству "Енергоринок" відповідно до інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку електричної енергії України, яка є додатком № 4 до Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року, коштів у сумі 117390 грн., що були додатково перераховані публічному акціонерному товариству "Центренерго" внаслідок прийняття постанови від 14 лютого 2015 року № 200 (v0200874-15)
"Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року".
У касаційних скаргах, публічне акціонерне товариство "Центренерго", Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просять скасувати рішення судів попередніх інстанцій, ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
У запереченнях на касаційну скаргу позивач зазначив, що відповідач, приймаючи оскаржувану постанову № 200 (v0200874-15)
щодо регулювання на Оптовому ринку електричної енергії, який діє відповідно до Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
не мав права керуватися постановою Кабінету Міністрів України № 372 або розпорядженням Кабінету Міністрів України № 36-р (36-2015-р)
, оскільки вони повинні регулювати діяльність на ринку електричної енергії, який, відповідно до Закону України, "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" (663-18)
, запроваджується з 1 липня 2017 року, тобто на момент прийняття зазначених актів Кабінету Міністрів України і оскаржуваної постанови № 200 (v0200874-15)
, не існував.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційних скарг та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд зазначає наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач зареєстрований в якості юридичної особи, та має в своїй структурі відокремлений підрозділ "Зуївська теплова електрична станція".
Позивач - енергогенеруюча компанія, до складу якої входять три теплові електростанції: Зуївська, Курахівська та Луганська. Встановлена потужність станцій ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" становить 4157 МВт.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі здійснюється Законом України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (575/97-ВР)
із змінами та доповненнями (далі - Закон № 575/97-ВР (575/97-ВР)
).
Відповідно до частини першої статті 11 Закону № 575/97-ВР, державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.
Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Відповідачем 14 лютого 2015 року прийнята постанова "Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року" № 200 (v0200874-15)
, якою затверджено додатковий платіж на виконання урядового рішення (Дврзб) для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року в сумі 117390 грн., а другим пунктом зобов'язано розпорядника системи розрахунків забезпечити проведення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України з урахуванням першого пункту цієї постанови.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 575/97-ВР, купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом, та весь її оптовий продаж здійснюються на Оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.
Згідно із частиною 8 статті 15 цього Закону № 575/97-ВР (575/97-ВР)
, Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.
15 листопада 1996 року з метою створення Оптового ринку та врегулювання взаємовідносин сторін, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею і постачанням та купівлі-продажу електричної енергії укладено Договір між Членами Оптового ринку електричної енергії України предметом якого є встановлення правил та порядку функціонування прозорої і справедливої системи комерційних стосунків у процесі купівлі-продажу електричної енергії.
Відповідно до пунктів 3.2, 8.1.1. ДЧОРЕ, розпорядник коштів Оптового ринку електричної енергії зобов'язаний розраховувати та нараховувати платежі виробникам електричної енергії, дотримуватись інструкції про порядок використання коштів оптового ринку.
Згідно із пунктом 8.8.1. ДЧОРЕ, розпорядник системи розрахунків повинен нарахувати та рівномірно розподілити між розрахунковими періодами доби додаткові платежі за рішенням НКРЕ - на виконання законодавчих актів та урядових рішень, погашення безнадійного боргу (Дврзб).
Відповідно до п. 2.1. ІВКОР, кошти Оптового ринку - це кошти, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання місцевих постачальників та оптового постачальника, та є власністю учасників Оптового ринку і підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕ.
14 лютого 2015 року відповідачем прийнято постанову № 200 (v0200874-15)
"Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року", першим пунктом якої затверджено додатковий платіж на виконання урядового рішення (Дврзб) для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року в сумі 117390 грн., а другим пунктом зобов'язано розпорядника системи розрахунків забезпечити проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії України з урахуванням першого пункту цієї постанови.
Відповідно до п. 10.1.8 додатка 4 до Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України постанови НКРЕ згідно з якими вносяться зміни до алгоритму оптового постачальника, що передбачають додаткові перерахування коштів будь-яким окремим сторонам договору за рахунок інших, повинні визначати порядок та термін повернення додатково отриманих коштів.
Згідно з пунктом 10.1.1. ІВКОР, всі запропоновані зміни до алгоритму Оптового ринку мають відповідати Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
, встановлюються і затверджуються відповідною постановою НКРЕ.
НКРЕ відповідно до Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
має виключне право вносити зміни до алгоритму Оптового ринку самостійно без погодження з іншими органами.
Пунктом 10.3.2 ІВКОР передбачено алгоритм Оптового ринку розробляється і впроваджується за принципом дотримання прозорого та справедливого порядку розподілу коштів між учасниками розподілу коштів Оптового ринку за процедурою, визначеною пунктами 10.1.4-10.1.6 ІВКОР, та затверджується постановою НКРЕ.
Абзац 6 частини 11 статті 15 Закону України "Про електроенергетику" визначає, що у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії.
Отже, позивач зобов'язаний продавати на підставі двостороннього договору електричну енергію ДПЕ і має гарантоване законом право на отримання за неї оплати у рівному з іншими виробниками (енергогенеруючими компаніями) відсотку.
Відповідно до Розпорядження Кабінету міністрів України від 14 січня 2015 р. № 36-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії" (36-2015-р)
, відповідачу надані повноваження змінювати алгоритм розподілу і перерахування коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії України таким чином, щоб виключити їх дію у відношенні виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і тим самим не забезпечити їм рівний з іншими виробниками (енергогенеруючими компаніями) відсоток оплати електроенергії.
Пунктом 3 Постанови Кабінету міністрів України від 19 лютого 2002 р. № 200 "Про затвердження Тимчасового порядку внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням" (200-2002-п)
визначено, що перед прийняттям рішення про внесення змін до алгоритму Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг забезпечує проведення експертизи з метою визначення можливих наслідків та економічної доцільності цих змін.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідачем не були надані докази проведення експертизи з метою визначення можливих наслідків та економічної доцільності змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії, як того вимагає тимчасовий порядок внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням, затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 19 лютого 2002 року № 200 (200-2002-п)
.
Суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтованого не погодилися з твердженнями відповідача та ПАТ "Центренерго" про те, що в зв'язку з прийняттям постанови від 14 лютого 2015 року № 200 (v0200874-15)
зміни до алгоритму розподілу оптового ринку не вносились і не повинні вноситись, адже додатковий платіж був складовою тарифу на виробництво електричної енергії.
Відповідно до статті 1 Закону № 575/97-ВР алгоритм Оптового ринку електричної енергії - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
Відповідно до п. 9 Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку електричної енергії України, яка є додатком 4 до Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України, алгоритм оптового ринку складається з двох складових частин.
Перша складова стосується порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання Місцевих постачальників (далі - Алгоритм Постачальників), і застосовується відповідно до Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки Місцевих постачальників та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника (далі - Порядку).
Друга складова стосується порядку розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Оптового постачальника, (далі - Алгоритм Оптового постачальника; разом з Алгоритмом Постачальників, далі - Алгоритм Оптового ринку).
Отже, алгоритм оптового ринку передбачає порядок розподілу будь - яких коштів, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, незалежно від природи їх виникнення.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та не заперечується відповідачем, кошти, у вигляді додаткового платежу згідно постанови № 200 від 14 лютого 2015 року (v0200874-15)
були розподілені із поточного рахунку із спеціальним режимом використання.
Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що прийнявши постанову від 14 лютого 2015 року № 200 (v0200874-15)
"Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення для ПАТ "Центренерго" на лютий 2015 року" та не визначивши порядок та термін повернення додатково отриманих коштів ПАТ "Центренерго", відповідач порушив норми Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
, Тимчасовий порядок внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням, положення Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України й Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України та право позивача на користування коштами оптового ринку, які є власністю Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО", як учасника Оптового ринку та підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Доводи стосовно того, що вказаний Тимчасовий порядок змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням не діє з 22 січня 2005 року суд правильно не прийняв до уваги, оскільки на час виникнення спірних правовідносин, а ні Законом України 18 січня 2005 року № 2352-IV (2352-15)
, а ні постановою Кабінету Міністрів України зазначений порядок не скасований.
З урахуванням викладеного, суди попередніх інстанцій правильно встановили обставини справи, ухвалили судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи касаційних скарг не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги публічного акціонерного товариства "Центренерго", Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року - без змін.
ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.