ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
14 грудня 2015 року м. Київ справа № 800/462/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Голубєва Г.К., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України Петра Олексійовича Порошенка про визнання протиправним та скасування Указу Президента України № 388/2015 від 03.07.2015 року "Про незастосування заборони обіймати посади, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації)" (388/2015) , -
В С Т А Н О В И В :
До Вищого адміністративного суду України надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Президента України Петра Олексійовича Порошенка про визнання протиправним та скасування Указу Президента України № 388/2015 від 03.07.2015 року "Про незастосування заборони обіймати посади, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації)" (388/2015) (далі - Указ).
Відповідно до частини четвертої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Статтею 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України визначені особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Встановлено, що ОСОБА_1 оспорив Указ, який є правовим актом індивідуальної дії. Такий правовий акт породжує права й обов'язки тільки того суб'єкта (чи визначеного цим актом певного кола суб'єктів), якому його адресовано.
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з частиною другою статті 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто, оскаржити такий акт інші особи не можуть.
Таке ж правило має застосовуватись і до правових актів індивідуальної дії.
Право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, відсутність у будь-кого (крім визначеного цим актом певного кола осіб), в тому числі і заявника - ОСОБА_1, прав чи обов'язків у зв'язку із оскарженим Указом не породжує для останнього і права на захист, тобто, права на звернення із цим адміністративним позовом.
З огляду на вищезазначене, оскаржити спірний Указ може визначене у цьому Указі коло осіб, а такі особи до суду не зверталися і не уповноважували ОСОБА_1 на звернення до суду, а, отже, до суду звернулася неналежна особа.
Таку ж правову позицію колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України висловила, зокрема, у справі від 15 липня 2014 року № 21-273а14.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, у зв'язку з чим необхідно відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовом до Президента України Петра Олексійовича Порошенка про визнання протиправним та скасування Указу Президента України № 388/2015 від 03.07.2015 року "Про незастосування заборони обіймати посади, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації)" (388/2015) .
Керуючись статтями 109, 160, 165, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Президента України Петра Олексійовича Порошенка про визнання протиправним та скасування Указу Президента України № 388/2015 від 03.07.2015 року "Про незастосування заборони обіймати посади, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації)" (388/2015) .
Ухвалу може бути переглянуто Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) .
Суддя
Г.К. Голубєва